Kryptoměny, jakožto aspirant na měnu budoucnosti prozatím pokulhávají za plněním tohoto svého cíle. Vysoká volatilita, která znemožňuje jakékoliv ambice stát se měnou budoucnosti není ovšem jediný důvod, proč by se kryptoměny neměly stát měnou budoucnosti. Ekonomové z Banky pro mezinárodní platby BIS, představily důvody, proč by nemohly být kryptoměny jednoho dne postaveny na stejnou úroveň jako současné peníze. O jaké důvody se jedná se dočtete v tomto článku.
Kryptoměny nejsou peníze
Hlavním důvodem, na který ekonomové z této instituce poukazují, je vysoká fragmentace kryptoměn, která znemožňuje jejich přijetí jako peněz. Touto fragmentací je myšleno především velké množství technologií – blockchainů a následné nepřeberné množství tokenů, které znemožňuje ustanovení jedné jediné měny, protože by ty ostatní rázem ztratily svoji hodnotu.
Dalším problémem, který je s fragmentací spojen jsou rostoucí náklady na těžbu v okamžiku, kdy se těžba tokenů na blockchainu blíží ke svému limitu. Investoři v tomto bodě mají tendenci vyhledávat raději levnější alternativy kryptoměn. Podle BIS kryptoměny nemohou plnit funkci peněz, protože jejich vlastností není to, že by se časem stávaly atraktivnější a také mohly nabízet další možnosti uživatelům, jak je využít.
K výše zmíněným argumentům je ovšem jedním dechem potřeba dodat, že organizace BIS své argumenty postavila na výzkumu, který je určen primárně pro použití v bankovním sektoru. BIS je totiž organizace, která zastupuje světové centrální banky, jejichž cíle samozřejmě není přijetí jakékoliv alternativní měny, která by jejich instituci rázem učinila nepotřebnou.