Obsah článku
Jakmile vyšlo najevo, že token Polkadot DOT, platforma pro Web3, bude na burzách Binance a Kraken, brzy se objevil na 6. v tržní kapitalizaci. Původní token (Podalkot OLD) se obchoduje už od roku 2019, ale na mainnet přešel až letos. Jak tento token funguje a co od něj můžeme očekávat?
Co je Polkadot DOT
Polkadot DOT je tokenem, který se nesnaží setřást své předchůdce (Ethereum a Bitcoin) ani nenabízí žádné ultimátní řešení v podobě „third big coin“ a blockchainu pro všechny účely. Zaujímá mnohem zajímavější strategii. Blockchainy totiž propojuje, což je dalším logickým krokem vývoje kryptoměn. Místo, aby jednotlivé blockchainy přidávaly každou myslitelnou funkci (e-Wasm kontrakty, ZK-snarks atd.), mohou vývojáři poskládat existující blockchainy v high order aplikace. Tím se liší od jakéhokoliv jiného blockchainu. Je totiž internetem všech (veřejných) blockchainů a plní tak funkci Web3.
Polkadot chce propojovat víceúčelové, oracle, identity, file storage, IOT, DeFi a ZK blockchainy – zkrátka všechny blockchainy, které spolu soupeří. Cross-chain transakce byly až do nedávna úkolem pro třetí strany, centralizované platformy. Nemohli jste např. investovat do ICO na Ethereu přímo přes Monero apod., ale s Podalkotem se vše mění.
Mohlo by vás zajímat: Ethereum je na ročním maximu. Verze 2.0 se blíží
Struktura blockchainu Polkadot
Jádrem všeho je Relay Chain, podkladový blockchain, na nějž se zaznamenávají důkazy z ostatních blockchainů pro použití cross-chainových chytrých kontraktů (např. přímý trustless nákup ICO na ETH přes Monero) ve formě matematických důkazů (tzv. ZK-SNARKS). To proto, aby validátoři nemuseli ověřit celý chain, ale pouze důkaz, že žádný z bloků neobsahuje neplatnou transakci. Podobnou technologii se pokouší zavést i ETH2, to ale musí čelit problémům s kompatibilitou vůči rigidnímu ETH1.
Parachains (parallelized chains) jsou suverénní blockchainy s vlastními tokeny pro specifické případy použití.
Parathreads jsou ekonomičtější verzí Parachains a nekladnou důraz na neustálé připojení k síti.
Bridges propojují parachains a parathreads a umožňují jim komunikovat se sítěmi jako je Ethereum a Bitcoin.
Substrate je vyšší protokol vytvářející stav všech blockchainů a lze na něj nahlížet jako na aplikační rámec pro distribuované systémy. Něco jako Ethereum Virtual Machine.
Konsensuální role
Protože síť funguje velice podobně jako Ethereum 2.0, ale má samozřejmě jinou terminologii: nominators jsou zvoleni pro navržení dalšího bloku, collators udržují full node a jeho parachainy (když selžou, ztrácí vklad) a validátoři nominují collators do navrhování nových parachain bloků. Jsou zde ještě fishermens, kteří hledají podvod, vytvářejí o něm důkazy a publikují je na Relay Chain.
Prodej tokenů a ICO
V roce 2017 Polkadot získal po úspěšném ICO přes 145 mil. Dolarů, ale koncem roku o 60 mil. Přišel kvůli závažné chybě v Ethereu. V nedávném druhém kole získal ale jen přes 43 milionů dolarů.
Kde koupit Polkadot?
Polkadot (DOT) můžete zakoupit a obchodovat třeba na burze Binance. Burza zalistovala DOT v srpnu 2020.
Historie Polkadot
Dne 21. srpna 2020 došlo ke komunitnímu hlasování, kdy zvítězila volba rozdělit token na setiny. Tato formální změna znamená, že jeden DOT je 10 miliard Planck (odpovídá jednotce 1 Satoshi) a navýšení bilance všech účtů „o dvě nuly“. Označuje se jako Podalkot NEW.
Vitalik: Slučování verze Ethereum 1.0 a Ethereum 2.0 právě probíhá
Síť Polkadotu pro cross-chainovou kompatibilitu byla vytvořena nadací Web3 a Parity Technologies. Polkadot impelentuje sharding a funguje na principu proof of stake. Jedná se o token vyvíjený již od roku 2016 spoluzakladatelem Etherea Gavinem Woodem a bývalým šéfem pro bezpečnost Etherea Juttou Steinerem. Polkadot byl dlouho předmětem kontroverze, která má své základy v Ethereum. Po konfliktech zájmů mezi Parity a Ethereem přestala v prosinci totiž Parity Ethereum podporovat a plně se zaměřila na Polkadot.
Rozdíl mezi Cosmos a Polkadot
Jaký je rozdíl mezi Cosmos a Polkadot, když oba projekty zajišťují blockchainovou interoperabilitu, by zajímalo snad každého tradera nebo vývojáře.
Polkadot se škáluje tak, že má blockchainy závislé na hlavním Relay Chainu. Ty jsou sice suverénní, ale jen částečně. Konečné slovo o validitě bloku má vždy validátor (Relay Chainu). Cosmos funguje úplně jinak – jeho blockchainy jsou skutečně nezávislé a mají své vlastní validátory. Dokonce i propojení mezi nimi zajišťuje další blockchain. Bezpečnost tak závisí na účastnících jednotlivých chainů. Pokud jich je málo, nastává problém, a proto je Cosmos pro menší aplikace nevhodný (kompletní technická analýza v AJ zde).