Podvody a krádeže na platformách DeFi přinesly kyberzločincům 10,5 miliardy dolarů. Uvádí to ve zprávě analytická firma Elliptic.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
Podvody a hacky v sektoru DeFi zařívají v roce 2021 boom
Uživatelé od roku 2020 utrpěli ztráty ve výši 12 miliard dolarů, ale většina případů se stala v aktuálním roce.
Je to dáno tím, že DeFi zažilo monstrózní růst. Podle údajů z DefiPulse je celková hodnota uzamčená na platformách DeFi aktuálně 107 miliard dolarů. Loni to bylo 12 miliard. Tato čísla dostatečně ilustrují, kolik investorů decentralizované finance dokázaly přilákat.
Koneckonců, cílem DeFi je podporovat půjčky bez zprostředkovatelů.
Takto to funguje, velmi stručně řečeno. Uživatelé nechávají své tokeny uzamčené a získávají úroky. Ostatní uživatelé si mohou půjčit tyto tokeny za velmi nízký úrok nebo mohou uložit své tokeny jako zástavu a získat na oplátku dolary.
Objevilo se však množství platforem, které se ukázaly jako pasti za mnoho milionů dolarů. Tom Robinson, hlavní analytik firmy Elliptic, vysvětlil:
„Ekosystém DeFi je neuvěřitelně vzrušující a rychle se měnící sektor, kde inovace finančních služeb probíhají rychlostí světla. To přitahuje velké množství kapitálu do projektů, které nejsou vždy robustní nebo dobře otestované.“
Kromě podvodů se objevují také chyby v kódech smart kontraktů, které vytvářejí takzvané flash půjčky, pomocí kterých se šikovným hackerům daří odčerpávat zásoby likvidity.
„Decentralizované aplikace jsou navrženy tak, aby byly důvěryhodné, protože eliminují jakoukoli kontrolu prostředků uživatelů třetí stranou. Musíte však stále věřit, že tvůrci protokolu neudělali chybu v kódování nebo návrhu, která by mohla vést ke ztrátě finančních prostředků“.
Nejznámější případy
Jedním z nejznámějších a posledních podvodů v DeFi byl protokol Squid Game. Token byl pojmenován po slavné sérii na Netflixu, vytvořen na Binance Smart Chain a uveden na Pancake Swap. Poté, co cena raketově vzrostla, token klesl na nulu a vývojáři zmizeli i s úlovkem 3 miliony dolarů.
Pak jsou tu hacky kvůli chybám ve smart kontraktech, které objevili zkušení hackeři. Například Cream Finance byl hackery napaden již několikrát, poslední hack vynesl kyberzločincům 130 milionů dolarů.
Poly Network je jiný příběh. Platforma utrpěla útok, který ji připravil o 600 milionů dolarů. Ale naštěstí pro Poly Network to byl etický hacker, který peníze vrátil. Účelem krádeže bylo ukázat, že platforma je zranitelná.
Částečně kvůli podvodům, částečně kvůli strachu, že vše decentralizované odvádí uživatele od toho, co je centralizované, SEC sektor DeFi bedlivě sleduje. Předseda představenstva Gary Gensler opakovaně poznamenal, že mnoho platforem není vůbec decentralizovaných, takže by měly fungovat pod příslušnými licencemi.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny