V současné době zažívají kryptoměny a trh s nimi opravdu turbulentní období. Stále se propadající cena bitcoinu i dalších kryptoměn či snaha o jejich regulaci ze strany jednotlivých vlád už nikoho asi nepřekvapí. Co ale naopak na trhu s kryptoměnami rapidně narůstá jsou podvody. A o tom, že někteří podvodníci nejsou žádní amatéři, se dočtete v dnešním článku.
Podvodnice známá jako “Cryptoqueen”
Podvody to je téma, které teď hodně rezonuje ve světě kryptoměn. Po nedávném hackerském útoku na společnost Harmony, Wormhole bridge či Ronin bridge jsou tu další odhalené podvody. Jedním z nich je podvod s kryptoměnou OneCoin, která ve čtvrtek vyvrcholila přidáním její hlavní aktérky na seznam FBI deseti nejhledanějších osob světa.
Německá občanka Ruja Ignatova, známá jako Cryptoqueen, byla obviněna již v roce 2019 za podvod investorů, ze kterých vylákala 4 miliardy dolarů prodejem falešné kryptoměny OneCoin. Toto obvinění však nebylo jediné. Celkem jich je na ni podáno osm. Spolu s ní byl obviněn i bývalý podnikový právník Mark Scott, který podle žalobců ,,vypral” pro OneCoin přes 400 milionů dolarů. Scott byl po třítýdenním procesu u federálního soudu na Manhattanu uznán vinným ze dvou skutků, a to z praní špinavých peněz a spáchání bankovního podvodu.
Co se týče Ignatové, v jejím obvinění je uvedeno, že stojí za provozováním bulharské společnosti OneCoin Ltd, která byla pyramidovým schématem, a nabízela jejím prostřednictvím provize pro členy, aby tím tak nalákala ostatní ke koupi bezcenného OneCoinu.
“Svůj plán načasovala perfektně a využila zuřivých spekulací o počátcích kryptoměny,” řekl Damian Williams, nejvyšší federální prokurátor na Manhattanu.
Williams dále označil kryptoměnu OneCoin za jedno z největších Ponziho schémat v historii. FBI nabídla za informace vedoucí k dopadení Cryptoqueen odměnu 100 tisíc dolarů.