Nejvyšší americký finanční regulátor – Komise pro cenné papíry a burzy – oznámila, že téměř zdvojnásobí počet svých zaměstnanců odpovědných za ochranu investorů v ekosystému digitálních aktiv. Tým Crypto Assets and Cyber Unit bude doplněna o 20 lidí, bude se tedy skládat 50 odborníků.
50 odborníků SEC bude pracovat na maximální ochraně kryptoinvestorů
SEC již dlouho prosazuje nastavení komplexních pravidel v sektoru kryptoměn. Agentura zmínila významný pokrok tohoto odvětví v posledních letech, ale zároveň varovala, že investoři by měli mít maximální ochranu, když se do něj zapojí.
V nedávné tiskové zprávě Komise oznámila, že její Cyber Unit byla přejmenována na Crypto Assets and Cyber Unit. Přidalo se také 20 dalších lidí, kteří mají v tomto segmentu trhu udržovat adekvátní kontrolu a nabízet investorům jistotu a ochranu. Mezi další pozice patří soudní poradci, právní zástupci, analytici podvodů a supervizoři.
Gary Gensler – předseda SEC – uvedl, že USA mají „největší kapitálové trhy, protože jim investoři věří“. Jak stále více lidí investuje do kryptoměn, “je stále důležitější věnovat více zdrojů na jejich ochranu.”
„Tím, že se téměř zdvojnásobí velikost této klíčové jednotky, bude SEC lépe vybavena k tomu, aby mohla hlídat protiprávní jednání na krypto trzích, přičemž bude pokračovat v odhalování a kontrole problémů s ohledem na kybernetickou bezpečnost,“ vysvětlil.
Od svého vytvoření Cyber Unit vyřešila více než 80 případů souvisejících s podvodnými a neregistrovanými nabídkami a burzami kryptoaktiv. Tyto podvody vedly ke ztrátám investorů ve výši více než 2 miliardy dolarů. Kromě monitorovacích platforem se přejmenovaná divize zaměří také na nezaměnitelné tokeny (NFT) a stablecoiny.
SEC spolupracuje s CFTC
Začátkem tohoto roku Gensler odhalil, že SEC spojí své síly s Commodity Futures Trading Commission (CFTC), aby dohlížela na kryptoburzy a posílila ochranu investorů.
V té době srovnal platformy digitálních aktiv s alternativními obchodními systémy používanými na akciových a finančních trzích. Domníval se však, že to druhé využívají hlavně institucionální investoři, zatímco burzy „mají miliony a někdy i desítky milionů drobných investorů, kteří přímo nakupují a prodávají na platformě, aniž by šli přes brokera“.
Na základě toho Gensler uvedl, že SEC bude hledat způsoby, jak zajistit, aby platformy pro obchodování s digitálními aktivy dodržovaly stejná pravidla, jako tradiční burzy. Následně předseda pochválil washingtonské regulátory za jejich úspěšný dohled nad finančními trhy v průběhu let. Sdílel naději, že trend bude pokračovat i v krypto sektoru:
„Tutéž ochranu bychom měli aplikovat na kryptotrhy. Neriskujme podkopání 90 let platných zákonů o cenných papírech a nevytvářejme nějakou regulační arbitráž nebo mezery.“