Co určuje hodnotu Bitcoinu?

Hodnota Bitcoinu je předpoklad určující jeho užitečnost. Termín hodnota zde není totéž, co cena – za kolik mohu bitcoin koupit. Užitečnost a následnou hodnotu Bitcoinu tvoří spousta aspektů jeho vývoje, jeho network a její vlastnosti. Tento návod poukazuje na nejdůležitější faktory vedoucí jeho uživatele k shledáním Bitcoinu cenným.

Vědecká Hodnota

Pro obecnou vědeckou sféru je Bitcoin hodnotný proto, že vyřešil dlouhodobý Problém Dvou Armád (též problém dvou generálů). Chytré řešení, které Satoshi Nakamoto navrhl pro dilema dvojitého-utrácení, dosažené skrz samo-organizační a časově založený konsensus. Blockchain, sdílená, veřejně dostupná úřední kniha, je udržována peer-to-peer uzly, které tvoří Bitcoinový network.

Technologická Hodnota

Protože Bitcoin je decentralizovaný skrz distribuovaný peer-to-peer network, neexistuje žádný centrální server, na kterém protokol Bitcoinu záleží svou existencí. Jako BitTorrent, Bitcoin nemůže být nikdy cenzurován, nemůže být vypnut. Tento aspekt Bitcoinu je klíčový, poněvadž otázka dalšího používání Bitcoinu není na starosti žádného povolení či jiného zákroku externí autority. Vzhledem k těmto faktorům se Bitcoin stává nevratnou rušivou technologií světové ekonomiky.

Sociální Hodnota

Foto: cryptocoinsnews.com

Inovace Satoshi Nakamota v oboru matematické informatiky jsou významné z mnoha důvodů. Dodatečně, sociální důsledek způsobu, kterým Bitcoin inovuje placení a transakce je to, že eliminuje víru. Distribuovaný ledger (již zmíněná úřední kniha) a decentralizovaný network znamená, že nemusíme mít víru či důvěru v žádného jednotlivce, aby protokol Bitcoinu fungoval. Každý uživatel Bitcoinu vlastní a kontroluje své peníze přímo a je přímo zodpovědný za jejich bezpečí a využití. Žádná třetí strana, jako například banka, která by vyžadovala implicitní důvěru, že přechová, vyplatí nebo bude udržovat mé zásoby Bitcoinu zde nevstupuje. Tato bezdůvěrná dimenze Bitcoinu eliminuje riziko spojené s takovými vnějšími autoritami. Ve skutečnosti, síťový efekt decentralizace Bitcoinu bude během následujících let, eliminovat dnešní centralizované autority všude na světě.

Hodnota tokenu

Přesto, že Bitcoin může být několikrát kopírován průběhem času, může být jen jednou utracen. Tento aspekt jeho designu může být potvrzen výrobou kopie již existující Bitcoinové peněženky na jiný počítač. Stejné Bitcoiny budou existovat ve dvou fyzických lokacích, ale jen jedna transakce s nimi proběhne. Síť druhý pokus prostě nepřijme. Tato kritická inovace odlišuje Bitcoin od všech jiných předchozích pokusů o tvorbu digitální měny.

Cena Designu Bitcoinu

S řešením dvojitého utrácení jako základním kamenem, explicitní vlastnosti designu Bitcoinu nabízí uživateli další hodnoty:

1.Platební metoda (měna)
2. Uložiště bohatství (bezpečné uložiště a převod)
3. Decentralizovaná veřejná úřední kniha (blockchain)
4. Kontaktní mechanismus (většinou nevyužívaný i přes jeho nesmírný potenciál)

V každodenním používání jsou první tři aplikace Bitcoinu všudypřítomné a často se překrývají.

Zabezpečená Hodnota

Bitcoin používá public-private klíčové páry k zabezpečení transakcí. Adresa Bitcoinu je veřejný klíč generovaný z privátního klíče, který má vlastník peněženky. Bitcoinová transakce mířená na adresu generovanou peněženkou je podepsaná public klíčem té adresy a může být „odemčena“ pouze správným private klíčem. Bitcoinové transakce jsou takto zabezpečeny proti zlodějům. Tento zásadní mechanismus předchází dvojitému utrácení a zabezpečuje Bitcoin před paděláním.

Hodnota ve Výzkumu

Bitcoin je přístupný jako bezplatný a otevřený zdrojový software pod licencí MIT. Dodatečně, protokol je také rozvíjen skrz projektový model Open Source, který nabádá komunitu k přispívání a spolupráci.

Vývoj, dosahován spoluprací, veřejně dostupného zdrojového kódu je upřednostněn před uzavřeným zdrojovým kódem, na kterém by pracoval jen menší tým. Bugy a chyby v ochraně jsou rychle nalezeny, a ještě rychleji napraveny, zatímco princip síly v číslech a rozmanitosti schopností způsobuje větší produktivitu.

Hlavní developeři Bitcoinu jsou většinou dobrovolníci, kteří bez platu udržují a spravují zdrojový kód Bitcoinu. Kdyby byla jejich práce o něco méně kriticky důležitá a vzrušující, někdo by to mohl nazvat nevděčnou prací. Avšak oni pořád reprezentují jedny z nejtvrději pracujících vývojářů ve svém oboru. Tito coredevs (core developers) přispívají tisíci hodinami kódování a přísným dodržováním Satoshiho designových specifikací, aby přenesli vizi Bitcoinu do reality.

