Monday, June 24, 2024

Kde a Jak Koupit akcie Tesla v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Akcie společnosti Tesla zaznamenaly obrovský boom zapříčiněný především díky trendu elektromobility. Je však Tesla stále pouze firmou o elektromobilech? To se dozvíte čtením dále.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Tesla společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Tesla

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Tesla v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Tesla? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Tesla je v době psaní článku 6. největší veřejně obchodovanou společností světa s kapitalizací dosahující 830 miliard dolarů. Při IPO v roce 2010 začínala cena na 17 dolarech, aby o 22 let později dosahovala 800 dolarů. Své dosavadní nejvyšší ceny za akcii nabyla v listopadu 2021 – 1200 dolarů.

Kde a Jak Koupit akcie Tesla v České republice 2022?
Vývoj ceny akcií

Výše můžeme vidět vývoj ceny akcie Tesla na týdenním grafu.

Kdo za firmou stojí?

Založení společnosti se datuje k roku 2003, kdy Martin Eberhard a Marc Tarpenning učinili potřebné náležitosti. O rok později se k ním přidali J. B. Straubel a Ian Wright v čele s vizionářem, šílencem a géniusem Elonem Muskem. Ten se roku 2008 postavil do čela společnosti, přičemž v době psaní článku stále působí jako CEO.

Elon Musk zastává funkci generálního ředitele i v jeho společnosti SpaceX. Na úplném počátku totiž Musk založil PayPal, kdy díky následnému odprodání získal potřebné finanční prostředky k financování obou společností. Momentálně je to nejbohatší člověk planety s jměním přesahující 220 miliard dolarů.

TIP: Pokud máte zájem nahlédnout do seznamu nejbohatších lidí na světě, můžete přejít na tuto stránku.

Vyplácí Tesla dividendy?

Vlastnění akcie Tesla, jak už to u rychle rostoucích společností bývá, bohužel žádnou dividendu nepřinese. I na webových stránkách pro investory firma píše, že v dohledné době se žádné vyplácení dividendy neočekává.

“Veškeré budoucí zisky hodláme ponechat na financování budoucího růstu, a proto v dohledné době nepředpokládáme výplatu peněžních dividend,” stojí na webu.

Oblast působení

Tesla působí na trhu s automobily a výrobou spolu se skladováním energie, přičemž prodej elektromobilů má na tržbách největší podíl. Automobilový segment společnosti Tesla zahrnuje konstrukci, pozáruční servis vozidel, prodej ojetých vozidel, maloobchodní zboží, příjmy z pojištění vozidel, vývoj, výrobu, prodej a leasing elektromobilů.

Kde a Jak Koupit akcie Tesla v České republice 2022?
Podíl na tržbách

Výše na grafu můžeme vidět pouhý 5% podíl trhu s energií na tržbách. Působení na tomto trhu spočívá v projektování, výrobě, instalaci, prodeje a pronájmu produktů pro výrobu a skladování solární energie nebo souvisejících služeb, jako je i prodej pobídek pro solární systémy. Tento segment vykázal v roce 2021 hrubou ztrátu ve výši 129 milionů USD, což představuje výrazné zhoršení oproti hrubému zisku ve výši 18 milionů USD vykázanému v roce 2020. Tržby segmentu vzrostly o 39,9 % na 2,8 miliardy USD.

Budoucí plány Tesly

Plán zveřejněný v roce 2006 obsahoval vyrobení sportovního vozu, použití těchto peněz na výrobu cenově dostupné varianty automobilu a následná výroba elektrické energie s nulovými emisemi. Muskovi se plán povedlo dodržet a tak o deset let později přišlo rozšíření.

„Posláním společnosti Tesla je urychlit přechod světa na udržitelnou energetiku,” stojí na stránce pro vztahy s investory.

Nejnovější rozšíření plánu obsahuje vytvoření solární střechy s bateriovým úložištěm, vyrobit takové druhy automobilů, aby vyhovovaly všem, vyvinout samořídící elektromobily, jež budou bezpečnější než řízení samotným člověkem a následný posun v car sharing.

Díky brzkému startu na poli elektromobilů je Tesla velice napřed oproti své konkurenci. Své k tomu přidaly i inženýři z Japonska, kteří obdivovali pokročilé obvody fungující v automobilech. Další vývojáři zkoumající strukturu auta konstatovali, že toto jejich vlastní řídící jednotky nedokážou.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Tesla a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Tesla v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Závěr

Své místo v portfoliu by Tesla měla mít u investora, který věří generálnímu řediteli Muskovi v jeho ambiciózním naplnění stanovených cílů. To, že je toho schopný, nám předvedl už několikrát. Dále se investor musí obrnit trpělivostí, schovívavostí ohledně Muskových tweetů a také si zvyknout na volatilitu Tesly. Akcie této společnosti nejsou pro každého.

Jsou akcie Tesla správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Tesla?

Jaká je cena akcie Tesla?

Získám díky akcie Tesla dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Tesla na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.