Spoluzakladatel Solany řekl, že většina sítí nakonec přejde na model PoS a Bitcoin by měl také.
Proof-of-Work (PoW), který se při ověřování transakcí spoléhá na těžbu kryptoměn, je průkopnickým konceptem, se kterým začala právě bitcoinová síť. Často je však kritizován kvůli svému dopadu na životní prostředí. Mnoho zastánců čisté energie považuje vysokou spotřebu energie za „Achillovu patu“ primární kryptoměny.
Měl by Bitcoin přejít na Proof-of-Stake?
Anatoly Yakovenko, spolutvůrce blockchainu Solana, věří, že Bitcoin čelí riziku odchodu uživatelů, pokud se mu nepodaří přijmout Proof-of-Stake (PoS).
V nedávném rozhovoru pro CNBC Yakovenko uvedl, že většina sítí, které lidé používají, nakonec přejde na model PoS. Yakovenko dále dodal:
„Toto je pravděpodobně ta nejkontroverznější věc, kterou mě přinutíte říci, ale nakonec, pokud (Bitcoin) nepřijme PoS, nikdo ho nebude nepoužívat. Protože je prostě efektivnější vybudovat systém proof-of-stake.“
Nejnovější diskuse o tom, že by Bitcoin měl přejít na PoS, přichází v době, kdy se blíží přechod Etherea na PoS.
Chris Larsen, jeden ze spoluzakladatelů krypto-platební společnosti Ripple, nedávno vyvolal intenzivní debatu poté, co se zapojil do kampaně, která tlačí na Bitcoin, aby spotřebovával méně energie a byl ekologičtější. Také on uvedl, že přechod na PoS by mohl být řešením těchto problémů.
Kampaň nakupuje reklamy v předních publikacích. Greenpeace, Environmental Working Group a některé místní aktivistické skupiny bojující s těžaři bitcoinů také mobilizují své miliony členů. Kampaň již oslovila mnoho klíčových lidí a korporací, z nichž některé jsou zapojeny do těžby Bitcoinu, které se podle Michaela Brunea, který má kampaň na starosti, se zavázaly dodržování ekologických, sociálních a vládních předpisů neboli ESG.
Larsen řekl, že vložil 5 milionů dolarů na financování kampaně, částečně proto, že má pocit, že Bitcoin se nebude nadále těšit podpoře investorů, pokud se nezmění. Dodal, že problém s bitcoinovou spotřebou energie by mohl být vyřešen pomocí soft forku nebo hard forku – obojí změnou kódu sítě, aby jí Bitcoin spotřebovával méně. Soft fork by zachoval Bitcoin jako jeden blockchain. Hard fork by ho rozdělil na dvě samostatné sítě, z nichž jedna podporuje těžaře a druhá provozuje Proof of Stake.
V roce 2020 Niklas Nikolajsen, zakladatel švýcarského krypto brokera Bitcoin Suisse, předpověděl, že kryptoaktivum přejde na PoS, jakmile síť Ethereum prokáže úspěch algoritmu.
Těžaři Bitcoinu, kteří podle údajů The Block Research loni vydělali více než 15 miliard dolarů, by museli dostat pobídky k přechodu. Přechod na Proof of Stake je technologicky složitý a Ethereu trvalo roky, než vyvinul a otestoval kód nezbytný pro změnu.
Ale zatímco maximalističtí bitcoinisté se možná nechtějí odchýlit od Nakamotovy vize, Larsen a Yakovenko tvrdí, že časy se mění.