Rozhodnuti předsedy Fedu Jerome Powella vyvíjí tlak na akciové trhy, které se již nyní potýkají s globální geopolitickou situací.
Trhy se obávají nového zvýšení úrokových sazeb
Po velkém relativním období klidu v posledních třech letech se zdá, že akciové trhy vstoupily po historických maximech dosažených všemi americkými indexy v roce 2021 do dlouhé korekční fáze.
Obavy z dlouhotrvající války s možnou eskalací konfliktu, ceny komodit na nejvyšší úrovni za několik měsíců, nová karanténa v Číně kvůli propuknutí nákazy Covid a obavy z nového zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu přesvědčují mnoho investorů, že je čas snížit své akciové pozice.
V pátek všechny americké indexy utrpěly silný pokles o dva až tři procentní body, než se v pondělí mírně zotavily po zprávách o akvizici Twitteru Elonem Muskem a včera uzavřely trh opět s dvou až tří procentním poklesem, Nasdaq zaznamenal pokles dokonce 4%.
Obavy z globálního ekonomického zpomalení kvůli epidemiím Covidu v Číně a válce na Ukrajině poslaly úrokové sazby dolů. Výnos 10letého státního dluhopisu se vrátil na úroveň 2,8 %.
K tomu se přidaly obavy z masivního růstu úrokových sazeb v USA po slovech předsedy Fedu Jerome Powella před týdnem, který zopakoval své prohlášení, že sazby v květnu stoupnou o půl procentního bodu.
Jamie Cox, vedoucí partner společnosti Harris Financial Group v Richmondu ve Virginii, v pátek ve finančních novinách Bloomberg uvedl, že:
„Trhy jsou velmi znepokojeny rostoucí pravděpodobností chyby Federálního rezervního systému. Když úředník Fedu navrhne zvýšení o 50 bazických bodů, trhy se okamžitě začnou snažit zvýšit cenu o 75 bazických bodů.
Nejen akciový trh
Americký dolar dosáhl po zprávách o zvýšení sazeb dvouletých maxim. Zlato, nejbezpečnější aktivum, kleslo téměř o procentní bod. Bitcoin během víkendu ztratil více než 4 %, než se po zprávě o akvizici Twitteru prudce zotavil, což mu dlouho nevydrželo.
Ropa po zprávách také klesla, WTI pod 100 dolarů a Brent těsně nad 102 dolarů za barel, protože obavy ze zpomalení globálního ekonomického růstu pokračovaly. Russ Mold, investiční ředitel společnosti AJ Bell, řekl v pondělí televizní síti CNBC:
“Vyhlídky na další restrikce v Číně by mohly vést k dalším inflačním tlakům, protože dodavatelské řetězce v takzvané ‘továrně světa’ budou narušeny.”
Odborníci tvrdí, že kombinace vysoké inflace, konfliktu na Ukrajině a omezení způsobených Covidem v Číně by mohla vést ke stagflaci, jedné z nejhorších nočních můr ekonomů, kde se vysoká inflace a ekonomická stagnace mísí dohromady.
Nasdaq je asi 19 % pod svým rekordním maximem, S&P 500 je 10,8 % od svého maxima a Dow Jones je asi o 11 % níže.