Obrovský růst nových finančních nástrojů, jako jsou DeFi, stablecoiny, NFT a metaverza, jistě vytvořil problém stability pro tradiční finanční svět, takže určitá forma regulace ze strany globálních finančních úřadů je stále potřebnější.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
Obavy ze stablecoinů v USA
Dne 17. prosince vydala Rada pro dohled nad finanční stabilitou (FSOC), která byla zřízena za účelem posuzování finanční stability a hodnocení rizik, které by ji mohly narušit, na toto téma obsáhlou zprávu, ve které se v jedné části výslovně zmiňuje o specifických rizicích, která digitální aktiva představují pro finanční systém, zejména těch, která se týkají stablecoinů.
Stablecoiny, které jsou vázány na hodnotu tradičních měn, mají na trzích fungovat jako určitý druh zajištění vůči volatilitě kryptoměn. Nadměrná proliferace některých z nich, jako je Tether, dnes hlavního stablecoinu na krypto trhu, však podle FSOC představuje řadu problémů souvisejících s jeho špatnou regulací. Konkrétně je regulátor vidí jako potenciální systémové riziko kvůli nedostatku konzistentních standardů řízení rizik pro stablecoiny.
Teoreticky by měly být stablecoiny, jako je Tether, kryty tradičními měnami, jako je dolar. V podstatě by na každý vydaný USDT měl být jeden dolar jako zástava. Podle některých odborníků by však tento mechanismus platil pouze teoreticky. V poslední době se stablecoin také dostal pod drobnohled SEC kvůli údajným problémům s jeho rezervami.
Samotný Fed nedávno vyjádřil vážné znepokojení nad masivním růstem Tetheru, jehož kapitalizace přesáhla 60 miliard dolarů.
Jinými slovy, velké finanční instituce se obávají, že bez přísných kontrol by stablecoiny nemusely být ve skutečnosti kryty adekvátními rezervami, což by představovalo potenciální rizika pro finanční stabilitu systému.
Potřeba regulace
Přední americké finanční úřady v podstatě upozorňují na mezery v pravomoci regulátorů – snížit rizika platebních stablecoinů a ujednání o platbách stablecoiny. V listopadu pracovní skupina prezidenta Bidena pro finanční trhy (PWG) výslovně naléhala na americké finanční úřady, aby co nejdříve přijaly opatření s přesnou regulací stablecoinů, která by je podřídila „federálnímu rámci na konzistentním a komplexním základě“, který by je učinil bezpečnější a transparentnější.
Už nějakou dobu se vedou diskuse o tom, jak regulovat kryptosvět obecně. Mnoho představitelů sektoru předložilo své návrhy Kongresu USA, aby byly trhy s digitálními aktivy transparentnější. Mnoho odborníků se domnívá, že v roce 2022 bude jistě zahájena precizní a podrobná regulace stablecoinů, jak k tomu začátkem listopadu vyzval sám americký prezident Joe Biden.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny