Obchodování kryptoměn – Vlastní vizualizace budoucího vývoje
Pokud chcete úspěšně spekulovat na pohyby cen na trzích, existují 3 základní věci, které byste měli zahrnout do svého uvažování při obchodování kryptoměn:
- Síla aktuálního cenového pohybu (=momentum)
- Supporty a rezistence
- Vlastní vizualizace budoucího vývoje
Článek je rozdělen do třech dílů. V této části se budu zabývat vlastní vizualizací budoucího cenového vývoje. Uváděné příklady se budou týkat kryptoměny Bitcoin, nicméně tyto zásady platí v kryptotradingu obecně.
Vlastní vizualizace budoucího vývoje
Nyní přichází ta nejtěžší fáze. Musíte si umět představit, jakým způsobem se trh může zachovat jak u supportu či rezistence, tak následně. Jedním z hlavních předpokladů je, že pokud cena dojde na support či rezistenci silným momentem trhu, měly by tyto úrovně reagovat lépe. Vezměme si například situace po silném prodejním momentu, kterou jsem ukazoval výše. Na úrovni 9500 USD se vyskytovaly velké čekající objednávky na nákup, proto jsem zde stanovil support. Podívejte se, jak trh okamžitě reagoval a začal stoupat výše.
Příklad Bitcoin
Poté samozřejmě nastává otázka, kam až to může jít 🙂 To je další otázkou vlastní vizualizace takovéto situace. Znovu bývají dobrými levely velké objemy a případně velké čekající objednávky. Jelikož trh prudce klesal, nezanechal za sebou samozřejmě velké proobchodované objemy, tudíž přicházejí v úvahu spíše ty velké objednávky. Pokud se ale ani ty na trhu nenachází, je dobré použít například procentuální návraty daných cenových pohybů (viz graf výše). Cena se zde skutečně otočila na 50 % cenového pohybu započatého na 10700 USD. Posléze znovu reagovala na support 9500 USD a znovu se otočila na 50 %. Při třetím testu již byl support proražen.
Podívejme se na to, jak Bitcoin reaguje na úroveň supportu/rezistence v případě pozvolného momenta, jenž jsem zde ukazoval. Relativně pozvolným tempem cena došla k rezistenci 11100 USD. Nezareagovala úplně rázně a cena se začala okolo něj točit. Nepřišla ani korekce na 50 % a po mírném pohybu směrem níže trh snadno prošel rezistencí a vydal se k úrovni 11500, kde byly nashromážděny čekající prodejní objednávky (viz obrázek níže).
Takovýchto situací najdeme spoustu. Cílem tohoto článku však především bylo ukázat vám, že je důležité vnímat momentum na trhu, správně stanovit supporty a rezistence a umět si představit, jak se trh s největší pravděpodobností okolo nich zachová.
Tip: Sledujte situaci kryptoměn na všech burzách dohromady!