Thursday, June 13, 2024

Kde a Jak Koupit Coinbase akcie v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Historicky první kryptoměnová burza na světě, která se rozhodla pro veřejný úpis akcií je Coinbase. Coinbase akcie je možné obchodovat na mnoho burzách včetně NASDAQ.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Coinbase akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Coinbase akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Coinbase akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Coinbase akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Příběh kryptoměnové směnárny Coinbase se začal psát v roce 2012, tedy přibližně tři roky od vzniku Bitcoinu. Burzu založil Brian Armstrong, vývojář Airbnb, který Coinbase dostal do technologického akcelerátoru Y combinator, kde dostal finanční injekci 150 000 dolarů. Později se jako spoluvlastník přidal Fred Ehrsam, obchodník z Goldman Sachs.

Kde a Jak Koupit Coinbase akcie v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Ze startupu se postupně vybudovala kryptoměnová burza se silným postavením na trhu, kdy v dnešní době Coinbase patří mezi největší směnárny, co se týče denního zobchodovaného objemu. V době psaní článku dosahuje tržní kapitalizace 16 miliard dolarů. Výše na grafu můžeme vidět cenový vývoj akcií.

Kdo za firmou stojí?

Jméno momentálního generálního ředitele Coinbase jsme již zmínili výše v článku, neboť směřování firmy od samého začátku určuje Brian Armstrong, původní zakladatel, který mimo jiné zastává funkci předsedy představenstva. Kromě působení v Airbnb nebo Deloitte nasbíral zkušenosti ve své další firmě – University tutor, což je online platforma pro doučování.

Kde a Jak Koupit Coinbase akcie v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Výše na grafu mohou čtenáři pozorovat strukturu akcionářů, přičemž největší podíl patří institucionálním investorům. Pokud čekáte, že největším podílem disponují BlackRock nebo Vanguard, opak je pravdou. Největším podílem disponuje ARK Investment, za kterým stojí Cathie Wood. Kryptoměnová burza představuje v ETF s názvem ARKK 8. největší pozici s celkovou váhou pohybující se kolem 5 %.

Vyplácí společnost dividendy?

Bohužel, společnost Coinbase v době psaní článku neodměňuje akcionáře v podobě dividend. Navíc, pokud by se tak v budoucnu někdy stalo, rozhodně by se nejednalo o stabilní dividendu s rostoucím charakterem, neboť jak sama společnost říká, hospodářské výsledky jsou vysoce závislé na na cenách kryptoměn a objemu transakcí provedených na platformě.

TIP: Pokud se čtenáři poohlížejí po dividendových titulech, určitě by neměli vynechat společnosti jako Shell nebo Coca Cola.

Oblast působení

Coinbase poskytuje zákazníkům (retail, instituce a partneři) produkty a služby, které umožňují těmto stranám objevovat, provádět transakce a zapojovat se v kryptoměnovém světě a decentralizovaných aplikacích. Retailovým investorům nabízí možnost investování, útraty (kryptoměnová karta), posílání a přijímání aktiv, stakeování, spoření (držení USDC či Dai) nebo lendingu, za což si účtuje poplatky.

Kde a Jak Koupit Coinbase akcie v České republice 2022?
Počet uživatelů Coinbase

U institucí jsou produkty a služby podobné ovšem s tím, že přibyla služba úschovy. Úschova digitálních aktiv pro tyto klienty je řešena prostřednictvím Coinbase Custody, nezávislého podniku společnosti Coinbase. Zde se poplatek odvíjí od celkového uloženého objemu aktiv.

Poslední klientelou jsou partneři, kteří se potýkají s problémy jako nedostatečná distribuce, důvěryhodnost a použitelnost nebo dostupnost snadno použitelné a především škálovatelné infrastruktury. Z tohoto důvodu poskytuje burza této straně produkty jako distribuce (provize z distribuce kryptoměn uživatelům), vývoj (Coinbase analytics, Rosetta či USDC) a platby.

Expozice vůči kryptoměnám

To že je poskytování kryptoměnových služeb dobrý byznys, nastiňuje samotná marže, která se za rok 2021 činila téměř 40 %, což je podobně jako u softwarových společností (Microsoft, Google). Nicméně hospodářské výsledky za první kvartál roku 2022 potvrdily rizika, která jsou s tímto podnikáním spojená – celkové příjmy jsou výrazně závislé na cenách kryptoměn.

Kde a Jak Koupit Coinbase akcie v České republice 2022?
Korelace s Bitcoinem

Jak můžete vidět výše na grafu, cena akcií Coinbase reaguje podobně jako cena Bitcoinu a jinak tomu není ani u Etherea. Důležité je také dodat, že většina našich čistých příjmů společnosti Coinbase pochází právě z transakcí s těmito dvěma kryptoměnami. Akcie burzy tak mohou sloužit jako expozice vůči Bitcoinu a kryptoměnám obecně.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Coinbase a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Coinbase v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Závěr

Společnost Coinbase je kvalitním poskytovatelem kryptoměnových služeb jako pro retail (začátečníky, pokročilé), tak i pro partnery a institucionální klientelu. Byznys je obrovsky profitabilní, zvláště pokud vítr fouká správným směrem. Pokud se ovšem “povětrnostní podmínky” otočí a vítr začne táhnout druhým směrem, nastává problém a investoři by tak měli počítat s vysokou volatilitou akcií této burzy.

Jsou Coinbase akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Coinbase akcie?

Jaká je cena Coinbase akcie?

Lze získat od Coinbase akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Coinbase akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.