Severoamerický dodavatelský řetězec Coca-Coly testuje použití ekosystému decentralizovaných financí (DeFi). Nový projekt, který byl ohlášen v pondělí, představil technologický partner společnosti Coca-Cola, CONA Services (Coke One North America). Zřídí „Coca-Cola Bottling Harbour“, aby se snížily technické překážky pro dodavatele a umožní dodavatelským řetězcům přístup k decentralizovaným finančním aplikacím.
Mohlo by vás zajímat: Podívejte se na naše YouTube video o BTC
CoCa-Cola testuje DeFi
Projekt běží na Baseline Protokolu, middlewarovým řešením pro velké společnosti. Umožňuje jim nejen soukromě komunikovat a provádět transakce na veřejném ETH blockchainu, ale také přistupovat k aplikacím DeFi a tokenizovat aktiva. Protokol, který byl spuštěn v březnu 2020 společností Ernst & Young, Microsoftem a Ethereum venture studiem ConsenSys, umožňuje důvěrnou a komplexní spolupráci mezi podniky.
Nabízí řadu nástrojů. Některé z nich, jako zero-knowledge proofs, umožňují, aby obchodní transakce, inteligentní smlouvy a komunikace zůstaly soukromé, když organizace používají veřejnou síť Ethereum.
“Společnosti používají interně různé druhy sofistikovaných interních systémů, ale když spolu komunikují, většinou používají e-mail, tabulky a EDI (elektronická výměna dat), což jsou v podstatě textové zprávy,” řekl Paul Brody, hlavní vedoucí blockchainu ve společnosti Ernst & Young, když byl spuštěn Baseline Protocol.
Technologická páteř
Baseline není první integrací CONA. V roce 2019 organizace přijala Ethereum’s Hyperledger Fabric, který běží na softwarové nadnárodní blockchainové platformě SAP. Záměrem bylo zefektivnit transakce napříč dodavatelskými řetězci a zvýšit transparentnost složitého dodavatelského řetězce CoCa-Coly.
Se zavedením Baseline rozšiřuje CONA využívání platformy Ethereum. Chce omezit technické a nákladové překážky pro dodavatele Coca-Coly mimo svou vnitřní síť, jako jsou prodejci surovin, zefektivněním procesu zajišťování dodávek. Žádosti, návrhy, objednávky, dodávky, faktury a platby lze nyní automatizovat, minimalizovat chyby a usnadnit integraci menších dodavatelů do sítě.
V síti CONA umožňuje rozšíření do mainnetu Ethereum také klíčovou funkci: použití tokenů, které stranám umožňují přístup k blockchainovým nástrojům, jako jsou půjčky, prostřednictvím aplikací DeFi. Například digitální token představující nákupní objednávku by mohl dodavatel použít jako zajištění k získání pracovního kapitálu.
Zavedení Baseline Protokolu umožní Coca-Cole a jejím dodavatelům používat Ethereum pro obchodní transakce stejným způsobem, jakým jej lidé používají na internetu, ale více soukromě. Navíc bude existovat prostor pro rozšíření současné implementace založené na technologii HyperLedger Fabric.
Projekt má uvést své první výsledky ve 4. čtvrtletí 2020.
Spolehlivé způsoby, jak koupit Bitcoin a kryptoměny