Dneska jsou kryptoměny mnohem víc, než jenom metoda odesílání a přijímání plateb. Ale vy chcete vědět, jak vydělávat na kryptoměnách pasivně, jak mít nějaký příjem na internetu. Využitím smart kontraktů a inovativních metod konsenzu je možné držením kryptoměn vydělávat relativně pravidelný pasivní příjem. Některé projekty toho dosahují přes smart kontrakty, proof-of-stake, pomocí zaměstnávání masternodu, jsou dokonce i metody, které připomínají starou dobrou dividendu. Dnes se podíváme na pár populárních metod, jak vydělávat na kryptoměnách pravidelně, a to jen za obchodování a držení těchto měn.
Vydělávat těžbou?
Když se to vezme obecně, pokud chcete získat nějaké větší množství Bitcoinu nebo Etherea přes mining, budete muset investovat tisíce, možná i desítky tisíců dolarů do těžařského hardwaru a elektřiny. A než se vám tyto peníze vrátí, mohou uplynout měsíce, možná i roky. Tady můžete zjistit, jak si to všechno spočítat.
Těžební vybavení, jako ASICs a grafické karty se nejen draze prodávají, ale také se obtížně hledají, vzhledem k obrovské poptávce. Tím pádem budete pravděpodobně nakupovat za dvoj, troj, někdy i vícenásobek standardní ceny. A to mluvíme zatím jen o opatřování hardwaru. Aby to bylo ještě horší, vaše nově nakoupené high tech vybavení bude pravděpodobně za rok nebo dva zastaralé ve srovnání s novými technologiemi.
I přes to je však možné najít altcoiny, na jejichž těžbě můžete celkem dobře vydělat, musíte si však udělat svoje domácí úkoly, spočítat si to a prozkoumat.
Podělte se o vaše nároky s Proof-of-Stake
Proof-of-stake měny spoléhají na uplně jiný druh miningu. Místo vyžadování elektrické energie a výpočetně intenzivního hashingu, proof-of-stake mining se dělá pomocí držení coinů v takzvané staking wallet – “vsazební” peněžence. Většinou jde o oficiální peněženku dotyčné měny. Pak vám stačí jen nechat své finance být a nastavit peněženku na staking mód. Proof-of-stake vám umožňuje vydělávat stabilní příjem výměnou za to, že se fakticky stanete node v síti a za to, že podporujete měnu ekonomicky tak, že ji nakoupíte a držíte.
Dneska máme spoustu proof-of-stake kryptoměn, které jsou poměrně populární a potenciálně výdělečné. Jména některých nejznámějších jsou třeba:
- Diamond
- Factom
- GridCoin
- Lisk
- NAV Coin
- NEO
- Nxt
- OKCash
- PIVX
- Stratis
Skvělá věc na proof-of-stake miningu je, že kryptoměny, které nakoupíte, abyste se na PoS těžbě mohli vůbec podílet, můžete kdykoliv prodat. Stake vašemu přídělu měny neubere na hodnotě a o žádné ztráty se strachovat nemusíte, nespadne-li vaše měna nějak drasticky dolu.
Jednou nevýhodou je, že pokud budete chtít PoS těžit některé kryptoměny, budete si muset koupit množství ekvivalentní tisícům dolarů, abyste z toho dostali nějaký rozumný stabilní příjem. Proof-of-stake mining je mimo jiné kompetitivní záležitost, tím pádem čím více jednotek máte, tím pravděpodobněji budete stakovat. Například abyste měli relativně dobrou šanci stakovat jednou za měsíc v PIVX síti, musíte mít alespoň 500 PIV (to bylo v době psaní tohoto článku přes tři tisíce dolarů).
Zaměstnávání Masternodů
Masternody operují trochu podobně jako proof-of-stake. Nakoupíte a držíte stanovené množství kryptoměny v peněžence, zaměstnáte svůj vlastní server (něco jako VPS, občas to připomíná i prostě domácí počítač) a váš počítač vám bude pravidelně vydělávat výměnou za podporování jejich sítě.
Masternodes většinou vydělávají víc, než proof-of-stake mining. Avšak masternody jsou také do začátku velmi drahé. Například Dash masternode od vás bude očekávat 1000 DASH do začátku. To v době psaní tohoto článku je skoro 750 000 USD! Můžete využít i jiných měn, ale i ty jsou často příliš nákladné pro spoustu lidí. Potom co ale node běží, je poměrně normální vydělávat na něm tisíce dolarů za měsíc.
Podle této online kalkulačky by měl Dash masternode vydělávat kolem $5000 měsíčně. PIVX masternode zase vydělává asi $300 měsíčně. Je levnější si ho zařídit (asi $100 000 do začátku), ale také vydělává mnohem méně.
Dnes máme spoustu nových kryptoměn, které nabízí masternody, aby vypadaly atraktivnější pro nové investory. Některé takové projekty jsou ChainCoin, the Crypto Improvement Fund, Insane Coin, 8-bit Coin and nespočetně dalších.
Kryptoměny platící dividendu
Obdobně jako u tradiční investice do akcií, množství kryptoměnových projektů nabízí nějakou formu dividendy. Většinou to funguje tak, že držíte jisté stanovené množství tokenů v kompatibilní peněžence. Dokud dodržujete tuto podmínku, budou vám podle stanovené periody zasílány odměny. To může být každý den, nebo každý čtvrtrok. Pokud své coiny držíte na směnárně, směnárna pravděpodobně obdrží ty odměny za vás. Proto je důležité mít správnou peněženku.
Některé kryptoměnové směnárny nabízí dividendy držitelům, kteří drží jejich vlastní tokeny. Dividenda typicky representuje část výdělku, který směnárna vydělá za stanovený časový úsek. Například Flyp.Me, relativně nová accountless směnárna podobná Shapeshitf, má svůj vlastní token. Plánují začít vydávat dividendy každý čtvrtrok ve formě ETH. ERC-20 tokeny mohou být drženy v každé kompatibilní Ethereum peněžence, jako je třeba MyEtherWallet.com, Meta Mask a tak dále.
Jisté množství čínských směnáren, jako Kucoin nebo Binance mají podobnou nabídku. Kromě nabízení dividend, držitelé jejich tokenů také dostanou jiné bonusy, třeba ve formě nižších poplatků za směňování.
Když už se mluví o čínských projektech, NEO má podobný program, u kterého každý, kdo drží jednotky neo dostává sekundární kryptoměnu známou jako GAS, pokud je NEO drženo ve správné peněžence. GAS se využívá na placení v Neo síti. To se od Etherea liší v tom, že Ethereum síť používá Ether na platbu za transakce. Systém Neo tím zaručuje, že GAS zůstane vždycky v poptávce a tím pádem si zachová hodnotu. Vzhledem k tomu, že spousta projektů spoléhá na to, že NEO poroste, cena GAS se možná někdy v budoucnu také vyhoupne nahoru.
Závěr
Jak vidíte, existuje spousta způsobů, jak vydělat na kryptoměnách. Nemusíte jen těžit, někdy stačí jen držet správnou měnu, nebo přechovávat některé coiny ve správné peněžence. Stačí si udělat průzkum.