Platforma Deribit slouží podobně jako BitMEX k obchodování finančních derivátů bitcoinu. Její největší výhodou je lehký vstup pro obchodníky z ČR, možnost obchodování bitcoinových futures, bitcoinových opcí a široká nabídka spotových obchodů. Zároveň nabízí perpetuální swapy s pákou 100:1 a futures a opce s pákou 10:1.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Zkratka burzy Deribit je odvozena ze slov „deri“ pro deriváty a „bit“ pro bitcoin. Vznik platformy byl způsoben frustrací CEO Johna Jansena z nedostatku platforem pro obchodování kryptoměn a snahou o širší adopci kryptoměn. Možnost registrace a obchodování není omezena lokací, jak tomu v některých případech bývá.  Pro tradery můžou být zajímavé páky k obchodování ve výši 10:1 nebo transakční objemy k obchodování. Tyto objemy se sice ještě nevyrovnají BitMEXu, který je na tom lépe, ale pro trading jsou rozhodně lákavé a stále rostou.

John Jansen, CEO Deribit

John Jansen, CEO Deribit

Deribit a široká nabídka instrumentů

V nabídce Deribitu naleznete instrumenty pro lepší správu a nastavení již existujícího portfolia, zajímavostí je ale srpnové spuštění nového swap instrumentu na perpetuální bázi, který sleduje spotový trh bitcoinu a nabízí v možnost obchodování na páku až do výše 100:1. V současnosti se podobný nástroj testuje v beta verzi nejen pro BTC, ale i pro kryptoměny ETH a BCH. Spuštění nástroje výrazně zvýšilo popularitu platformy – objemy transakcí se zvýšili o 50 % a jejich trh s obchodováním na páku je teď jedním z nejlikvidnějších na světě. Deribit má ale problém s nízkými objemy při obchodování bitcoinových opcí – zatím je na burze po těchto obchodech příliš malá poptávka. Pokud bude ale platforma pokračovat v rozvoji jak dosud, může se stát jedním z hlavních hráčů na trhu.

Mohlo by vás zajímat: Recenze BitMEX – Kde koupit altcoiny, jak nakoupit a prodat, margin trading, výhody a nevýhody

Jak založit účet

Pro registraci je potřeba zadat emailovou adresu a projít kontrolou z 6 síťových míst. Celá operace trvá jen chvíli a v průběhu cca 10-15 minut můžete vstoupit na burzu a začít obchodovat deriváty bitcoinu.

Obchodování s bitcoin derivátmi

Deribit nabízí pro bitcon opce i bitcon futures s měsíční nebo kvartální platnosti příkazu (po této lhůte příkaz vyprší). Kromě toho je v nabídce i instrument zvaný perpetuální swap, který je za poplatek fixován ke spotovému trhu a aktualizuje se každých 8 hodin, aby se zajistila blízkost obchodování a podléhajícího instrumentu – například, pokud se perpetuální deriváty obchodují výš než jim podléhající index, long pozice musí platit short pozicím jistý poplatek.

Pokud je vaše pozice zlikvidována, je vám účtován vyšší poplatek, z kterého je většina alokována do pojišťovacího fond.  V případě, že se obchodují deriváty v hodnotě menší než 1 BTC, poplatek tvoří poměrně vysoké procento (20%) z hodnoty obchodu, proto je lepší obchodovat celé kontrakty.

bitcoin futures

Bitcoin futures a perpetuals

Obchodování bitcoin futures

Každý kontrakt bitcoin futures je v hodnotě 10 USD a páka je automaticky přednastavena na hodnotu 10:1 na straně nákupu, na straně prodeje trochu míň. Průměrná sazba Deribitu je stanovena na základě 5 různých indexů, přičemž nejvyšší a nejnižší index se do úvahy nebere a ze zbytku se jednoduše vypočítá průměr. Finální cena je pak stanovena průměrem z indexu, který se aktualizuje každých 6 vteřin v rámci 30 minut před plánovaným ukončením transakce.

Indexy pro výpočet průměru

Zadávání příkazů

Příkaz k obchodování se vytváří pomocí přebidování již vytvořených příkazů v seznamu a za příkaz je potřeba zaplatit poplatek tvůrce. Pro minimalizování poplatků použijte možnost „post-only“, která nespojí váš bid/ask příkaz s jiným příkazem hned a poplatek bude trochu nižší.

Jakmile vytvoříte příkaz, ten se přesune se do seznamu otevřených příkazů nebo se změní na pozici. V otevřených příkazech je možnost příkaz zrušit nebo upravovat – je možné jen změnit výši páky, určit profit/loss a cílovou hodnotu pozice pro likvidaci, ale limity stop/loss se nastavit bohužel nedají.

Mohlo by vás zajímat: Blockchain v běžném životě

Pojišťovací fond

V rámci Deribitu funguje i pojišťovací fond v hodnotě 25 BTC jako ochrana proti bankrotu pozicí. Za celou dvouroční dobu existence burzy Deribit ještě k této alternativě nebylo potřeba šáhnout.

Shrnutí recenze

Deribit je rozhodně zajímavá platforma, která nabízí kvalitní služby a zabývá se především obchodováním bitcoin derivátů – bitcon futures a bitcoin opcí. Pokud se začne obchodování s těmito deriváty využívat více, může se Deribit se stát v USA trhovým lídrem. Mezi její největší výhody patří vysoká likvidita a inovativní finanční instrumenty.

Sdílet

Autor

Komentáře

Zanechat komentář