Peněžní spravedlnost Bitcoinů by mohla vést k tomu, že se 20.léta stanou dekádou hyperbitcoinizace, což je teoretická forma měnové demonetizace vyvolané Bitcoinem, říká Lucas Nuzzi, vedoucí síťových dat u amerického krypto datového providera Coin Metrics.
Během online konference Mainnet, Nuzzi vysvětloval, že spravedlivá distribuce Bitcoinů a bouřlivá historie vytvořili tuto “vskutku decentralizovanou peněžní základnu bez státní příslušnosti.”
Mohlo by Vás také zajímat: Zastavení akciových trhů v USA ukazuje na výhody decentralizace
Předvídatelná měnová politika Bitcoinu
Nuzzi zmínil paradox týkající se amerického dolaru.
“Odpověď centrálních bank na pandemii Koronaviru vytvořila mnoho peněžních paradoxů,” řekl Nuzzi. “Na jedné straně je tady širokosáhlá obava ohledně intervencí centrální banky a toho, že trh vůbec neodráží skutečnost. Na druhé straně je tady zvýšená poptávka po amerických dolarech.”
Změna v holdinzích od začátku každého programu
Dle grafu výše, současný program kvantitativního uvolňování byl mnohem agresivnější, než předchozí verze. Odhaduje se, že bilanční výkaz Federálních rezerv by koncem roku mohl vzrůst až na 11 bilionů dolarů.
Nuzzi také sdílel data, která naznačovali růst v používání BTC jako uchovatele hodnoty v průběhu let. Nedávno jednoroční Hodl faktor, což je přímé měření používání BTC jako uchovatele hodnoty, poprvé překročil 50%. To znamená, že polovina zásob bitcoinu nebyla minimálně rok v pohybu.
Výhody BTC oproti zlatu
V březnu nebyly dodány miliony uncí zlata kvůli problémům s dodavatelským řetězcem.
“Lidé, kteří si mysleli, že vlastní zlato, si uvědomili, že jsou vydáni na milost třetím stranám, které čelí dalším problémům spojeným s pandemií, zatímco Bitcoin obchodoval jako obvykle,” poznamenal Nuzzi.
Také podotknul, že míra emise Bitcoinů klesá díky halvingu, zatímco dodávka zlata roste, díky zvýšené produkci v Číně, Rusku a Austrálii.
“Ve skutečnosti bude tento rok poprvé, kdy je inflace dodávky Bitcoinu nižší než zlata,” řekl Nuzzi.
Bitcoin je vysoce rozptýlené aktivum
Nuzzi také zmínil důležitost decentralizace držitelů Bitcoinu.
Z jeho hlediska byla bouřlivá historie Bitcoinu, počínajíc uzavřením černého trhu Silk Road až k válkám o velikost bloků, nesmírně přínosná pro zvýšení obratu aktiv.
Nuzzi porovnal rozptýlení mincí v Bitcoinu s relativně vyšší úrovni centralizace holdingů u altcoinů.
Tabulka ukazuje meziroční změnu v počtu adres v každé kryptoassetové síti, která drží více než 1% celkové peněžní základny.