Nová legislativa britského premiéra Borise Johnsona umožní rychlejší zabavení digitálních aktiv zločincům a posílení sankcí vůči Ruské federaci.
Britský premiér připravuje novou legislativu usnadňující zabavení digitálních aktiv
Boris Johnson – premiér Velké Británie a vůdce Konzervativní strany – údajně představí nový zákon o hospodářské kriminalitě. Jeho cílem bude snížit využívání financí k nezákonným činnostem, posílit dopad sankcí proti Rusku a zmocnit donucovací orgány ke snadnější konfiskaci digitálních aktiv.
Velká Británie je známá svým přísným přístupem k odvětví kryptoměn. Během posledních několika měsíců měly úřady sektor na mušce, sledovaly a zkoumaly, zda se digitální aktiva neúčastní nezákonných operací, a celkem úspěšně zabavovaly kryproměny pachatelům.
Agentura Reuters uvedla, že britský politický vůdce Boris Johnson toto úsilí znásobí zavedením nové legislativy o hospodářské kriminalitě. Návrh zákona umožní agentům činným v trestním řízení zabavit a získat zpět kryptoměny rychleji a snadněji v případě, že jsou zapoeny v trestné činnosti.
K věci hovořil i princ Charles – nejstarší syn královny Alžběty a následník trůnu:
“Bude předložen návrh zákona, který dále posílí pravomoci v boji proti nezákonnému financování, omezí hospodářskou kriminalitu a pomůže podnikům růst.”
Návrh zákona se také zaměří na „vyhnání špinavých peněz z Británie“ a zajistí, že lidé z nejužšího okruhu Vladimira Putina nebudou mít prospěch z britské ekonomiky.
Britská vláda schválila zákon o hospodářské kriminalitě již v březnu a uvalila finanční sankce na stovky ruských jednotlivců a subjektů kvůli jejich možnému napojení na ruského prezidenta a jeho „zvláštní vojenskou operaci“ na Ukrajině.
Vláda uvedla, že nový návrh zákona bude na tomto zákonu stavět tím, že zavede ověřování identity pro osoby, které ovládají společnosti ve Velké Británii, zlepší spolehlivost údajů držených v národním rejstříku společností a poskytne Companies House efektivnější vyšetřování a vymáhání.
Stojí za zmínku, že největším britským kritikem sektoru digitálních aktiv je národní centrální banka a její nejvyšší představitelé. Není to tak dávno, co orgán Bank of England’s Prudential Regulation Authority (PRA) odhalil záměr získat 420 milionů dolarů na další kontrolu kryptoměn a jejich používání na místní půdě.
Organizace navíc plánuje najmout 100 zaměstnanců, kteří by tomuto úsilí pomohli. PRA také „požádá firmy, aby nahlásily své expozice vůči digitálním aktivům a budoucí investiční plány“.