Může být Bitcoin zakázán vládou?
Bitcoin se nachází na okraji finančních trhů méně než deset let, ale pomalu získává status alternativní třídy aktiv. Stále více se začíná objevovat otázka, zda může vláda nějaké země zasáhnout a udělat nemyslitelné – zákázat Bitcoin?
Flashback – Holding Gold Bullion je zločin
Ti, kteří si myslí, že žádná vláda (s výjimkou těch, které vedou bezvýznamní diktátoři) by razantně nevydala příkaz k zákazu Bitcoinu, se mýlí. Byla doba, kdy držení zlata bylo v Americe trestným činem, ba co víc, držitel mohl být odsouzen k trestu odnětí svobody až na 10 let . V roce 1933 americký prezident Franklin D. Roosevelt vydal příkaz, který požadoval, aby všichni Američané předali své državy zlata do Federální rezervní banky. Zákaz vlastnictví zlata zůstal na místě již více než čtyři desetiletí, než prezident Ford vlastnictví zlata legalizoval. Tento krok byl usnadněn tím, že Amerika opustila zlatý standard krátce předtím a proto nemusela vlastnit obrovské množství zlata, aby podpořila množství měny, které tiskne.
Velký čínský firewall
Dalším opakovaným argumentem proti zákazu Bitcoinu je, že ve věku globalizované internetové ekonomiky nemají jednotlivé vlády dostatek pravomoci jednat proti decentralizované měně, jako je Bitcoin. Nicméně se podívejme na Čínu, která v posledních dnech řekla prozatím jasné NE jak ICO, tak i všem čínským krypto-směnárnám. Nejen tato událost způsobila pád trhu téměř o 40%. Čína, dodnes komunistická země, je známá svoji cenzurou a vše, co nemá pod kontrolou se snaží pod svoji kontrolu získat, tudíž se teď můžeme jen domnívat, jak celá situace dopadne a jestli nebudou další státy Čínu následovat.
Indie a Demonetizace
Pokud si myslíte, že tradiční měny vytisknuté vládou a potvrzené centrální bankou, by byly poslední věcí, kterou je třeba zakázat, zamyslete se znovu! Indická vláda vydala v listopadu 2016 vyhlášku, v níž uvedla, že bankovky s vysokou denominací přestanou být zákonným platidlem téměř okamžitě. Indičtí občané museli v bankách čekat ve frontě, aby uložili bankovky staré měny. Snaha získat náhradu za “zakázané” bankovky nebylo snadné, což vedlo k obrovským frontám u bankomatů. Tato demonetizace byla nabízena jako prostředek k potlačení daňových úniků a vyřešení většiny vládních problémů. Téměř o rok později se ukázalo, že demonetizace nedokázala dosáhnout cílů vlády a vedla jen k nárůstu poptávky po Bitcoinu.
Otázky vynutitelnosti
Pokud se vláda rozhodne ilegálně obchodovat s Bitcoiny nebo je vlastnit, budou zde kladeny otázky o tom, jak přesně tento zákaz bude prosazovat. Je nemožné, aby Vám vláda zabavila vaše Bitcoiny a ostatní měny, aniž byste se rozhodli předat jí své “soukromé klíče“. Většina občanů a institucí však zůstává na správné straně práva. To znamená, že pokud by vláda určité země zakázala obchodování s kryptoměnami, zcela jistě by poptávka po Bitcoinu razantně klesla. Všechny směnárny v této zemi by byly také uzavřeny a nákup nebo prodej Bitcoinu by byl obtížný a riskantní.