Elon Musk se společností SpaceX zve lidi k beta-testování Starlink satelitů – obří konstelace, která slibuje přístup k internetu doslova odkudkoli na světě.
Společnost v hodnotě 36 miliard dolarů teď má na oběžné dráze přes 500 satelitů. Minulý týden oznámila, že zkušební provoz jejich platformy vesmírného internetu by mohl započít během několika týdnů.
Na webstránce startupu bylo zveřejněno pozvání k přihlášení odběru novinek Starlink. Uživatelé se přihlásí pomocí e-mailové adresy a směrového čísla. Poté obdrží oznámení o zahájení beta-testování v létě, na severní hemisféře. Společnost slíbila, že všechny se správným směrovým číslem bude informovat, jakmile bude testování probíhat v jejich oblasti.
Mohlo by vás zajímat: Elon Musk a jeho SpaceX raketa vynese do vesmíru SpaceChain krypto peněženku
Kde zahájí Starlink první testování?
Podle dřívějších tweetů od Muska se dá usuzovat, že první várka testování by se mohla týkat Seattlu a Německa.
It will only work for higher latitudes (Seattle) at first, then get progressively closer to the equator
— Elon Musk (@elonmusk) May 7, 2020
Satelity SpaceX mají za cíl zacelit digitální propast. Polovina světa – většinou chudé a venkovské komunity – ještě stále nemají přístup k internetu nebo trpí slabou připojitelností a neúměrně drahými službami.
Starlink by měl zahájit komerční provoz v severní Americe později tohoto roku. Muskův konečný cíl je do roku 2021 vytvořit hustou síť tisíců satelitů, které budou poskytovat internetové služby téměř kdekoli na světě.
Původním cílem Starlinku bylo sloužit oblastem se slabým internetovým připojením, ale Musk plánuje poskytovat nízkonákladové internetové služby také ve městech. Platforma založená na satelitech slibuje rychlost až jeden gigabit za sekundu, s latencí zhruba 30 milisekund. To je podle Muska dostačující pro hraní náročných videoher na profesionální úrovni. Jen pro porovnání, průměrná rychlost širokopásmového internetu v Anglii je 64 megabitů za sekundu.
Tyto ambiciózní plány však vyvolali hněv hvězdářů. Stěžují si na světelný smog způsobený mega konstelacemi satelitů, které při své pouti zanechávají světelné stopy na noční obloze. SpaceX na to zareagovala slibem, že nainstaluje ‘sluneční clony’, které by měli tento problém vyřešit.
Konkurenční společnosti samozřejmě nechtějí zůstat pozadu a plánují spustit nízkoorbitové konstelace (LEO). Jsou to firmy jako OneWeb, Amazon, Facebook, Space Norway, a Telesat. Musk velkoryse nabídnul, že svým konkurentům vystřelí satelity na oběžnou dráhu… samozřejmě za poplatek.
Přečtěte si také: 5G sítě nabízí obrovský potenciál pro kryptoměny