Dlouholetý hodler byl bohužel okraden o svých 1400 BTC – Bitcoiny v hodnotě více než 16 milionů dolarů – pomocí exploitu peněženky. Jak byl ale hack tohoto uživatele proveden? A co mohou ostatní udělat, aby se jim nestala stejná věc?
Mohlo by vás zajímat: Podívejte se na naše YouTube video o BTC
Hacky jsou v kryptu běžnou věcí
Vzhledem ke snížené frekvenci a závažnosti hacků velkých krypto burz ve srovnání s minulostí se zprávy v mediích touto kriminalitou související s Bitcoiny přestaly zabývat. Pokusy o phishing, ransomware a hacky na SIM karty jsou jen tři příklady kriminality související s kryptoměnou, která v mediích nebyla vůbec zmiňována.
Až donedávna, kdy bylo hacknuto několik vysoce postavených twitterových účtů celebrit, politiků a ředitelů společností jako součást podvodu s Bitcoiny.
Hacky jsou v kryptu běžnou záležitostí, ale do titulků se dostanou jen tehdy, když je připojeno něco důležitého. A nový odhalený hack zahrnující více než 16 milionů dolarů v odcizeném BTC by mohl být tím dalším.
Jak se hackerům podařilo ukrást 1400 BTC?
Podle příslušně pojmenovaného uživatele GitHubu „1400 BitcoinStolen“ je nyní obrovská částka BTC odpovídající jeho uživatelskému jménu pryč kvůli hacku, který vykradl jeho bitcoinovou peněženku Electrum. Hack není chybou peněženky ani uživatele, ale upozorňuje na význam dvou klíčových bodů.
Uživatel použil software Electrum od posledního vstupu do svého BTC v roce 2017. Electrum od té doby vydal aktualizace zabezpečení, které tento uživatel dosud nenainstaloval. Než stihl přesunout své Bitcoiny, byl vyzván, aby aktualizoval a opravil potenciálně kritické problémy. Ale když to udělal, software kontaktoval hackerský server a 1 400 BTC bylo okamžitě převedeno z peněženky na účet hackera – pochmurná připomínka toho, abyste měli váš software vždy aktuální.
Protože Electrum je „light client“, sofwarový inženýcr Ben Kaufman vysvětlil na Twitteru, že se software musí připojit k veřejnému serveru, než bude připojen k blockchainu.
Jedná se o tuto důvěryhodnou třetí stranu, která funguje jako prostředník, kde hackeři dokázali tento proces zneužít – další klíčová připomínka, že nikdy nedůvěřujete třetím stranám s vašimi soukromými klíči.
Tento nešťastný uživatel pravděpodobně své prostředky zpět nezíská. Pro všechny ostatní je to však připomenutí, abyste měli svůj software aktuální a spoléhali se na metody cold storage, kdykoli je to možné.
Už jste měli co dočinění s hackerem?
Spolehlivé způsoby, jak koupit Bitcoin a kryptoměny