Bitcoin hashrate zažil přes noc rekordní propad o 40 %. Přitom hodnota hashrate teď 3 měsíce v kuse rostla do závratných výšin. Mnoho komentátorů na sociálních sítích spekuluje o tom, že se může jednat o reakci na prohlášení z Číny. Čínská lidová banka odložila spuštění své vlastní kryptoměny.
Data z živé informační stránky Coin.dance přišly s novinkou, že se Bitcoin hashrate ponížil z 106 PH/S na 57 PH/S.
Mohlo by vás zajímat: CME rozšíří svou nabídku o Bitcoin opce
Hodnota hashrate: Nikdo neví, co za poklesem stojí
V době psaní článku (24. září 2019 v poledne) není důvod vysvětlený. Nicméně převážně na Twitteru se lidi o náhlém fenoménu dohadují. Nejvíce zarážející je to, že poslední měsíce hashrate sítě závratně rostl.
Co je hashrate?
Hashrate je anglofonní technické označení výpočetního výkonu. Každý počítač má malé hashrate, kterého může dosáhnout. Záleží na hardware každého stroje. Obecně se dá říct, že jde o počet kalkulací, jež počítač za určitý čas zvládne. V případě kryptoměn se jedná o zásadní věc. Čím větší je hashrate sítě Bitcoin, tím více těžařů soutěží o validaci nových bloků. Zároveň se tím exponenciálně zvyšuje rychlost a bezpečnost sítě.
Nyní se situace trochu zlepšila. Hashrate sedí na 88 PH/S. Stále se ale jedná o silně poníženou hodnotu. Výpočetní výkon ovlivňuje chod celé sítě, proto je propojen s cenou. BTC nyní stojí 9744 dolarů. Pokles 1,96 %.
Čínská lidová banka odkládá projekt kryptoměny
Guvernér centrální banky prohlásil, že je potřeba více času k výzkumu. Informovala o tom místní informační skupina Global Times. Anglický článek neobsahuje žádné přesné citace, ale guvernér měl prohlásit, že je potřeba více času na výzkum, testování a zhodnocování případných rizik.
Jeho zástupce Mu Changchun v srpnu přišel s prohlášením, že kryptoměna je hotová a připravená ke spuštění. Měla být spuštěna v roce 2020 ještě dřív, než Facebook Libra. Výzkum měl být kvůli komerčnímu projektu internetového giganta urychlen.
Mohlo by vás zajímat: Přijde po spuštění Bakkt propad nebo růst?
Mu označil národní kryptoměnu za možnost zachování monetární suverenity a posílení místní ekonomiky. Čína má bankovky označené termíny M0, M1 a M2. Kryptoměna má právě nahradit část fyzické měny M0. Jak se k technologii ale dostanou lidé z chudší vrstvy, to je otázkou.