Sunday, June 23, 2024

Kde a Jak Koupit akcie Airbus v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Akcie Airbus jsou expozicí vůči leteckému, zbrojnímu a vesmírnému průmyslu. Má investice do společnosti smysl?

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.
V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Airbus společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Airbus

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Airbus v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Airbus? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Příběh společnosti Airbus se začal psát v roce 1970 z toho důvodu, aby konkurovala západním společnostem jako jsou Boeing, McDonnell Douglas a Lockheed. Do podoby a velikosti jaké ji známe dnes se dostala díky konsolidaci evropského leteckého průmyslu, mimo jiné firem European Aeronautic Defence and Space Company a Airbus SAS. Výsledkem je dnešní Airbus SE.

Kde a Jak Koupit akcie Airbus v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Zkratkou SE je myšleno Societas Europaea, což je označení evropské registrace a odhaluje její koncentrovanost ve Francii, kde dochází k finální montáži a testovaní produktů. V době psaní článku se tržní kapitalizace podniku pohybuje okolo 90 miliard dolarů a na poli výrobců letadel zabírá 2. místo.

Kdo za firmou stojí?

Z pozice generálního ředitele na směřování firmy dohlíží Guillaume Faury, který po studiu na francouzských technických vysokých školách v roce 1992 nastoupil jako letový zkušební inženýr. O šest let později nastoupil do Airbusu, kde byl zodpovědný za vrtulníkovou divizi a propracoval se postupně až na samotný vrchol. V leteckém průmyslu se tak pohybuje 30 let.

Kde a Jak Koupit akcie Airbus v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Výše na grafu můžete vidět strukturu akcionářů, přičemž k 31. březnu 2022 měla společnost Airbus emitováno na 788 mil. akcií, z nichž 25,9 % patří subjektům SOGEPA, GZBV a SEPI. Tyto společnosti reprezentují jednotlivé vlády zemí, které mají v Airbusu podíl. Stejně procentuální podíly patří Francii a Německu, kdy menším podílem disponuje Španělsko.

Vyplácí společnost dividendy?

Ano, investory určitě potěší, že společnost Airbus odměňuje akcionáře v podobě dividend. Mezi lety 2019-2020 k výplatě finančních prostředků nedošlo, neboť s firmami v leteckém průmyslu zamávala pandemie covid-19. Dividenda je vyplácena na roční bázi a dosahuje dividendového výnosu 1,4 %. Navíc, společnost se od roku 2013 zavázala zaměřit na udržitelný růst dividend v rámci výplatního poměru 30-40 %.

Kde a Jak Koupit akcie Airbus v České republice 2022?
Vývoj dividendy v průběhu let

Oblast působení

Společnost Airbus ve finančních výkazech rozlišuje tří segmenty – Airbus, Airbus Helicopters a Airbus Defence and Space. Nejvýnosnější segment dle tržeb, Airbus, spočívá ve výrobě osobních a nákladních letadel spolu se souvisejícími službami. Produktová řada zahrnuje modely letadel s kapacitou od 100 do více než 600 míst. Většina vzdušných dopravních prostředků vykazuje vysokou míru společné konstrukce, palubních systémů, kokpitů a jízdních vlastností, díky čemuž je Airbus schopen snížit provozní náklady.

Kde a Jak Koupit akcie Airbus v České republice 2022?
Struktura tržeb dle segmentů společně s objednávkami rozdělenými dle geografie

Oblast Airbus Helicopters profituje z výroby civilních a vojenských vrtulníků, přičemž Airbus se pyšní jednou z nejucelenějších a nejmodernějších řad vrtulníků (jednomotorové, lehké dvoumotorové, střední a středně těžké rotorové letouny), jež jsou zákazníkům přizpůsobovány na základě jejich potřeb. Nechybí ani nabízení souvisejících služeb.

Airbus Defence and Space

Třetím segmentem je Defence and Space, který poskytuje své produkty jak komerčním zákazníkům, tak těm vládním, přičemž vyvíjí a vyrábí vojenské letouny (bojovné i dopravní), bezpilotní letecké systémy, vesmírné systémy a v rámci inteligence poskytuje kybernetickou bezpečnost, zabezpečenou pozemní komunikaci nebo speciální bezpečnostní programy.

Poznámka: Mezi hlavní konkurenty v oblasti vojenských letadel patří společnosti Boeing, Embraer, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Dassault Aviation, Leonardo, UAC, Kawasaki, AVIC a Antonov.

Díky silné zákaznické základně v Evropě a asijském Pacifiku, kde jsou vlády vzhledem k bezpečnostní situaci na pozoru a litují, že investice do armády podcenily, by mohl Airbus profitovat. Obecně se předpokládá, že obranné rozpočty v Evropě budou nadále růst, což je vyvoláno geopolitickými důvody, iniciativami podporujícími strategickou autonomii a neustálým rozvojem domácího obranného průmyslu.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Airbus a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Airbus v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie Airbus?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Airbus nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Airbus”, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie Airbus v České republice 2022?
Postup nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie Airbus nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Společnost Airbus je velkým hráčem na trhu s výrobou letadel, lídrem na poli vrtulníků a významným evropským dodavatelem vojenské techniky. Jako ostatní společnosti produkující letadla pro komerční letectví trápí Airbus snížená poptávka spotřebitelů po cestování vlivem covidu-19, která přímo souvisí s výrobou letadel. Naopak druhý nejvýznamnější segment z hlediska tržeb, vojenská technika, by v příštích letech mohl být na vzestupu vlivem geopolitické situace a bezpečnostních hrozeb.

Jsou akcie Airbus správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Airbus?

Jaká je cena akcie Airbus?

Získám díky akcii Airbus dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Airbus na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.