10. června hostitel podcastu Protokol Podcast Eric Savics ztratil všechny své bitcoinové úspory tragickou chybou. Poté, co požádal komunitu o pomoc jakýmkoli možným způsobem k získání jeho majetku zpět, zveřejnil také prosbu, aby ten kdo vzal jeho BTC mu alespoň část vrátil a jeho adresu ponechal ve vláknu na Twitteru. A co krypto komunita předvedla byl ukázkový příklad solidarity.
Mohlo by vás zajímat: Vše, co potřebujete vědět o Bitcoinu v jednom videu
Ztratil svoje Bitcoiny v phishingovém podvodu
Eric Savics sdílel svůj příběh o tom, jak nedávno ztratil 12 BTC – úspory, o kterých tvrdí, že spoří více než sedm let a plánuje je použít k nákupu bytu. V době, kdy došlo k podvodům, měly Bitcoiny hodnotu 120 000 dolarů. Stal se obětí falešného rozšíření pro hardwarovou peněženku Keep Key v Google Chrome a do něj zadal svoji seedovou frázi, čímž hackerům umožnil přístup k jeho prostředkům.
Po zveřejnění na Twitteru toho, co se mu stalo, odpovědělo mnoho prominentních zastánců kryptoměn, včetně generálního ředitele Binance, Changpeng Zhaa. Ten řekl, že požádá tým, aby tuto adresu dal na blacklist. Savics nahrál video s prosbou, kde žádal ty, kteří ukradli jeho BTC, aby alespoň část z nich vrátili a uvedl adresu své BTC peněženky. A tam krypto komunita ukázala silnou solidaritu.
1/ On June 10th, I had all my Bitcoin stolen in a hardware wallet phishing scam.
I built up my position over 7 years. I was planning on using it to buy an apartment…
I know whoever has my BTC will likely never see this video.
None the less below is my plea: pic.twitter.com/7U56yHbSU2
— ericsavics (@ericsavics1) June 12, 2020
Krypto komunita darovala 6 500 dolarů za 24 hodin
Bližší pohled na Savicsovu BTC adresu ukazuje, že více než 92 příchozích transakcí bylo provedeno přibližně za 24 hodin po sdílení jeho prosby na Twitteru. V době psaní tohoto článku obsahuje adresa přibližně 0,7 BTC v hodnotě něco přes 6 500 $.
Savics uznal svou chybu a převzal plnou odpovědnost za stažení falešného pluginu Keep Key a za vložení jeho seedové fráze. Také řekl, že se nedotkne darovaných BTC a pošle je zpět, pokud se mu podaří znovu nabýt jeho ukradené prostředky.
“Pokud jste mi poslali dary, dejte mi prosím svou adresu a kontaktní informace. Chci abyste věděli, že tyto dary neplánuji nikdy utratit nebo převést a pokud někdo vrátí BTC zpět do mé peněženky, chci vrátit všechny dary lidem, kteří mi je poslali.“
Také informoval, že se ozvala „velmi uznávaná forenzní firma“ a nabídla jejich pomoc.
Proto je velmi důležité uvědomit si rizika, která s sebou nese kryptoměna. Sledujte bezpečnostní tipy, abyste zabránili tomu, co se stalo s Ericem Savicsem.
A co vy? Stali jste se někdy obětí hackera?
Spolehlivé způsoby, jak koupit Bitcoin a kryptoměny