Podle ruského deníku Kommersant místní ministerstva průmyslu, obchodu a digitálního rozvoje údajně zkoumají možnost umožnit některým ruským ropným společnostem využívat přebytečný zemní plyn k napájení datových center pro těžbu kryptoměn.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny
Rusko chce použít zemní plyn na těžbu kryptoměn
Žádost se týká zemního plynu zvaného „přidružený ropný plyn“, který se nachází v ropných polích a není používán, ale je rozptýlen do vzduchu nebo spálen při procesu těžby ropy. Je to zdroj, kterým se plýtvá a přispívá ke skleníkovým plynům.
Cílem by bylo využít tento plyn k napájení datových center, která těží kryptoměny. To by mělo dvojí účinek:
- přírodní energie pro notoricky energeticky náročnou činnost, jako je těžba;
- respekt k životnímu prostředí.
Ruský návrh využívat přebytečný zemní plyn se řídí logikou hledání nových zdrojů obnovitelné energie, jako je jaderná nebo sluneční energie, k překonání problému obrovské spotřeby této činnosti. Po čínském zákazu těžby kryptoměn se Kazachstán a Rusko staly oblíbenými destinacemi čínských těžebních společností. Toto rozhodnutí by mohlo poskytnout další tlak na regulaci kryptoměn a těžebních aktivit v Rusku.
Hlavním zákonem upravujícím kryptoměny v Rusku je zákon „o digitálních finančních aktivech“, který vstoupil v platnost začátkem tohoto roku. Je však zapotřebí dalších právních předpisů týkajících se jejich oběhu v Rusku a souvisejících operací. Legalizace krypto těžby jako průmyslové činnosti získává podporu ve vládních kruzích s předsedou parlamentního výboru pro finanční trh Anatolijem Aksakovem, který v září uvedl, že by měl být jako takový zaregistrován a podle toho zdaněn.
Kommersant také cituje zdroj blízký ministerstvu průmyslu, který prozradil, že jedna z velkých ruských ropných společností již má projekt těžby kryptoměn v plném proudu a chtěla by jej rozšířit. “Tento segment je ale v právně šedé zóně a společnost se obává negativní reakce centrální banky, proto se obrátila na ministerstvo [průmyslu], které může rizika projednat s regulátorem.”
Podle dostupných oficiálních informací má zatím skutečný těžební projekt pouze státní Gazprom Neft, dceřiná společnost ruského energetického giganta Gazprom a třetí největší producent ropy v zemi. Společnost ji spustila na ropném poli v Khanty-Mansi Autonomous Okrug, regionu v Ťumenské oblasti. Podle zprávy z ledna se ropnému gigantu podařilo za měsíc vytěžit 1,8 BTC.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod