Sentiment a čistý nerealizovaný zisk/ztráta naznačují, že Bitcoin má ještě prostor pro růst, než dosáhne svého vrcholu. Navzdory prudkému nárůstu ceny a čerstvého ATH, sociální perspektiva komunity ohledně Bitcoinu dosud nedosáhla vrcholu, na rozdíl od předchozích bull runů. Protože euforické úrovně jsou obvykle dobrým indikátorem nadcházející korekce, vyvolává to diskuse, zda současné úrovně naznačují, že BTC je stále daleko od svého vrcholu.
Nenechte si ujít: Vše, co potřebujete vědět o Bitcoinu v jednom videu
Pozitivní, ale ne euforický sentiment
Bitcoin si posledních pár týdnů užíval, zejména poté, co se v polovině prosince poprvé dostal nad 20 000 USD. Kryptoměna pokračovala vpřed na nezmapované území a zaznamenala několik po sobě jdoucích maxim. Poslední z nich bylo na 28 300 USD.
Takový vývoj cen do jisté míry vede k zásadním posunům sentimentu vůči kryptoměně. S vysoce volatilními cenovými pohyby by se názory a přesvědčení krypto komunity mohly změnit stejně rychle, jak ukazují data ze Santiment. Mohou sahat od extrémního pesimismu, když ceny klesly, po euforické stavy během bull runu.
Příliš mnoho sentimentu v obou směrech by však mohlo vést k opačnému cenovému vývoji. V polovině května, kolem třetího halvingu, obecný sentiment na Twitteru prudce vzrostl, když Bitcoin vyskočil nad 10 000 USD. Krátce poté však kryptoměna klesla o téměř 20%. Něco podobného se objevilo koncem srpna a začátkem září, kdy BTC mířil na roční maximum 12 400 USD. Zatímco sentiment okamžitě vzrostl, cena Bitcoinu v následujících dnech klesla pod 10 000 USD.
Analytická firma nicméně nyní popsala situaci jako „pozitivní, ale ne euforickou do té míry, že ceny bezprostředně ohrozí“.
Bitcoin za 65 000 USD?
Další blockchainová analytická firma, Glassnode, zveřejnila své týdenní postřehy o výkonu BTC a potvrdila závěr shora. Společnost prozkoumala čistý nerealizovaný zisk/ztrátu (NUPL), který je stále relativně nízko na hodnotě 0,67. Podle Glassnode to znamená, že metrika je „stále v zelené zóně víry a dosud nedosáhla modré euforické zóny, která obvykle představuje vrcholy trhu.“
Během parabolického zvyšování cen v roce 2017 byl NUPR na své současné hodnotě, když se Bitcoin obchodoval za 5600 USD a přesto se cena zvýšila zhruba o 250%. Pokud by BTC znovu sledoval tento trend, cena by mohla dosáhnout vrcholu 65 500 USD.
“Nízká hodnota NUPL u BTC je býčím signálem, protože ukazuje, že Bitcoin má dostatek prostoru pro růst, než dosáhne vrcholu.”
Mohlo by vás zajímat: 10 krypto společností, které v roce 2020 způsobily velký rozruch