Je možné, že bude mladá generace do tří let využívat služeb jen těch bank, které nabízejí i kryptoměny? Kryptoměnová burza Kraken se nedávno stala první na světě, která je zároveň i bankou. Co to znamená? Především lepší se vypořádání s omezeními způsobenými vztahy mezi státy, a tím i větší dostupnost kryptoměnových služeb. Co všechno ale bude kryptoměnové banky budoucnosti čekat?
Kraken a Silvergate Bank
Kraken už spolupracuje se Silvergate Bank, aby mohla svým zákazníkům nabídnout možnosti financování přes SWIFT a FedWire. To budí značnou pozornost i mezi bankami, které zatím zaujímaly vůči kryptoměnám konzervativní postoj.
Mohlo by vás zajímat: Pár důvodů, proč vám banky blokují nákup kryptoměn
Kryptoměnové banky
Silvergate Bank je z nich napřed, protože už obsluhuje přes 800 klientských společností s digitálními aktivy, kteří mají vklad přes 1,5 miliardy dolarů. Nebude trvat dlouho a zákazníci začnou plnohodnotnou banku vnímat tu, která nabízí své služby jak ve fiatu, tak i v kryptoměně. Je nejvyšší čas se začít adaptovat na měnící se trh.
K tomu však budou kryptoměnové banky potřebovat nástroje. Alespoň tedy nástroje forenzní analýzy kvůli praní špinavých peněž a financování terorismu. Vize kompletně soukromého blockchainu se už dávno rozplynula. Ironicky, blockchainově založené měny jsou k vyšetřování mnohem vhodnější než fiat měny a je u nich paradoxně mnohem jednodušší odhalit původ. Co se týče praní špinavých peněz, je fiat přece jen stále favoritem.
Moderní banky budou muset mít nástroje na vyšetřování blockchainu a vyhodnocování rizik. Obecně však půjde o mnohem vyšší úroveň než dnešní veřejné služby.
Mohlo by vás zajímat: Banky perou více peněz než Bitcoin
Zásah DeFi
Změní to všechno DeFi? DeFi jsou svobodnější, soukromější a cenzuře odolnější nástroje, než kterými kdy budou vůbec disponovat centralizovaná řešení. Mají však jeden problém. Budete radši své finance probírat s lidským bankéřem, nebo s nemluvícím decentralizovaným protokolem? Řešením může být nějaký hybrid mezi centralizovaným a decentralizovaným řešením.
Osobně si myslím, že pokud tento souboj banky vyhrají, tak pohřbí skvělou blockchainovou technologii nadobro v prachu. Vzít kryptoměny a přesvědčit lidi, aby si nechali dobrovolně opět sebrat svobodu nad svými penězi, to nemá obdoby.
Někdo říká, že jde o významný krok vstříc masové adopci kryptoměn. Podle mě je to ale spíš krok k masové adopci institucionárního dozoru.