Před nedávnem vyšla studie univerzitního týmu, který zdokumentoval manipulaci na trhu s BTC/USD na burze Bitfinex, pomocí Tetheru (alternativa k USD). Tether byl využit Bitfinexem a přidruženými institucemi k cenové manipulaci, konkrétně šlo o umělé zadržování ceny na vyšších hodnotách s cílem nalákat do trhu nové peníze od investorů. K tomuto účelu se na burze Bitfinex objevovalo velké množství limitních objednávek na nákup BTC pod trhem, které brzdily cenový pokles a vytvářely zdání stabilního trhu. Celkový objem prostředků k této manipulaci během prosince loňského roku byl odhadnut na částku 2,5 miliard USD emitovaných v Tetheru.

Co se děje nyní? Scénář se opakuje, popíšu Vám, jak situaci číst a jak ji obchoduju. Dnešní obrázek níže zachycuje 1H cenový graf, a také všechny významné limitní objednávky na burze Bitfinex a je pořízen v platformě TensorCharts, kde lze situaci živě sledovat. Ty největší limitní objednávky jsou vyznačeny žlutou a oranžovou barvou, barevné spektrum pokračuje postupným prolínáním do modré barvy dle jejich významnosti. Pro větší názornost jsem vyznačil významné oblasti s velkými limitními objednávkami pod trhem pomocí bílých šipek. Podstatné je, že jakmile byly objednávky staženy z trhu, tak došlo k jeho náhlému propadu na novou oblast krátkodobé tržní rovnováhy. Krátkodobě pomohl výrazný support na levelu 6000, který byl na rozdíl fiktivních limitních příkazů skutečný, což potvrzuje i sloupec objemu realizovaných objemů pod grafem u této cenové mety.

Situace se však stabilizovala jen na krátký čas a trh se pod prodejním tlakem dostal pod 6000 a momentálně opět nastoupilo “Tether komando” aby zasáhlo a podrželo cenu, ideálně přispělo k její stabilizaci. Vše je vidět na obrázku opět formou velkých limitních příkazů pod trhem, které se zde nově objevily. Další scénář vidím krátkodobě long se střídavým pohybem do strany, vše ale přestává platit v momentu, kdy trh přestane mít umělou podporu od velkých čekajících limitních pokynů těsně pod trhem. Jakmile budou staženy, tak je vysoce pravděpodobné, že se vše bude opakovat v další vlně. Toto je případ situace, kterou na běžném cenovém grafu těžko uvidíme, ovšem, když nahlédneme trhu “pod kůži”, tak hned víme, která bije a můžeme tomu přizpůsobit své obchodování.

Na závěr dodám tip, pro pokročilejší obchodníky. Kromě sledování velkých limitních příkazů sleduji i tržní objemový profil (v noci skvělá short reakce na Value Area Low na 6260) a taktéž kumulativní objemovou deltu, která je na obrázku znázorněna zelenou křivkou (CVD, nastavená perioda 15). Vývoj objemové delty do horních či dolních extrémů mi pomáhá s předstihem určit oblasti, kde je trh přepálený na jednu či druhou stranu a vstoupit včas do obchodu.

Sdílet

Autor

Ing. Tomáš Mirzajev je trader, podnikatel a konzultant, který pod hlavičkou Financial Progress Group a.s. pravidelně vystupuje na investorských akcích jako populizátor tradingu a kryptoměn. Zabývá se vývojem automatizovaných obchodních systémů a komplexním přístupem k agresivním investičním strategiím. V minulosti působil v mezinárodním týmu 1. evropského online brokera a podílel se na stanovení a exekutivě korporátní strategie v rámci regionu CEE.

Komentáře

Zanechat komentář