Čínský miliardář Jack Ma uvedl, že digitální měny mohou hrát velkou roli v novém globálním finančním systému – a zaútočil na celosvětovou regulaci. Zakladatel největší čínské společnosti pro elektronický obchod Alibaba to učinil během projevu na summitu Bund v Šanghaji, informovala o tom agentura Bloomberg.
“Digitální měna by mohla vytvářet hodnotu a měli bychom přemýšlet o tom, jak vytvořit nový typ finančního systému prostřednictvím digitální měny,” uvedl Ma. Není však jasné, co považuje podnikatel – který podle odhadů agentury Bloomberg má jmění v hodnotě 61 miliard amerických dolarů – za „digitální měny“.
Mohlo by vás zajímat: Podívejte se na naše YouTube video o BTC
Jack Ma: Globální regulace jsou zastaralé
Jak by se dalo očekávat, krypto komunita rychle spekulovala o tom, o čem Jack Ma mluvil, když použil termín digitální měny. Generální ředitel společnosti Binance Changpeng „CZ“ Zhao na Twitteru napsal, že to byla úžasná řeč, kde Ma hodně mluvil o kryptu a budoucnosti. Spoluzakladatel společnosti Ethereum Vitalik Buterin se však Zhaa rychle zeptal, co přesně Ma myslí pod pojmem „digitální měny“. Zhao odpověděl, že význam záleží na výkladu:
Doslovný překlad slova, který použil, je „digitální měna“. V čínské kultuře význam záleži interpretaci. Bylo to přesně tak daleko, jak moc mohl zajít, aniž by se za takový projev dostal do vážných potíží. Zasáhl však přímo do černého. Respekt!
The literal translation of the word he used is “digital currency”. In the Chinese culture, the meaning is up for interpretation. That’s pretty much as far as he can push without getting into serious trouble for such a speech. He did push a lot of buttons though. Respect!
— CZ Binance (@cz_binance) October 25, 2020
CZ ještě dodal:
Také slovo blockchain zmínil jen jednou, než opakovaně pokračoval s „digitální měnou“.
Kryptoměny jsou v Číně zakázány – s Bitcoiny a dalšími digitálními aktivy se však v regionu stále obchoduje. Čínští těžaři této kryptoměny těží také většinu nových BTC na světě. Je možné, že Jack Ma ve svém projevu mluvil o digitální měně centrální banky (CBDC), jako je čínský digitální juan.
Země po celém světě se snaží vyvinout centralizovanou digitální měnu, ale Čína vyhrává závod s digitálním juanem – který je již ve fázi testování. Během projevu Ma také uvedl, že globální regulace, zejména Basilejské dohody (mezinárodní rámec bankovního dohledu zavedený v roce 2010), jsou zastaralé a jsou „jako klub důchodců“.
Dodal, že celosvětové předpisy dusí rozvoj Číny a „nemyslí na příležitosti mladých lidí nebo rozvojových zemí“. Ant Financial, přidružená společnost gigantu Alibaba, se chystá zahájit IPO v hodnotě 30 miliard dolarů. Považuje se za největší na světě.
Spolehlivé způsoby, jak koupit Bitcoin a kryptoměny