Moskva plánuje zrušit svou 20% daň pro soukromé osoby nakupující drahé kovy. Informoval o tom ruský státní list Rossijskaja gazeta s odvoláním na ministra financí Anona Siluanova. Nákup amerických dolarů má být zároveň zatížen daní. Zlato by se tak stalo posledním záchranným lanem pro ohrožený soukromý majetek ruských občanů. Tento tlak by mohl připravit cestu k návratu k jakémusi zlatému standardu na národní úrovni, což je téměř historická událost.
Východisko pro Rusko: zlato vs. krypto
Zlatý standard, který byl mezinárodně zaveden jako Bretton Woods Agreement v roce 1944 a zrušen USA v roce 1971, nebyl nikdy obnoven. Jeho hlavní zásada: měna státu je propojena se skutečnými existujícími zlatými rezervami, aby byla zaručena její hodnota – jako ochrana proti inflaci. Putin chce tímto krokem evidentně rozptýlit obavy obyvatel a oligarchů Ruska z ekonomické krize. A může tak všem občanům nabídnout únikovou cestu pro jejich majetek, který není založen na americkém dolaru.
Existuje několik důvodů, proč Moskva spoléhá na zlato jako východisko a ne na decentralizovanou měnu, jako je BTC: Moskva propaguje drahý kov již mnoho let, aby se stala finančně nezávislejší, zejména na americkém dolaru, do kterého mnoho Rusů investovalo nahromaděné prostředky před válkou.
Putin také může zlato ovládat lépe než finanční tok BTC. USA už několik dní požadují, aby byli Rusové co nejvíce vyloučeni z kryptoprostoru, zmrazit jejich účty na centralizovaných burzách, jako je Coinbase, však zatím většina generálních ředitelů odmítla.
Především, Rusko nakoupilo v posledních letech více zlata než kterýkoli jiný národ, přičemž celkové rezervy dosahují přibližně 2 000 tun, což je ekvivalent 132 miliard amerických dolarů. V roce 2014, kdy byl Krym anektován, to bylo jen kolem 42 miliard. S touto zásobou a všemi ostatními devizami by mohlo Rusko finančně vydržet téměř dva roky.
Zlato je stále většinou uznáváno jako uchovatel hodnoty a dokazují to i data analytické platformy Santiment.