Zákaz proof-of-work v rámci takzvaného nařízení MiCA je prakticky mimo hru. Nyní však se rýsuje další vlna možných zákazů nebo alespoň masivních omezení aplikací DeFi a nehostovaných peněženek v EU.
Stejný výbor, který projednával nařízení MiCa, nyní diskutuje o požadavcích na zveřejnění identity u krypto transakcí. Výbor ECON Evropského parlamentu se konkrétně zabývá nařízením o převodu finančních prostředků, zkráceně TRF. To je založeno na cestovním pravidlu FATF Travel Rule, které definuje standardy pro boj proti praní špinavých peněz.
Červené varování pro DeFi v EU
Již 31. března, budou ve výboru ECON probíhat další hlasování o nařízení proti praní špinavých peněz souvisejícím s kryptoměnami. Skutečnost, že TRF stanoví přísnější požadavky na zveřejnění pro kryptotransakce, není nová. Nyní však unikly dokumenty, které stanoví obzvláště přísná opatření, zveřejnil je německý web BTC-ECHO. Mnozí ze sektoru kryptoměn jsou znepokojeni.
I když se jedná o pracovní návrhy, mohou vést k vážnému oslabení sektoru DeFi v EU. Oproti velmi kontroverznímu zákazu BTC, který neměl většinu v Evropském parlamentu, Komisi ani Radě ministrů, vypadají drastická opatření nařízení o převodu finančních prostředků jinak. Nařízení by se mohlo dotknout zejména aplikací s tzv. nehostovanými peněženkami.
Pokud si chcete své privátní klíče ponechat sami, můžete využít tzv. nehostovanou peněženku. Běžný termín je také samoobslužná peněženka. U těchto peněženek nese plnou odpovědnost samotný kryptoinvestor.
Pokud se nové nebo revidované odstavce v TRF prosadí, transakce mezi nehostovanými peněženkami a poskytovateli krypto služeb v EU již nebudou legálně možné bez nadměrné byrokracie.
Poskytovatelé krypto služeb by mimo jiné měli nejen shromažďovat osobní údaje uživatelů vlastních peněženek, ale také je komplexně ověřovat bez ohledu na výši. Transakce přesahující 1 000 EUR by také měly vyžadovat dodatečné hlášení příslušnému orgánu dohledu.
V jednoduché řeči by to znamenalo, že pokud připojíte například svou peněženku Metamask k platformě NFT nebo platformě DeFi, zahájíte ověřovací procesy, které jsou srovnatelné s otevřením makléřského účtu i mimo něj.
Nikdo v současné době nedokáže vysvětlit, jak by to mohli poskytovatelé krypto služeb, kteří pracují s nehostovanými peněženkami, smysluplně implementovat. Výsledkem by mohlo být, že podniky budou nuceny zastavit transakce s nehostovanými peněženkami.
Kromě úplného konce soukromí stanoví pracovní dokument TRF možné zpřísnění opatření již po 12 měsících od vstupu TRF v platnost. Zjednodušeně řečeno, po 12 měsících by mělo proběhnout přehodnocení, aby bylo možné v případě potřeby vydat ještě přísnější požadavky. Zde přichází dokonce obava, že současný návrh TRF je pouze mezikrokem ke konečnému úplnému zákazu nehostovaných peněženek.