Jižní Korea, Kanada, Brazílie, Japonsko, Thajsko, Čína a Francie se snaží o vytvoření vlastních digitálních měn centrální banky (CBDC). Ale proč? Proč ne Bitcoin nebo jiné kryptoměny, které jsou aktuálně ve vývoji?
CBDC je forma měny vytvořená a spravovaná stávající finanční institucí národního státu, jako je například Bank of England. Ale místo fyzických peněz ve formě bankovek a mincí jsou všechny digitální.
Mohlo by vás zajímat: Binance Futures – návod
Proč se banky tak horlivě snaží o vytvoření CBDC?
Existuje mnoho důvodů, v závislosti na tom, v jakém státě se národní měna nachází. Například ve Venezuele by digitální měna ovládaná státem mohla být jedním ze způsobů, jak se pokusit pro její měnu vytvořit konzistentnější hodnotu.
V jiných zemích jde o distribuce peněz od státu mezi její občany. Digitální měna by mohla být vydána okamžitě, což by zvýšilo účinnost. V případě COVID, kde mnoho zemí poskytlo svým občanům hotovost přímo, by rozdělení těchto peněz proběhlo mnohem rychleji.
Posledním důvodem, proč by centrální banka mohla mít zájem na vytvoření digitální měny, je to, že ekonomiky stále více opouštějí fyzickou hotovost ve prospěch digitálních peněz. To vedlo k nárůstu platebních služeb, jako je PayPal na západě a WeChat v Číně. Tyto společnosti zajišťují pohyb miliard dolarů. Výsledkem je, že vláda moc neví, jak jsou tyto peníze utraceny. To ztěžuje snahu vypracovat prognózy pro ekonomiku. Například pokud vláda nemůže měřit celkovou peněžní zásobu (M2), nemůže přesně předpovídat inflaci, což má důsledky pro zaměstnanost, spotřebitelské výdaje, obchodní investice, sílu měny a obchodní zůstatky.
Zatímco mnoho zemí na verzi pracuje, většina zjisťuje, která je pro ně nejlepší verze. Pokud bychom měli vybrat zemi, která je blízko k vydání plnohodnotné CBDC, je to Čína. Čínské technologické centrum Shenzhen uvedlo, že v rámci širšího pilotního testu své národní digitální měny rozdá občanům více než 10 milionů juanů.
Většina vlád řeší problémy kolem kybernetické bezpečnosti a hackerů infiltrujících měnu. Výsledkem je, že centrální banky hovoří o omezení rozsahu CBDC, zavedením stropu, kolik peněz může být uloženo na účtu centrální banky.
Proč ne Bitcoin?
I když BTC připravil půdu pro to, aby se digitální měny staly běžnou záležitostí, nepovažuje se za alternativu, kterou by vlády otevřeně podporovaly. Hlavním důvodem je, že díky své povaze open-source nemohou vlády ovládat něco, co leží mimo hranice.
Spolehlivé způsoby, jak koupit Bitcoin a kryptoměny