Největší finanční instituce na světě zaplatily v roce 2020 pokuty ve výsi přes 12,79 miliardy dolarů, zjistila včera zveřejněná studie. Nejčastějším proviněním bylo porušení předpisů proti praní peněz, které jsou zavedeny, aby zabránily zločincům zamaskovat nelegálně získané prostředky jako legitimní příjem.
Mohlo by vás zajímat: Těžaři BTC čelí největšímu zvýšení obtížnosti za 3 měsíce
Banky v loňském roce zaplatily pokuty téměř 13 miliard dolarů
Největší pokuty ze všech obviněných zaplatily americké banky. Více než 12 pokut v kumulativní hodnotě 9,38 miliard dolarů bylo uvaleno na banky v zemi za různá selhání. Další na seznamu byly australské banky, které za tři pokuty nashromáždily více než 981 milionů dolarů. Z toho 919 milionů dolarů pocházelo z druhé největší banky v zemi, společnosti Westpac, která byla shledána vinnou z laxní kontroly praní peněz a porušení protiteroristických opatření.
Banky v Číně byly nejvíce pokutovány v Asii, následované Íránem. Čínským bankám byly v souvislosti s různými případy praní peněz uloženy pokuty přes 87 milionů USD, zatímco íránské bance Future Bank bylo soudy v Bahrajnu nařízeno zaplacení pokuty ve výši 37 milionů USD poté, co byli shledáni vinnými z praní peněz tři bankovní úředníci.
Islandská Arion Bank mezitím zaplatila jednu z nejnižších bankovních pokut v roce 2020. Jednalo se o pokutu ve výši 670 000 USD za to, že včas nezveřejnila citlivé informace týkající se některých aspektů jejího podnikání.
Nejvíce pokut měly americké banky
Nejvyšší pokutu ze všech bank zaplatila v roce 2020 americká banka Goldman Sachs, společnost založená v roce 1869 a jedna z nejvlivnějších finančních institucí na světě. Za porušení protikorupčního zákona v Malajsii a Abú Dhabí byla na banku uvalena pokuta 3,9 miliardy dolarů. Tento případ je nyní známý jako skandál 1MDB. Goldman zaplatila americkým úřadům další 2 miliardy dolarů na základě různých obvinění ve stejném případě, čímž se jejich celková částka zvýšila na téměř 6 miliard dolarů.
Z dalších amerických bank zaplatila Wells Fargo pokutu ve výši 3 miliardy dolarů v souvislosti se skandálem s falešnými účty a JPMorgan zaplatila 920 milionů dolarů poté, co byli její obchodníci shledáni vinnými z používání „spoofingových“ technik (které spočívají ve falešné poptávce a nabídce na trhu) k manipulaci veřejně obchodovanými trhy.
Tyto události v kombinaci s pandemií COVID-19 vyústily v to, že akcie největších bank v minulém roce zaznamenaly ztrátu celkem 2 biliony dolarů, ze které velmi pomalu se zotavují.
Nenechte si ujít: Nový malware pracující v systémech Windows, Linux a MacOS cílí na vaše kryptoměny