Přežijí digitální kryptoměny jako Bitcoin, které jsou mimo dosah vlivu suverénních vlád? Ne, podle amerického investora a finančního komentátora Jima Rogerse.
Vznik bitcoinů a kryptoměn upoutal pozornost finančního světa jako nové cesty vpřed pro globální obchod, vydávání peněz, pohybu kapitálu a důvěry. Jak dlouho však skutečně budeme věřit, že vlády jako jsou USA a Čína, umožní přežít mechanismus jejich vlastní destrukce? Kolik vlivu by zůstalo USA bez toho, aby byl dolar přímo ve středu veškerého globálního obchodu? Co bude mít Čína ze své novodobé “hedvábné stezky”, když nikdo nebude používat Yuan?
Podle významného investora Jima Rogerse v rozhovoru s japonskou Aera dot, je přesně kvůli těmto obavám přesvědčen, že cena Bitcoinu směřuje k nule.
Mohlo by Vás zajímat: Regulace kryptoměn v EU jsou již na cestě
Rogers: Pokud Bitcoin uspěje, vlády ho zničí
Jim Rogers je známým spoluzakladatelem kvantového fondu QMCO společně s miliardářem Georgem Sorosem. Rogers se nyní stal hlavním finančním komentátorem jako televizní a mediální osobnost.
Pro Aera dot, Rogers řekl:
„Pokud kryptoměny uspějí jako skutečné peníze, vlády je učiní nezákonými a odstraní je.”
Zatímco bitcoiny mohou být vyměněny za zboží a služby, existuje jen velmi málo legitimních nebo zavedených obchodů, které bitcoin přijímají. Momentálně slouží Bitcoin hlavně zajišťovací investice a jako uchovatel hodnoty. Tento aspekt bitcoinu bezpečného útočiště roste mezi renomovanými investory, institucemi a miliardáři od pádu trhu v důsledku koronavirové krize v březnu.
Tento trend uchovávání hodnoty v odolných bitcoinech byl podpořen lehkostí, s jakou Federální rezervní systém a vláda USA vytiskly biliony dolarů v ekonomické pomoci, aniž by přemýšlely o důsledcích nebo o tom, jakou hodnotu podtrhuje dolar.
Navzdory hněvu vlád vůči bitcoinu, není žádným tajemstvím, že se vlády po celém světě snaží využít sílu kryptoměn. Prostřednictvím rozvoje centrální banky (CBDC), si chcou však udržet emise a svou měnovou politiku.
Rogers potvrdil:
„Vlády mají rády elektronické peníze, protože je můžete důkladně sledovat a dávají jim větší kontrolu nad svými lidmi.”
Později ještě dodal:
„Vlády nechají přežít jen ty kryptoměny, kterou budou moci kontrolovat. Vyloučeny budou ty, které nejsou pod vlivem vlád.”
Redakce doporučuje: Někdo zapsal datum narození svého syna do BTC blockchainu
Měnové zotročení
Bitcoin byl vytvořen před více než 11 lety v návaznosti na globální finanční krizi v roce 2008 jako prostředek k přímé negaci fiskálních důsledků tohoto období. Zájem o Bitcoin nyní rozšiřuje momentální koronavirová krize a špatně načasovaná cenová válka.
Bitcoin byl navržen jako digitální měna, která je zcela nezávislá na jakékoli vládě a jejím zavedeném finančním systému. Pokud by bitcoiny měly být přijímány jako globální měna, zbavilo by to vlády jejich moci vytvářet více peněz. Bitcoin má maximální nabídku 21 milionů jednotek a obsahuje antiinflační mechanismus, který chrání držitele BTC před rizikovými měnovými politikami, které v současné době provádějí centrální banky.
Bitcoin komunita je plná členů, kteří považují kryptoměnu za způsob, jak odolat vládním přeháněním v podobě navrhovaného digitálního amerického dolaru. Tato komunita se obává, že centralizovaný digitální dolar předá ještě větší moc vládě.
Co tedy je USA bez kontroly nad globální měnou? Nuže, Roger se zmiňuje o druhém nejsilnějším nástroji.
„Vláda má něco, co ti, kteří pracují s kryptoměnami nemají. Jsou to zbraně.”
Mohlo by Vás zajímat: Komunita ethereum se skládá na vyřešení tíživého problému
Samozřejmě, že se vlády pokusí bitcoin zničit – bez svého měnového monopolu nejsou schopné přežít. Ale Rogers podceňuje další faktory: Víc než bitcoin chtějí vlády zničit jiné vlády (Čína USA, USA Irán, do toho Rusko a mnozí další) a bitcoin se může stát součástí boje (Čína, Rusko, Irán, … ho použijí proti dolaru a jako nástroj obcházení US sankcí, …) Bitcoin se vyvíjí a komunita bude na vládní snahy reagovat úpravami kódu směrem k větší odolnosti, anonymitě, fungibilitě… rozjedou se další kanály umožňující bitcoin poslat i přes vládní zákaz (satelity, SMS, papír, …) Vlády sáhnou po opatřeních proti bitcoinu teprve… Číst více »