Co je inflace nejlépe vystihuje následující výrok:
Je to způsob, kterým může vláda tajně a nepozorovaně zabavit bohatství lidí, a ani jeden člověk z milionu si této krádeže nevšimne.
– John Maynard Keynes o inflaci a peněžních zásobách. Ekonomické důsledky míru (1920).
Jedná se o zvýšení ceny zboží a služeb v ekonomice za určité dané období. Z toho důvodu je tento pojem definován také jako snížení nákupní síly určité měny. Je zde několik podmínek, které definují cenovou inflaci.
1. Růst cen musí být trvalý a ne pouze ojedinělá událost. Zatímco ceny mohou u určitého zboží najednou stoupnout, nemusí to být způsobeno inflací. Může jít o “změny v relativních cenách” a často k nim dochází kvůli problému s nabídkou a poptávkou určitého zboží. Když se zvedne nabídka, aby pokryla poptávku, cena se stabilizuje. Naproti tomu, během inflace pokračuje růst cen bez stabilizace.
2. Inflace zahrnuje obecné zvýšení v cenách zboží a služeb. Zatímco “změny v relativních cenách” běžně znamenají pouze zvýšení cen u jednoho nebo dvou typů zboží, inflace se týká zvýšení cen téměř všech produktů v ekonomice.
3. Inflace je dlouhodobý fenomén. Obecné zvyšování cen pokračuje po delší období. Většina moderních zemí provádí každoroční měření míry inflace, a studie odhalili, že inflace má často přesah několika let.
Jak funguje inflace?
Důvody inflace
Ekonomové identifikovali dva základní důvody zvyšování cen. První je prudké zvýšení množství skutečných platidel v oběhu (zásoby). Například, když si evropští dobyvatelé podrobili západní hemisféru v 15. století, Evropu zaplavili zlaté a stříbrné pruty a způsobili inflaci.
Inflace může také nastat kvůli výpadku určitého produktu, po kterém je veliká poptávka. To pak může podnítit zvýšení ceny daného produktu, což může mít následky napříč celou ekonomikou. Výsledkem může být obecný růst cen téměř u všech produktů a služeb.
Měření inflace
Existuje mnoho různých způsobů, jak můžeme změřit inflaci. Obvyklou metodou je měření cen nejdůležitějších produktů a služeb. K provedení takového měření mohou vládní agentury využít například průzkumy domácností, které identifikují běžně kupované zboží v dané komunitě nebo zemi. Ceny těchto položek jsou pak sledovány po delší dobu a použité jako základ pro výpočet.
Inflace vs. deflace
Deflace je trend obecného snižování cen za dané období. Zatímco inflaci odborníci často vnímají jako hrozbu pro národní ekonomiku, deflace může být také nebezpečná.
Deflace má tendenci zpomalit ekonomickou aktivitu. Jak ceny padají, spotřebitelé začnou odkládat nákupy, v očekávání, že ceny ještě klesnou. Deflace může také způsobit, že podniky sníží investice do výroby, kvůli snížené poptávce spotřebitelů. No a nakonec se to přenese do menší potřeby půjček, což vede ke snížení úrokových sazeb. Zatímco snížené úrokové sazby mohou pomoci spotřebitelům, kteří si vezmou hypotéku nebo půjčku, uškodí to těm, kteří žijí z úroků získaných ze spořicích účtů.
Velká krize, následována pádem burzy v 1929 je jedním z názorných příkladů deflace. Považuje se za největší a nejdelší ekonomickou krizi v dějinách moderního světa. Hospodářský pokles způsobil, že se peněžní zásoby snížili a tím se začala sestupná ekonomická spirála. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech vzrostla z 3,2% na zhruba 25% v průběhu 4 let. Snížila se poptávka po zboží, což mělo za následek ještě větší nezaměstnanost.
Ekonomové nazývají tuto sekvenci deflační spirálou, protože jedna negativní ekonomická událost vede k další. Často určitý druh finanční krize podnítí cyklus snížením poptávky po zboží a službách, čímž zpomalí výrobu. Tím se sníží mzdy a příjmy, což ještě více přibrzdí poptávku. Díky tomu ceny klesnou. Když jedna deflační spirála začne, problémy, které způsobí, mohou pak jednoduše pokračovat v tomhle sestupném vzorci. Finanční experti proto považují deflační spirály za velkou hrozbu pro národní ekonomiku.
Inflace ve Venezuele
Jasný příklad dopadů zvyšování cen můžeme najít ve Venezuele. Tato jihoamerická země sleduje, jak se její ekonomika v posledních letech bortí pod vahou inflace. Socialistické zákony, širokosáhlá korupce a klesající ceny ropy jsou jen některé z hlavních důvodů hyperinflace ve Venezuele.
Mohlo by vás zajímat: Venezuela v krizi: Zavírají banky, o Bitcoin je extrémní zájem
Proč na inflaci záleží?
Inflace je důležité téma, jelikož může mít pozitivní i negativní dopady na národní ekonomiku a osobní finance spotřebitelů.
Pozitivní stránky inflace
I když je často velice škodlivá, může mít také jisté pozitivní aspekty. Zaprvé, inflace může stimulovat národní ekonomiku. Když je v oběhu více peněz, více peněz se také utratí, a opět vznikne poptávka. Tím se podpoří výroba, sníží míra nezaměstnanosti a celkově se do ekonomiky vnese více peněz.
Zadruhé, inflace chrání před ekonomickým nebezpečím nazvaným “paradox spořivosti”. Tento název vytvořil John Maynard Keynes, slavný ekonom 20. století. Poukazuje na tendenci spotřebitelů odkládat nákup zboží, když ceny během deflace klesají. Jak vidíte, inflace funguje přesně opačně než deflace – podněcuje spotřebitele, aby nakoupili zboží a služby co nejdřív, než ceny ještě více vzrostou.
Negativní stránky inflace
I když jsou ekonomové a vládní činitelé po právu znepokojeni ohledně inflace, má to dopady i na běžného občana, a to z několika důvodů. Poškodí to ty nejzranitelnější lidi v zemi – chudé a staré, a také to sníží reální příjmy pracující třídy. Má také za následek růst úrokových sazeb. No a konečně, inflace sníží hodnotu úspor. Lidé, kteří strávili roky spořením peněz, aby mohli zajistit vzdělání svým dětem nebo sobě dobrý důchod, budou sledovat, jak kupní síla těchto peněz výrazně klesá.
Kryptoměny a inflace
Zatímco národní vlády se snaží mít nad inflací kontrolu, mnozí považují bitcoiny za dobré zajištění proti pustošení způsobeném inflací. Bitcoin tomu vděčí skutečnosti, že má pevnou celkovou zásobu 21 milionů mincí. Navzdory několika sporným diskusím, mnozí věří, že to činí z bitcoinu deflační platidlo, a tudíž odolné vůči inflaci. Z tohoto důvodu mnoho Venezuelanů začalo používat bitcoin nebo jinou kryptoměnu, aby se vyrovnali s národní hyperinflací.
Přečtěte si také: Co jsou peníze?