V posledních několika dnech hýbá celou Českou republikou kauza okolo společnosti XIXOIO, která je vyšetřována Policií ČR kvůli údajnému podvodu a zároveň ji i podezřívají z toho, že byla jen velkým Ponziho schématem. Čím se vlastně společnost XIXOIO zabývá, proč ji vyšetřuje Policie ČR a do jakých kryptoměn se v současné době tedy vyplatí investovat? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
Příběh XIXOIO
Společnost XIXOIO a.s. byla založena v srpnu 2018 podnikatelem Richardem Watzkem prostřednictvím jeho firmy XIXOIO Ltd. sídlící v Londýně. Její hlavní činnost je obchod s virtuálními tokeny a hlavní myšlenka spočívá v tom, že investoři si koupí tzv. digitální token, čímž pomáhají financovat firmy, nákupy movitých a nemovitých věcí a to vše výměnou za podíl na jejich budoucím zisku.
Za tři roky působení se společnosti podařilo získat od celkem 3 117 lidí, kteří se do projektu zapojili, nejméně 446,6 milionu korun. Investoři následně své peníze přeměnili na virtuální token XIX.
Mnozí odborníci a novináři upozorňovali již od začátku širokou veřejnost na mnohá rizika spojená s touto společností. Jednalo se například o to, že XIXOIO nepodléhala regulacím ČNB, anebo že má některé znaky tzv. Ponziho schématu.
Na konci listopadu letošního roku v sídle společnosti zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří provedli zároveň i několik domovních prohlídek. Policie majitele společnosti a předsedu představenstva zadržela a podezřívá je z podvodu a praní špinavých peněz. Údajně byla způsobena škoda ve výši téměř půl miliardy korun.
Společnost v čele s Watzkem však veškerá obvinění popírá. Jak celý případ nakonec dopadne ukážou až následující dny a týdny.
„Budeme pokračovat dál a nenecháme tento projekt zničit. Plně respektujeme a dodržujeme veškerá rozhodnutí orgánu, nicméně nesouhlasíme s jeho postupem, a to jak po obsahové stránce, tak realizovaného procesního postupu.” uvedl Watzke.
Kryptoměny s auditem
Z výše popsaného případu okolo společnosti XIXOIO jasně vyplývá, že by měli být investoři co nejvíce opatrní a své peníze vkládat jen do předem ověřených společností. Nyní se představíme dvě společnosti, které prošly auditem a investorovi tak nabízejí zajímavou možnost k zhodnocení jeho finančních prostředků.
Token TARO
Token TARO je nativním tokenem projektu RobotEra, což je tzv. blockchainová sandboxová hra. Cílem této hry je vytvoření a postupné budování svého vlastní světa pomocí nákupů pozemků a zakládání budov. Hráči se ve hře promění v roboty, kteří spravují své vlastní pozemky a společně s tím se i podílejí na budování světa. RobotEra je založená hlavně na hráčské fantazii, díky čemuž je tak každý budovaný svět zcela odlišný. Hra tak umožňuje hráči si vytvořit svět podle jeho vlastních představ, kam se bude pokaždé rád vracet.
Předprodej tokenu TARO je v plném proudu. V současné době se předprodej nachází ve své první fázi, ve které je cena tokenu 0.020 USDT. To dává investorům jedinečnou příležitost k nákupu tokenů TARO za tu nejlepší cenu. V každé další fázi pak bude cena tokenu automaticky zvyšována.
Token D2T
Jedním z nejžhavějších hitů a zároveň jedním z nejvyhledávanějších tokenů letošního podzimu je token D2T, který je nativním tokenem platformy Dash 2 Trade.
Platforma Dash 2 Trade je zcela výjimečná v tom, že byla vytvořena obchodníky pro obchodníky, což ve výsledku znamená, že investorům poskytuje všechny potřebné funkce a metriky, které jim mohou výrazně pomoci při jejich rozhodování.
Co se týče předprodeje tokenu D2T, původně byl plánovat na celkem devět fází. Avšak vzhledem k událostem, které se v několika posledních dnech udály, se vývojáři rozhodli k ukončení předprodeje již po čtvrté fázi. K tomuto rozhodnutí je vedl hlavně fakt, že se enormně navýšila poptávka investorů po funkcích a metrikách, které by jim pomohly lépe reagovat na negativní podmínky na trhu.
V současné době se předprodej nachází ve své třetí fázi, ve které je cena tokenu D2T stanovena na 0.0513 USDT. V následující čtvrté a zároveň i finální fázi předprodeje pak bude cena tokenu 0.0533 USDT. Do dnešního dne projekt získal už více než 8,4 milionu dolarů.