Bank of England (BoE) oznámila, že zvažuje výzkum a vývoj digitální měny. Vzestup čínského digitálního juanu -označovaný jako DCEP – a Libry, digitální měny Facebooku, slouží jako katalyzátor.
Mohlo by vás zajímat: Vše, co potřebujete vědět o Bitcoinu v jednom videu
Anglie nejnovější uchazeč o digitální měnu
Úvahy BoE o vývoji digitální měny guvernér banky Andrew Bailey sdělil 13. června. Řekl, že „za pár let“ lze ve Velké Británii očekávat zavedení digitální měny, což naznačuje, že by se tento koncept mohl stát globálním tématem.
“Pokladáme si otázku, zda bychom měli vytvořit digitální měnu anglické banky,” citoval Bloomberg Baileyho z webináře, který byl věnován studentům vysokých škol. Guvernér uvedl, že digitální měny mají „obrovský dopad na povahu plateb a celou společnost“.
Zpráva dodala, že takový vývoj může chvíli trvat, než spatří světlo světa. Úsilí Velké Británie se v současnosti soustřeďuje na širší ekonomické podněty a řešení probíhající pandemie koronaviru.
Začátkem tohoto roku britský průzkum vyhodnotil hotovostní transakce a od roku 2006 došlo k postupnému poklesu:
Výše uvedený graf ukazuje, že občané jsou otevřeni bezhotovostním způsobům transakcí, které zahrnují kryptoměny a centrálně emitované digitální měny.
Čína s digitálním juanem dominuje
Zajímavé je, že Bitcoin ani žádná z dalších 2600 kryptoměn v oběhu neovlivnily toto rozhodnutí. Byla to Libra, měna od Facebooku, která to začala. BoE je součástí konsorcia centrálních bank. To popsalo Libru jako soukromou měnu, která podkopává centrální měnové úsilí a má ekonomické důsledky.
Mezitím čínské snahy stále rostou. Minulý týden místní zprávy uvedly, že ekvivalenty Uberu a YouTube testovaly digitální juan při platbách in-app. Pokud budou úspěšné, digitální měna bude implementována do obou aplikací – s uživatelskou základnou více než miliardy čínských občanů.
Pro Čínu, která je převážně cash-free, jsou digitální měny logickým rozšířením. Téměř všechny platby v zemi jsou zpracovávány elektronickými metodami, pouze venkovské oblasti jsou stále závislé převážně na hotovosti.
Ale tam snahy nekončí. Čínští představitelé doporučili digitálnímu juanu sledovat a kontrolovat všechny odchozí převody přes 100 000 juanů (přibližně 14 000 dolarů). Pokud toto bude implementováno, úniky kapitálu a podvody s měnou budou prakticky odstraněny.
Nárůst státních digitálních měn zřejmě narazí na odpor ze strany odpůrců decentralizace. Koneckonců, jedním ze základních smyslů krypta bylo odstranění vlivu centrálních mocností a vlád na vlastní finance.
Co si myslíte vy o státních digitálních měnách? Měla by ČR uvažovat o vývoji vlastní měny?
Spolehlivé způsoby, jak koupit Bitcoin a kryptoměny