Obsah článku
Co je Bitcoin halving? Jedná se o fenomén, při kterém se odměna za bloky sníží na polovinu. Nejde tedy o žádné “půlení bitcoinu”, ale o snížení přirozené nabídky na trhu. Tato dlouho plánovaná a pravidelná údržba sítě s sebou nese také jisté další faktory. Například nebude těžba kryptoměny tolik výdělečná. Bitcoin halving cena tak nutně musí odrážet to, že těžaři nemůžou svůj produkt věčně prodávat pod cenou. V tomto článku vysvětlíme všechno, co byste měli o halvingu vědět.
Co je Bitcoin halving?
Událost, při které se odměna za bloky sníží na polovinu. Koná se periodicky každé 4 roky.
Těžbou může být generováno pouze 21 milionů kusů BTC. Jakmile budou tyto kusy vytěženy, síť přestane produkovat další. To je jeden z hlavních důvodů, proč se o kryptoměně mluví jako o “digitálním zlatě.“ Nepodléhá inflaci.
Těžko se tomu věří, ale na začátku roku 2020 je vytěženo 18 milionů BTC. Tedy zhruba 85 %. Člověk by si tedy usmyslel, že kryptoměna brzy dosáhne toho limitu, kdy těžba bloků nedá žádnou odměnu. Nikoliv, právě proto každých 210 000 bloků proběhne “halving” a odměna za bloky se sníží na polovinu. Je to dost podobné jako s ropou, zlatem nebo stříbrem. Časem je těžší a těžší nalézat nové naleziště.
“Půlení bitcoinu” tedy znamená jednoduše to, že těžaři vytěží o 50 % méně. Co je Bitcoin halving pro další fenomény?
Co je “odměna za vytěžené bloky”?
Za každý blok připsaný do sítě dostane těžař odměnu. Právě to je “odměna za vytěžené bloky”.
Podívejme se na blockchain tím nejjednodušším způsobem. Jako řetěz bloků. Každý tento blok je velký 1 MB. Každá transakce je zapsaná do tohoto bloku, dokud se jeho kapacita do jisté míry nezaplní. Jakmile se podaří velkým zařízením vypočítat složitou matematickou rovnici, blok se odešle dál a spolu s ním i transakce do něj zapsané. A za tuto službu dostane těžař odměnu.
Kolik BTC bude v každém bloku poté, co se sníží odměna za bloky?
Za každý blok bude vytěženo 6,25 BTC. Na začátku v roce 2009 to bylo 50 BTC.
V roce 2009 dostali těžaři za každý blok 50 BTC. Celkem se tedy za první čtyřleté období vytěžilo 10 500 000 BTC. Od roku 2012 byla odměna jen 25 BTC a tak dále.
To může vypadat jako hodně, ale mysleme na to, že tehdy se síť ještě vyvíjela a nikdo o kryptoměnách nic nevěděl. Bitcoin se netěžil ve velkých halách, ale na počítačích několika nadšenců.
Právě dělení odměny může být dvousečná zbraň. Na jednu stranu ponižuje nabídku, na stranu druhou bez cenového růstu nemůže být těžba výdělečná. Bitcoin halving cena pro výdělečnost je stanovena na zhruba 15 000 USD.
Kdy přijde další halving?
Podle webu ig.com halving nastane v týdnu po 18. květnu.
Datum ještě není na 100 % stanoveno, protože čas potřebný pro vytěžení bloků se může lišit. Pamatujte, že hlavní roli hraje počet bloků, nikoliv pevný časový údaj. Nicméně jak se blížíme, datum se stává čím dál tím pevnější a právě nyní to vypadá, že halving bude někdy v týdnu po 18. květnu 2020.
Poslední blok má být vytěžen někdy kolem roku 2140. Poté budou těžaři dostávat peníze pouze z poplatků za transakce.
Co je Bitcoin halving pro těžbu Bitcoinu?
Někteří malí hráči možná odejdou, nebo budou muset více investovat do záměru těžby.
Již dávno se o těžbu kryptoměn nestará banda nadšenců na svých vlastních počítačích. Těžit Bitcoin je nyní složitý proces, který zahrnuje špičkové zaměstnance, excelentní lokalitu a nejlepší technologii. Například Bitmain je čínská společnost, která byla v roce 2018 ceněná na 12 miliard USD. Tyto společnosti mají tu nejlepší technologii, která působí spíše jako turbína od letadla, než grafická karta. Jejím jediným cílem je počítat hádanky ukryté v blocích.
Jenže pokud se Bitcoin halving cena nezvedne na dostatečnou úroveň, malé ryby mohou záměr těžit kryptoměny opustit, protože odměna 6,25 BTC jim nebude stačit na údržbu a elektřinu.
Změní se cena po půlení Bitcoinu?
Z historického hlediska šla cena vždy nahoru, nicméně je potřeba dívat se na to s nadhledem.
V minulých letech jsme pokaždé zažili růst ceny. Nicméně nyní je celý průmysl kolem kryptoměn na naprosto jiné úrovni. Velké mediální doby o BTC píšou pravidelně, velcí investoři smáčejí nohy v kryptoměnách.
Vše tohle bylo tehdy ve hvězdách. Je proto nutné přistupovat k tomuto halvingu jinak a hlavně realisticky. Bitcoin halving cena může být vyšší, ale historie se nemusí opakovat. Poloviční odměna za bloky by ale měla hrát roli.