Pokud jste se v poslední době pohybovali po nějakých populárních internetových fórech o Ethereu, určitě jste narazili na slovíčko Casper. Ale co to je Ethereum Casper a co znamená pro obyčejného uživatele Etherea jako vy? Tento návod vám snad poradí, jak se připravit na příští Ethereum Hardfork.
Ethereum a Proof-of-Work
Jak už asi víte, Ethereum je spojené s Etherem, který je momentálně Proof-of-Work (PoW) coin. To ve zkratce znamená, že těžaři jsou zodpovědí za řešení složitých algoritmů, aby zařídili konsenzus a podporovali životaschopnost sítě Ethereum.
Mise updatu Casper je prostá, předělat ether z PoW coinu na Proof-of-Stake (PoS) coin.
Přesun na Proof-of-Stake
Narozdíl od PoW konsenzus protokolu, PoS protokol dosahuje konsenzu pomocí stalkerů – občas také nazývaných mineři – kteří “vsadí” své coiny tak, že je vloží do specializované peněženky (například Trezor, nebo Ledger).
Když tito stalkeři pracují, těžba se stane zbytečnou, což znamená, že po Casperu se Ethereum síť přestane spoléhat na minery a přesune se k stalkerům a stalkerským poolům.
Stejně jako mineři, stalkeři budou odměňováni za svou službu síti. “Minteři” budou dostávat roční dividendu etheru (vybraného z network poplatků), tím pádem staking (“vsázení”) může být skvělým způsobem výdělku pro ty, kdo mají dostatek coinů.
Pochopitelně, čím víc ETH vsadíte, tím větší dividendu obdržíte.
Zatím neexistují konkrétní čísla, kolik ETH bude třeba vsadit. Co však developeři Etherea potvrdili, je, že částka začne spíš někde vysoko a bude potom průběžně a dosti znatelně klesat.
Například zakladatel Etherea Vitalik Buterin nedávno nadhodil odhad, že bude třeba přibližně 1000 ETH, chcete-li se stát inauguračním stalkerem nového Etherea. Avšak tato čísla se mohou časem snížit klidně na 10 ETH.
Ať už čísla dopadnou jakkoliv, uživatelné se budou pořád moci spojit a vytvořit “staking pooly,” podobné robustním mining poolům v Bitcoin a Ethereum komunitách dnes.
Prostě nadhodíte množství etheru, které jste ochotní vsadit, zapojíte se se svými peers a společně můžete shrabávat dividendu.
Pokud vás více zajímá rozdíl mezi Proof-of-Stake, Proof-of-Work a dalšími Proof-of-X, čtěte zde.
Kdo vytvořil Casper?
Casper update je definitivně týmový produkt, ale na vrcholu pyramidy tohoto produktu definitivně stojí jeden z top Ethereum developerů Vlad Zamfir, který se o vývoj updatu Casper staral už léta.
! my first public draft spec of Casper the Friendly Ghost a “correct-by-construction” blockchain consensus protocolhttps://t.co/8Y01zzS31t
— Vlad Zamfir (@VladZamfir) 2. listopadu 2017
Absolvent Guelphské univerzity, Zamfir se sám popsal jako “výzkumník známý pro svou práci na studiu ‘cryptoekonomiky,’ proof-of-stake, blockchain shardingu v ekosystému Etherea a etice v státním regulování blockchain technologií.”
Zajímá-li vás víc, zde je jeho LinkedIn profil.
Škálování Etherea
S Casperem se dostane do popředí long-term udržitelné škálování. Pokud má síť Etherea někdy být přijata v mainstreamu, musí být schopná zpracovat veliké množství transakcí za sekundu. Tomu má pomoci Casper, který byl navržený, aby zavedl do sítě velmi nutné a velmi potřebné škálování.
Další problémy, které Casper řeší
Jsou tu dva další problémy, na které se Casper bude soustředit:
- Cenzura: momentálně hrají Bitcoin mineři hru s nulovým bodem – pokud je minerův block cenzurován, nebo je ztracen, pak z toho jeho kompetice vhodně vydělá. PoS Etherea předělá síť na “koordinační hru,” kde každý vydělá víc, když se všechny blocky všech minerů ocitnou na chainu.
