Wednesday, September 27, 2023

Kde a Jak Koupit akcie Tesla v České republice 2023?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Akcie společnosti Tesla zaznamenaly obrovský boom zapříčiněný především díky trendu elektromobility. Je však Tesla stále pouze firmou o elektromobilech? To se dozvíte čtením dále.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Tesla společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Tesla

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Tesla v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Tesla? Zbývá už pouze jediný klik.

 1. eToro – obchodujte podle profesionálů s 0% poplatky na více než 700 akcií a ETF
 2. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
 3. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
 4. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Tesla je v době psaní článku 6. největší veřejně obchodovanou společností světa s kapitalizací dosahující 830 miliard dolarů. Při IPO v roce 2010 začínala cena na 17 dolarech, aby o 22 let později dosahovala 800 dolarů. Své dosavadní nejvyšší ceny za akcii nabyla v listopadu 2021 – 1200 dolarů.

Kde a Jak Koupit akcie Tesla v České republice 2022?
Vývoj ceny akcií

Výše můžeme vidět vývoj ceny akcie Tesla na týdenním grafu.

Kdo za firmou stojí?

Založení společnosti se datuje k roku 2003, kdy Martin Eberhard a Marc Tarpenning učinili potřebné náležitosti. O rok později se k ním přidali J. B. Straubel a Ian Wright v čele s vizionářem, šílencem a géniusem Elonem Muskem. Ten se roku 2008 postavil do čela společnosti, přičemž v době psaní článku stále působí jako CEO.

Elon Musk zastává funkci generálního ředitele i v jeho společnosti SpaceX. Na úplném počátku totiž Musk založil PayPal, kdy díky následnému odprodání získal potřebné finanční prostředky k financování obou společností. Momentálně je to nejbohatší člověk planety s jměním přesahující 220 miliard dolarů.

TIP: Pokud máte zájem nahlédnout do seznamu nejbohatších lidí na světě, můžete přejít na tuto stránku.

Vyplácí Tesla dividendy?

Vlastnění akcie Tesla, jak už to u rychle rostoucích společností bývá, bohužel žádnou dividendu nepřinese. I na webových stránkách pro investory firma píše, že v dohledné době se žádné vyplácení dividendy neočekává.

“Veškeré budoucí zisky hodláme ponechat na financování budoucího růstu, a proto v dohledné době nepředpokládáme výplatu peněžních dividend,” stojí na webu.

Oblast působení

Tesla působí na trhu s automobily a výrobou spolu se skladováním energie, přičemž prodej elektromobilů má na tržbách největší podíl. Automobilový segment společnosti Tesla zahrnuje konstrukci, pozáruční servis vozidel, prodej ojetých vozidel, maloobchodní zboží, příjmy z pojištění vozidel, vývoj, výrobu, prodej a leasing elektromobilů.

Kde a Jak Koupit akcie Tesla v České republice 2022?
Podíl na tržbách

Výše na grafu můžeme vidět pouhý 5% podíl trhu s energií na tržbách. Působení na tomto trhu spočívá v projektování, výrobě, instalaci, prodeje a pronájmu produktů pro výrobu a skladování solární energie nebo souvisejících služeb, jako je i prodej pobídek pro solární systémy. Tento segment vykázal v roce 2021 hrubou ztrátu ve výši 129 milionů USD, což představuje výrazné zhoršení oproti hrubému zisku ve výši 18 milionů USD vykázanému v roce 2020. Tržby segmentu vzrostly o 39,9 % na 2,8 miliardy USD.

Budoucí plány Tesly

Plán zveřejněný v roce 2006 obsahoval vyrobení sportovního vozu, použití těchto peněz na výrobu cenově dostupné varianty automobilu a následná výroba elektrické energie s nulovými emisemi. Muskovi se plán povedlo dodržet a tak o deset let později přišlo rozšíření.

„Posláním společnosti Tesla je urychlit přechod světa na udržitelnou energetiku,” stojí na stránce pro vztahy s investory.

Nejnovější rozšíření plánu obsahuje vytvoření solární střechy s bateriovým úložištěm, vyrobit takové druhy automobilů, aby vyhovovaly všem, vyvinout samořídící elektromobily, jež budou bezpečnější než řízení samotným člověkem a následný posun v car sharing.

