Obsah článku
Ross Ulbricht je legendární administrátor neveřejného webu Silk Road odsouzený na doživotí bez možnosti propuštění. Co udělal tak zásadního a proč je tento zločinec ve světě krypta natolik známý? Začalo to drogami, pak přišly zbraně a orgány – takový ultra nabušený darknet market velikosti ilegálního Amazonu, kde berou špinavý Bitcoin a jehož provozovatel se neostýchá označovat jako libertarián.
Ross Ulbricht – zázračné ale nevyužité dítě
Ross byl jedním slovem zázračné dítě. Na hodně věcí si přišel sám. Měl rád matiku a fyziku. Raději si četl, než aby naháněl ženy. Zaobíral se politickou teorií. Byl hodně podobný Stevu Jobsovi nebo Elonu Muskovi, akorát byl milý a údajně nemluvil sprostě.
Jeho talent ale nemohl nalézt využití. Půjčoval knihy, naprogramoval hru o svobodné společnosti sídlící na moři mimo dosah jakéhokoliv státu a přivydělával si obchodováním s akciemi – to ale nebylo ono. Bylo zrovna po hypoteční krizi, Silicon Valley nenaplňovalo svou pověst a banky nepůjčovaly, aby mohl rozjet vlastní projekt. I když se zajímal o více témat, tak bylo ale něco, co je spojovalo – politické přesvědčení. Ross byl totiž libertarián. Nic z toho ale neměl.
Libertarián
Ross Ulbricht zastával jako libertarián názory svobodné společnosti minimálního státu nezasahujícího do hospodářského a společenského dění. Následkem toho se hádal s rodiči a v čele školního libertariánského klubu College Libertarians obhajoval proti republikánům legalizaci drog. Četl díla klasických libertariánských ekonomů (Rothbard, Mises, Kirzner, Block atd.), z nichž čerpal hojnou a vášnivou argumentaci. A pak potkal Julii Vieovou.
Kvůli času strávenému v College Libertarians neudělal doktorát z fyziky. Když se s Julií odstěhovali do texaského Austinu, kde Julie pracovala jako fotografka polonahých ženských těl, dostal nápad za stovky milionů dolarů, který konečně vložil do jeho života smysl.
Špinavý Bitcoin a nápad za stovky milionů dolarů
Nápad na Silk Road už měl v roce 2008, ale to nebyl Bitcoin, který by vyřešil palčivý problém s anonymním placením. Teď se však situace změnila. Ross Ulbricht spojil síť TOR pro anonymní procházení internetu s pseudoanonymní kryptoměnou Bitcoin a vytvořil tak první darknet market na světě přijímající kryptoměny.
Silk Road (Hedvábná stezka) se stal jeho životním cílem a způsobem, jak efektivně vyjádřit své názory – postaví si svobodnou společnost sám. Zde lidem nebude nikdo nařizovat, co si smějí nebo nesmějí vpravovat do svých těl. Všechno dělal sám, protože bylo nebezpečné si říct o pomoc. Dokonce se stal prvním pěstitelem pro Silk Road. Darknet market byl spuštěn v lednu 2011 a přistupovalo se na něj přes TOR Browser (zadali jste speciální adresu, která měla koncovku .onion).
Silk Road udělal z Bitcoinu špinavý Bitcoin a přivedl k životu pověst měny pro kriminálníky, kterou se vláda Spojených států poté dlouho snažila udržovat na živu. Silk Road byl svatý grál pašeráků drog. Jediný problém byla Julie, která s tím naprosto nesouhlasila.
Šílená předpověď Rosse Ulbrichta o ceně Bitcoinu
Ross Ulbricht – dvojí život a ztělesnění ideálního superpadoucha
Sympatický mladík s notebookem páchající zločiny výhradně přes touchpad, ideální superpadouch. Od té doby žil dvojí život a nikdo nesměl vědět, co dělá. Jednou Julii dokonce namluvil, že už skončil, ale lhal. Dvojí život a posléze neustále cestování ho uváděly do depresí. Julie navíc chtěla mít rodinu, což Ross neustále oddaloval. Jeho temná stránka, vůdce Silk Roadu, měla jméno Dread Pirate Roberts (strašlivý pirát Roberts, z pohádky), který po generace předával svou funkci.
Dopadení
Ross Ulbricht byl vystopován FBI na základě tipu Garyho Alforda na emailovou adresu zanechanou na fóru Shroomery, kam ho nasměroval Adrian Chen z deníku Gawker (jež udělal anonymní interview s Rossem), protože zde anonymně propagoval Silk Road.
Po rozsáhlém vyšetřování, kde se zapojily snad všechny bezpečnostní agentury, byl Ross dopaden v Sanfranciské veřejné knihovně, s prsty na klávesnici, jak bylo z právního hlediska potřeba a čemuž málem zabránila jednotka SWAT poslaná lokální FBI.
Jeho notebook je vystaven v muzeu artefaktů největších kriminálních případů Newseum. Ross si přišel na stovky milionů dolarů v Bitcoinech, ale kvůli šifrování notebooku se k velké části z nich už nikdy nikdo nedostane.
Druhá strana mince (nikoliv té digitální) a obhajoba
Tím vztah Rosse a Julie nadobro skončil. Stránku zavřeli 2. října 2013, takže navzdory všem nasazeným jednotkám proti tak nehoráznému prodeji drog vydržela fungovat téměř tři roky. Objasnění Rossova myšlení nebo libertarianismu bohužel zdaleka přesahuje hranici tohoto příspěvku. Musí vám proto stačit heslo „zločin bez oběti“ a úryvek z knihy:
„Ha, kámo, jsme drogoví dealeři. Jakou hranici bychom neměli překročit?“
„Vraždu, krádež, lež, násilí na lidech. Tuhle hranici. A vzhledem k ní nejsme kriminálníci.“