TIP: Ještě nevlastníte žádný Bitcoin? Zaregistrujte se na české směnárně Coinmate.io a získejte ty nejlepší podmínky mezi směnárnami!

Hodnota Networku

http://www.cryptocoinsnews.com/

Network Bitcoinu je decentralizovaný peer-to-peer network, který je, nebo by ideálně měl být, zároveň distribuovaný a rozmanitý. Čím více jsou peer-to-peer uzly distribuovány tím decentralizovanější je network. Čím rozmanitější uzly jsou, tím širší je zastoupení v síti, a tudíž je bezpečnější. Protokol Bitcoinu je navržen, aby vyhledával shody mezi uzly a větší decentralizace znamená zdravější a více robustní network. Všechny tyto faktory přispívají k více hodnotnému blockchainu.

Mineři Jsou Hodnotní

Mineři Bitcoinu jsou oceňování bitcoiny za zpracovávání transakcí na bloky. Vytěžené bloky jsou typicky zapojeny do blockchainu a stávají se jeho částí. Zpracováváním transakcí, budováním blockchainu a hostováním peer-to-peer uzlů, které udržují souhlasnost networku, mineři představují páteř distribuovaného networku Bitcoinu. Za jejich úkol udržování permanentně funkčního networku a drahocenného blockchainu, mineři jsou (spolu s vývojáři) nejhodnotnější uživatelé protokolu Bitcoinu.

Převod a Uložiště Hodnoty

Světové rezervní měny, spolu s většinou národních měn, mohou být směněny za bitcoiny a uloženy nebo převedeny skrz Bitcoinový network. Zná se, že jak narůstá množství peněz, tak posilují výhody užívání Bitcoinového uložiště/převádění.

http://www.cryptocoinsnews.com/

Bitcoiny v uložiště můžou být zabezpečeny různými způsoby, včetně hesel, biometrických čteček a množství vyžadovaných podpisů transakcí. Ačkoli krádež třeba hesla nebo lidská chyba může pořád znamenat ztrátu bitcoinů uložených. Toto riziko je však výrazně menší než v případě fyzických aktiv jako například bankovky či zlaté cihly. Převody bitcoinů skrz platební network je levnější a rychlejší než převod stejného množství tradičními metodami. Zároveň jsou méně těžkopádné a bezpečnější, než převoz zlatých cihle stejné ceny.

Hodnota Kontraktu a Aplikace

http://www.cryptocoinsnews.com/

Bitcoinové kontrakty jsou Satoshi Nakamotem popisovány, ačkoli tento aspekt protokolu narazil do dnes jen na pár aplikací. Kontrakty prodlužují „více-podpisové“ zařízení Bitcoinu umožněním dvou a více skupin zapojení se do společných dohod, které jsou naplněné událostmi mimo network Bitcoinu. Příkladem jsou třeba možnosti smlouvy, závěti, nebo jen takové drobnosti, jako sázka, kdo vyhraje Brazilskou beachvolejbalovou ligu. V budoucnu bude tento aspekt Bitcoinu lépe pochopen a častěji používán, což přidá na hodnotě protokolu.

Distribuovaný blockchain je navržen, aby poskytoval místo alternativním řetězcům, které následovně otevřou dveře aplikacím, které zároveň využívají a zlepšují protokol Bitcoinu. Tyto distribuované aplikace budou dodávat na hodnotě tím, že budou dělat Bitcoin užitečnějším.

Tip: Nevíte, jakou směnárnu si vybrat při investici do kryptoměn? Přečtěte si náš článek o nejlepších směnárnách a hned budete vědět!

Shrnutí

Viděli jsme, jak hodnota Bitcoinu nemůže být zredukovaná jedním elementem nebo vlastností. Spousta aspektů této kryptoměny přispívá k její užitečnosti a nabízí různé výhody, které převažují tradiční bankovky a jejich neobratné systémy. Jakožto decentralizovaný network s úřední knihou založenou na vyhledávání shod, Bitcoinový blockchain má vlastnosti, které inovují a podporují další inovaci. Model otevřeného zdrojového softwaru Bitcoinu zaručuje příspěvky a vylepšení.

Hodnota základní funkce Bitcoinu, používání Bitcoinu jako platidla, uložiště a účetního networku je evidentní z faktu, že uživatelé jsou ochotni nakupovat bitcoiny, dělat s bitcoiny transakce a používat blockchain. V době, ve které byl tento článek psán se za den událo přibližně 62 000 Bitcoinových transakcí s průměrným objemem $50 milionů denně.

Autor: FilM

Sdílet

Autor

Student, nadšený atlet a spekulant krypta. Přejete-li si mě podpořit, moje BTC adresa je zde: 3FnC3op7eRPLhvZJr6WV7EJoSkd9XeeSwE LTC adresa: M9iZRn7fCqi6eCnEUui2yAXMzGaJsF5vVK

Komentáře

Zanechat komentář