Yanivův příběh o tom, jak přišel o ETH a NEO v hodnotě 80 000 dolarů, by mohl pomoci lidem pochopit rizika a zabránit jim ve stejných chybách. Ačkoli měl spoustu zkušeností v této oblasti, je příběh příkladem toho, že nedostatek koncentrace na několik sekund se může proměnit v obrovskou ztrátu.
Mohlo by vás zajímat: Podívejte se na naše YouTube video o BTC
2 minuty v pekle: 80 000 USD v ETH a NEO je pryč
Jelikož byl Yaniv aktivním členem krypto komunity od roku 2013, byl si vědom potenciálních rizik, která by mohla vzniknout při ukládání digitálních aktiv na centralizovaných burzách. Měl problémy s hardwarovou peněženkou Trezor, a tak se rozhodl převést tokeny ETH a NEO do jiné peněženky, dokud problémy neopraví.
Došel k závěru, že peněženka Exodus by byla nejvhodnější volba. Nejvíc ho přitahovala aplikace pro Android, kterou našel na Google Play. Tady se situace obrátila, i když to ještě nevěděl. Yaniv nainstaloval aplikaci nazvanou Exodus Wallet Mobile, která měla logo a popis původní aplikace Exodus.
Ukázalo se však, že jde o phishingovou aplikaci. Jakmile Yaniv nainstaloval aplikaci do svého mobilu, byl vyzván k vložení klíčů. Po schválení se aplikace místo přístupu k jeho finančním prostředkům vypnula. Yaniv si pomocí verze webové peněženky Exodus všiml, že během dvou minut byl celý zůstatek vyčerpána. V době incidentu měly tyto mince hodnotu přes 80 000 dolarů.
Počáteční šok a reakce komunity
Jeho první reakcí bylo napsat důkladný příspěvek komunitě. Doufal, že poslouží jako varování pro ostatní. Cítil podporu většiny členů komunity. Někteří dokonce pomáhali s technickými radami, jak sledovat mince poté, co opustili jeho peněženku. Někteří členové komunity nicméně projevovali cynismus a odsoudili jeho chybu.
Další sledování mincí naznačilo, že skončily na burze kryptoměn – KuCoin. To může představovat problém, protože populární burza nevyžaduje KYC. Lze tedy předpokládat, že podvodníci při otevírání svých účtů neposkytli své osobní údaje. Kontaktoval místní izraelské donucovací orgány a požádal kohokoli, kdo může znát jakékoli informace o pomoc při probíhajícím vyšetřování, které zatím nikam nevede.
V jeho případě by jej mohli varovat některé znaky na Google Play, například počet stažení. Zatímco původní aplikace peněženky Exodus má více než 100 000 stažení, phishingová aplikace měla jen asi tisíc. Dalším důležitým faktorem jsou recenze aplikací. Stojí za zmínku, že Google už phishingovou aplikaci odstranil.
Co si o této chybě myslíte vy?
Spolehlivé způsoby, jak koupit Bitcoin a kryptoměny