Díky brzkému startu na poli elektromobilů je Tesla velice napřed oproti své konkurenci. Své k tomu přidaly i inženýři z Japonska, kteří obdivovali pokročilé obvody fungující v automobilech. Další vývojáři zkoumající strukturu auta konstatovali, že toto jejich vlastní řídící jednotky nedokážou.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Tesla a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Tesla v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie Tesla?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Tesla nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě eToro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

 • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě eToro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné. Můžete také zvážit registraci pomocí Facebookového nebo Google účtu.

Kde a Jak Koupit akcie Tesla v České republice 2022?
Fáze registrace
 • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie Tesla v České republice 2022?

Kliknete proto na políčko “Ověřit”, zobrazené výše. Kromě dokumentů poskytnete jméno, pohlaví, bydliště a datum narození, které se musí shodovat s údaji uvedenými na průkazu totožnosti. Následuje kratší dotazník o zkušenostech s investováním a výši investovaných prostředků, společně s dotazem které aktiva plánujete obchodovat. Tyto úkony má prostředník nařízené od regulátora.

Po vyplnění profilu můžete nyní uložit prostředky až do výše 2 000 EUR. Pro investování bez omezení, rychlého výběru prostředků a získání odznaku symbolizující ověřený účet Vás čekají další kroky. Mezi ně patří pouze poskytnutí osobních dokumentů typu občanského průkazu či pasu a účtu za energie, výpis z bankovního účtu nebo pracovního povolení. Tento verifikační proces trvá obvykle několik dní.

PŘEJÍT NA ETORO

 • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky bez omezení.

Kde a Jak Koupit akcie Tesla v České republice 2022?Jak můžete vidět výše, výběr metod je opravdu pestrý. Nejlepší metoda převodu peněz bude záležet na každém jedinci, obecně se ale doporučuje bankovní převod nebo vklad pomocí kreditní/debetní karty.

 • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme Tesla, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie Tesla v České republice 2022?
Proces nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Zvolíte si částku, za kterou chcete akcii nakoupit a stisknete tlačítko  “Zadat pokyn”. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

TIP: Přečtěte si recenze dalších brokerů včetně Degiro nebo Capital.com.

Kde je nejlepší koupit akcie Tesla?

Abyste mohli začít uvažovat o nejlepší nákup akcie Tesla, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké služby nabízejí. Abychom vám pomohli s výběrem, představíme čtenářům jednoho favorita redakce.

1. eToro

Broker eToro je velmi využívaným prostředníkem hlavně retailovými obchodníky, kteří s oblibou využívají funkci sociálního obchodování. Své služby poskytuje již od roku 2007, nejedná se tedy o žádného nového brokera u kterého byste se měli bát o své prostředky. Možná to je ten důvod, proč tuto platformu využívají miliony lidí z více než 200 zemí světa.

Kde a Jak Koupit akcie Tesla v České republice 2022?Kolik zaplatím na poplatcích?

Zatímco někteří brokeři jsou poněkud neprůhlední v tom, co účtují, britská obchodní platforma eToro společně se svojí aplikací pro obchodování je podle nás velmi transparentní. Za možnost investovat do ETF nezaplatíte ani korunu na poplatcích. Místo toho broker vydělává peníze tím, že si při vkladu účtuje malý 0,5% FX poplatek.

Výhody a nevýhody:

 • Bezproblémové zaregistrování a otevření účtu
 • Sociální obchodování a funkce kopírování obchodů
 • Nízké poplatky za obchodování forexu a CFD
 • Zdarma obchodování akcií a ETF
 • Ochrana vašeho kapitálů v řádu desítek tisíc dolarů

 • Poplatek za delší neaktivitu
 • Pouze jedna měna v které můžete držet hotovost

ZAČÍT OBCHODOVAT

Závěr

Své místo v portfoliu by Tesla měla mít u investora, který věří generálnímu řediteli Muskovi v jeho ambiciózním naplnění stanovených cílů. To, že je toho schopný, nám předvedl už několikrát. Dále se investor musí obrnit trpělivostí, schovívavostí ohledně Muskových tweetů a také si zvyknout na volatilitu Tesly. Akcie této společnosti nejsou pro každého.

Jsou akcie Tesla správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Tesla?

Jaká je cena akcie Tesla?

Získám díky akcie Tesla dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Tesla na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 30 000 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.