Těžba kryptoměn by se mohla v příštích letech přesunout na alternativní energetická řešení, aby si udržela a zvýšovala ziskovost.
Již v roce 2017 bylo zdůrazněno, že kolektivní spotřeba energie v těžební síti bitcoinů (BTC) převyšuje spotřebu energie a zanechává větší uhlíkovou stopu než některé země. Ke konci roku 2019 několik studií ukázalo, že bitcoinová síť spotřebovala méně energie, navzdory zvyšujícím se hodnotám hashratu. Ty zahrnovaly také údaje, které odhadují, že přibližně 75% těžby bitcoinů bylo poháněno obnovitelnými zdroji energie. Řada průmyslových aktérů aktivně hledá alternativy, jak udělat těžbu méně nákladnou a to jak ekonomicky, tak ekologicky.
Chcete vědět, jak funguje Bitcoin? Podívejte se na video!
Těžba poháněná ropou
Těžba ropy je již dlouho příslovečný zlatý důl, který hraje významnou roli v energetickém průmyslu a obchodu po celém světě. Pár firem použilo těžbu bitcoinů jako výhodnější způsob, jak využít přebytečný plyn z těžby ropy, na rozdíl od přeměny plynu na kapalnou formu a jeho prodeje.
Stephen Barbour, prezident společnosti Upstream Data, která vyrábí a dodává potřebné vybavení pro ropné a plynové těžební společnosti k těžbě kryptoměn řekl: „Začali jsme marketing v roce 2017 a málokdo nás bral vážně, nyní dostáváme hovory od stejných lidí, kteří nás poprvé odmítli.“
Solární energie
Obnovitelné zdroje energie jsou dalším důležitým hlediskem do budoucna a jsou ústředním bodem v těžebních kruzích. Jednoduchá otázka zní, zda je výhodnější, aby byla elektřina vyrobená ze solárních farem prodána do energetických sítí nebo použita k těžbě. V minulém roce-1300% pro BTC. Pro malé těžaře je to nejlepší řešení.
Existuje samozřejmě určitá překážka, vzhledem k počátečním nákladům na nákup solárních panelů a těžebnímu hardwaru. Množství ušetřených peněz za energii je však zmírňujícím faktorem.
Vodní energie
Vodní energie je velkým tahounem ve světě těžby bitcoinů, zejména v Číně a Kanadě. Ty dokázaly nabídnout výhodnější ceny elektřiny pro průmysl v blízkosti některých vodních přehrad. Podle nejnovější zprávy společnosti CoinShares o globálním těžebním ekosystému, která byla vydána na konci roku 2019, těžaři sídlí hlavně v regionech využívajících levnou vodní energii.
Voda a ropa: Záchranný kruh krypto těžby
Rozhovory s různými odborníky a průmyslovými aktéry ukazují na výrobce vodních elektráren a ropy jako na hlavní zdroje elektřiny pro kryptoměnové těžební operace. Těžební operace poháněné solárními panely jsou relativně malé procento představující několik desítek megawattů ve srovnání s různými zdroji energie používanými těžebním ekosystémem.