Zdá se, že nadějný optimismus obchodníků s Bitcoiny (BTC) se v prvním březnovém týdnu rozplynul. V tomto článku si shrneme on-chain data, abychom získali přehled o aktuálním stavu trhu.
Co nám říkají on-chain data o stavu trhu?
Hrstka analytiků stále odhaduje, že cena BTC v krátkodobém horizontu dosáhne 25 000 USD, on-chain data však zdůrazňují několik důvodů cenové rezistence na vyšších úrovních.
Hromadí se bitcoinové shorty
Nyní cena Bitcoinu hrozí opětovným testováním úrovně 22 000 USD a vlna shorterů by vydělala, kdyby k tomu došlo. On-chain data ukazují, že sazby financování Bitcoinů se v poslední době dostaly do záporných hodnot, což naznačuje, že se na trhu shorty hromadí.
Pokud bude dosaženo strike price shorterů, někteří analytici se domnívají, že cena Bitcoinu by mohla by mohla zaznamenat likvidační squeeze a klesnout až na 19 000 USD. Současné úrovně indikátoru jsou nejzápornější od prosince 2022. Zda současné sazby financování odrážejí skutečnou změnu tržního sentimentu ohledně Bitcoinu nebo půjde o short squeeze, se teprve uvidí.
Příliv likvidity na burzy se zvyšuje
Cena Bitcoinu je vysoce reaktivní vůči úrokovým sazbám a indexu amerického dolaru (DXY), který zatěžuje riziková aktiva. Negativní dopad těchto faktorů je skvělý pro shortery, ale špatný pro cenu Bitcoinu a kryptoměn obecně. Nejlepší způsob, jak by cena Bitcoinu mohla odolat tlaku shorterů, je příliv nové likvidity na trh.
Analýza čistých toků burz je dobrý způsob, jak měřit novou likviditu a v současné době tato metrika odráží 34% nárůst od začátku roku 2023, ale zaostává za ročním denním průměrem 1,6 miliardy USD.
Analytická platforma CryptoQuant zaznamenala zvýšený příliv stablecoinů na centralizované kryptoměnové burzy. Dne 5. března ohlásil agregátor dat „nejvyšší úroveň přílivu v tomto roce“, protože zůstatky stablecoinů na kryptoburzách prudce vzrostly. Stablecoiny uložené na burzách často znamenají, že investoři připravují nákupní příkazy na aktuální nebo nižší úrovni.
Nárůst nerealizovaných zisků BTC
Zatímco někteří investoři realizovali zisk, při pohledu na metriku čistého nerealizovaného zisku/ztráty (NUPL) se objevují pozitivní on-chain signály. Metrika NUPL ukazuje rozdíl mezi nerealizovaným ziskem a nerealizovanou ztrátou v rámci nabídky BTC.
Podle Glassnode metriky NUPL ukazují:
„Od poloviny ledna se týdenní průměr NUPL posunul ze stavu čisté nerealizované ztráty do pozitivního stavu. To naznačuje, že průměrný držitel Bitcoinu nyní drží čistý nerealizovaný zisk ve výši přibližně 15 % tržní kapitalizace. Tento vzorec připomíná strukturu trhu ekvivalentní přechodným fázím na předchozích medvědích trzích.
Přestože se hybnost Bitcoinu v polovině února zastavila a stále přetrvává mnoho protivětrů, existují pozitivní signály, že přechod z nejhlubší fáze medvědího trhu je blízko.
30denní WMA aktivních BTC adres tvoří strukturu s trojitým dnem
On-chain data ukazují, že metrika aktivních BTC adres právě nyní tvoří trojité dno. Jak poukázal analytik v příspěvku CryptoQuant, cena kryptoměny zaznamenala prudký nárůst, když se tento druh struktury trojitého dna vytvořil během medvědího trhu v letech 2018–2019.
Z grafu je patrné, že hodnota tohoto indikátoru se při zahájení medvědího trhu v letech 2018-2019 značně propadla a po celou dobu se držela na velmi nízkých hodnotách. Metrika se pokusila dát dohromady vzestupný trend, ale v prvních dvou případech selhala a vytvořila místní dna. Po posledním z těchto tří spodních hodnot byla metrika konečně schopna nashromáždit dohromady nějakou skutečnou hybnou sílu směrem nahoru, protože poté pokračovala v růstu k místnímu vrcholu.
„Pokud bude Bitcoin následovat strukturu trojitého dna posledního velkého cyklu, brzy uvidíme postupný růst cen v roce 2023,“ uvedl analytik.
Obchodníci jsou opatrní
Kryptokomunita je však ostražitá, co se může s trhem stát v nadcházejících týdnech. Obavy účastníků trhu ze zvýšení úrokových sazeb Federálního rezervního systému a vysoké inflace jsou těžkými makroprotokoly, kterým čelí cena bitcoinu.
A nyní, když bylo oficiálně potvrzeno, že věřitelé Mt. Gox začnou dostávat splátky svých bitcoinových investic, o které před devíti lety přišli, očekávají, že trh potencionálně zaplaví množství BTC. Podle zpráv začnou nadcházející splátky 10. března a odemknou ohromujících 137 890 BTC, přes 3 miliardy dolarů za aktuální tržní cenu.
Budoucnost trhu je nejistá, proto by měli investoři diverzifikovat své profolio o kryptoměny s případem použití v jiných oblastech. Například nový kryptoměnový projekt Fight Out se rozhodl inovovat fitness průmysl.
Fight Out
Fight Out je revoluční Move-to-Earn platforma, která umožňuje jednotlivcům dosáhnout svých fitness cílů a udržovat zdravý životní styl. Platforma gamifikuje zážitek z fitness a poskytuje uživatelům nejnovější nástroje a funkce, které je udrží motivované a zaměřené na jejich cíle.
Během krátké doby projekt upoutal pozornost investorů a ve fázích předprodeje získal více než 5,2 milionu USDT. Jeho nativní token, FGHT, bude spuštěnna CEX prostřednictvím Initial Exchange Offering (IEO) již 5. dubna. Očekává se, že aktuální předprodejní kurz 0,02610 USDT se zvýší na 0,033 USDT.
Chcete-li posunout aspekt gamifikace na další úroveň, mohou si uživatelé po registraci vytvořit své NFT avatary. Tito avataři monitorují metriky fitness uživatelů a umožňují jim soutěžit s ostatními v metaverzu, čímž vytvářejí zábavný a interaktivní prvek jejich fitness cesty.
Kromě toho mohou účastníci platformy Fight Out vydělávat REPS, digitální měnu, plněním výzev v aplikaci a každodenním cvičením. REPS lze použít k nákupu NFT a k platbě předplatného a dalších exkluzivních služeb na platformě se slevou, což uživatelům poskytuje další pobídky, aby zůstali aktivní a dokončili výzvy v aplikaci.
Fight Out se také etabloval jako spolehlivé jméno, spolupracuje s MMA sportovci jako Amanda Ribas a Taila Santos. Jeho whitepaper představuje důkladný přehled jeho nabídky a potenciálu pro růst. Pokud chcete získat expozici vůči tomuto růstu, nyní je nejlepší čas investovat.