- Cena: V momentálním PoW protokolu Etherea se může udržovat bezpečnost pouze velmi draze. Casper se tuto dynamiku pokusí pozměnit tak, že poctiví validátoři mohou levné validovat, zatímco útočnické ceny budou extrémně drahé.
A to zatím ani nebyla řeč o tom jak moc se sníží šílené energetické požadavky minerů.
Obecně se energie pořád získává z fosilních paliv, což znamená, že obrovské množství elektrické energie, které těžby spotřebovává, má nedobrý dopad na životní prostředí, které už tak lidská civilizace rozhodně nešetří.
Průměrný ether miner spotřebuje kolem 2.5 TWh elekřiny za rok – pro orientaci, tyto čísla se blíží množství elektrické energie, které země jako Mauritánie či Gabon spotřebují za celý jeden rok.
Poté, co bude Casper implementovaný do Etherea, ether mining vymře, což znamená, že vymře i obrovská konzumace elektrické energie, která by jinak jen rostla a rostla.
Takže zatímco PoW protokol Bitcoinu zůstane #1 nejvíce energeticky náročnou sítí, Casper updated Ethereum pomůže Ethereu dramaticky snížit jeho menší, ale i tak znatelné problémy s energií.
Kdy Casper vyjde?
Vitalik Buterin se nechal slyšel, že:
“V teorii je Casper v podstatě ve fázi, kdy ho možná zkusíme implementovat do příštího forku, ať už to zní jakkoliv ambiciózně.”
“Musí k tomu dojít…řekl bych poměrně brzy. Ty části, které ještě nejsou hotové jsou už jen detaily. Hlavní vlastnost [Constantinople] forku nebude nějak zvlášť komplexní. Jde v podstatě o zlepšení vyváženosti kontraktu a následovná změna fork choice pravidla zadáním několika funkčních rozkazů do Casper kontraktu. Pokud se tyto detaily změní, klient by si toho ani pravděpodobně nevšiml.”
Zatím o Casperu nebylo vydáno žádné oznámení od ETH developerů, které by nám dalo najevo konkrétně kdy se Constantinople – a tím pádem pravděpodobně i Casper – odehraje.
Casper je velmi potřebný
Další věc, kterou Buterin řekl pressu, je, že problémy, které Ethereum má se škálovaností jsou velmi znatelné a musí být rychle vyřešeny.
Dostalo se to do fáze, kdy existují decentralizované aplikace (dapps), které nemohou přejít ve fungování kvůli limitacím Etherea. Buterin se vyjádřil takto:
Aplikace tam určitě jsou…ale jsou často zdržené kvůli tomu, že prostě schází škálovanost.
Dva druhy Casper
Momentálně existují dvě verze Casperu:
- Casper FFG (Friendly Finality Gadget)
- Casper CBC (Correct By Construction)
Casper FFG je prosazován Buterinem. Tato verze zařídí to, že Ethereum blockchain udělá “pauzu” každých 50 blocků, aby nechal stalkery validovat a postarat se o konsenzus na chainu.
Casper CBC je na druhou stranu prosazován Zamfirem. Tato verze dělá, že jistá “safety oracle” konstantně upravuje již částečně vystavěný PoS protokol, dokud safety oracle nedokončí systém.
Ať už to dopadne tak, či onak, finální verze Casperu bude definitivně inspirovaná jak Buterinovou verzí, tak Zamfirovým návrhem.
Závěr
Casper update bude něco velikého, definitivně dramaticky změní způsob, kterým funguje Ethereum síť – dramaticky zlepší, jak doufají developeři.
Zajímavé nové možnosti Casperu, jako je staking, by mohly přitáhnout nové generace Ethereum uživatelů. Komunita tento update s napjatými nervy očekává a nemůže se dočkat, až se Ethereum přesune na Proof of Stake, protože cena poté bude pravděpodobně exponenciálně růst, dokud bude přibývat víc a víc etheru do stakingu, který sníží přístupnou nabídku. Pokud se chcete stát stakerem, je poměrné dobrý nápad skoupit co nejvíc etheru můžete, než k hardforku dojde.