Podle Kristaliny Georgievové – výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu (MMF) – by se nedávné fiasko s LUNA a UST nemělo stát důvodem k tomu, aby se lidé zcela otočili zády k odvětví kryptoměn. Na rozdíl od svých předchozích prohlášení ocenila „rychlejší služby, mnohem nižší náklady a větší inkluzi“, které tato třída aktiv poskytuje.
Ne všechny blockchainové sítě jsou jako Terra
Token Terra (LUNA) a jeho algoritmický stablecoin UST byly tento měsíc bezpochyby nejžhavějšími tématy v sektoru kryptom2n. První z nich se propadl téměř na nulu, zatímco druhý ztratil navázání na americký dolar a aktuálně se obchoduje za zhruba 0,06 dolarů.
Tato událost v kombinaci s výrazným propadem cen mnoha dalších digitálních aktiv vyvolala mezi investory paniku.
Bulharská ekonomka a výkonná ředitelka MMF – Kristalina Georgieva – však tvrd9, že lidé by neměli považovat krach ekosystému Terra za důvod k opuštění celého kryptosektoru. Podle jejího názoru existuje mnoho blockchainových projektů, které poskytují určité výhody, a lidé by je neměli srovnávat s fiaskem s LUNA a UST:
“Nabízí nám všem rychlejší služby, mnohem nižší náklady a větší inkluzi, ale pouze pokud oddělíme jablka od pomerančů a banánů.“
Začátkem tohoto roku nebyla k kryptoměnovému průmyslu tak laskavá a uvedla, že digitální aktiva jsou „nezajištěná“ a „ve své podstatě nestálá“. Na druhou stranu ocenila CBDC jako bezpečnější finanční produkty, které by mohly podpořit finanční systém a zároveň snížit transakční náklady.
Po boku výkonné ředitelky MMF hovořil také guvernér Banque de France – Francois Villeroy de Galhau. Věří, že společnost ztratila část své důvěry v kryptoměny a decentralizované finance (DeFi) kvůli krachu trhu, přičemž lidé začali více důvěřovat centrálním bankám.
MMF a Bitcoin
Stojí za zmínku, že primární kryptoměna se v posledních několika měsících dočkala silného odporu ze strany MMF. Na začátku roku subjekt označil BTC za hrozbu pro integritu finančního trhu, měnovou stabilitu a ochranu spotřebitele. Jako takový vyzval El Salvador, aby odstranil status aktiva jako zákonné platidlo.
Věrný svému stylu prezident země – Nayib Bukele – prohlásil, že „žádná mezinárodní organizace nás nedonutí to dělat“.
Minulý měsíc se Středoafrická republika (CAR) stala druhou zemí, která přijala Bitcoin jako oficiální platební prostředek. Není překvapením, že MMF tento krok kritizoval a tvrdil, že by mohl způsobit finanční nestabilitu a další problémy státu.