Tuesday, April 16, 2024

Kde a Jak Koupit akcie American Airlines v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Během pandemie covid-19 bylo touto událostí zasaženo nespočet sektorů, jedním z nich je letecký sektor a konkrétně akcie American Airlines.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie American Airlines společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie American Airlines

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie American Airlines v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie American Airlines? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Letecká společnost American Airlines byla založena v roce 1930 jako skupina menších aerolinek. Ke konci roku 2005 se společnost rozhodla stát veřejně obchodovanou společností a byla kótována na burze NASDAQ. Velikostí flotily se řadí k nejpočetnějším letadlovým firmám na světě, ačkoliv dle tržní kapitalizace, která činí 12 miliard dolarů, je až na sedmé příčce.

Kde a Jak Koupit akcie American Airlines v České republice 2022?
Vývoj ceny akcií

Výše na měsíčním grafu můžeme vidět cenový vývoj akcií. Vzhledem k bankrotu, který aerolinky vyhlásily roku 2011 a následným restruktualizačním opatřením, byly původní akcie staženy z burzy a v roce 2013 po spojení s US Airways nahrazeny novými.

Kdo za firmou stojí?

Na pozici generálního ředitele se nachází Robert Isom, kterého celý život, až na začátek kariéry v The Procter & Gamble Company, kde svojí pracovní část života začal, doprovází letecký průmysl. Ačkoliv vede firmu teprve od března roku 2022, v American Airlines nebo US Airways vystřídal na celou řadu vedoucích funkcí.

Kde a Jak Koupit akcie American Airlines v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Institucionální investoři vlastní až 54,31 % všech akcií v oběhu, což je značně vyšší podíl, než je obvyklé u společností v leteckém odvětví. Individuální investoři pak o akcii této společnosti neprojevují příliš velký zájem, neboť vlastní pouhých 1,47 % akcií.

Vyplácí společnost dividendy?

Bohužel, s tím, jak bylo letectví zasaženo pandemií covid-19, musely některé ze společností upustit od vyplácení dividend a jednou z nich byla právě American Airlines. Nicméně před touto událostí firma vyplácela konzistentní dividendy ve výši 0,1 dolaru na akcii ke konci každého kvartálu.

TIP: Pokud čtenáře zajímají dividendové tituly, doporučujeme nahlédnout na české společnosti jako Philip Morris nebo ČEZ.

Oblast podnikání

Hlavní náplní je zajišťování rozsáhlé letecké sítě, která zajišťuje pravidelnou leteckou přepravu cestujících a nákladu prostřednictvím uzlů v několika velkých městech Ameriky, ale dokonce i v Evropě. Od března 2020 firma zaznamenala bezprecedentní pokles poptávky po letecké dopravě v důsledku dopadu pandemie COVID-19, což vedlo k podstatnému zhoršení příjmů.

Kde a Jak Koupit akcie American Airlines v České republice 2022?
Zotavující se tržby na hodnoty z roku 2019 ve Spojených státech

Nicméně výše na grafu můžeme vidět zotavující se tržby na hodnoty z roku 2019 na tuzemské scéně, přičemž volnočasové lety již hodnoty v některých měsících z vydařeného roku 2019 překonaly. Propad na začátku roku 2021 byl způsoben variantou omicron. V roce 2021 nastoupilo na lety American Airlines více než 165 milionů cestujících, zatímco v roce 2020 to bylo 95 milionů a o rok dříve 215 milionů cestujících.

Náklady na palivo

Aby problémů pro letecký průmysl nebylo málo, momentální růst ceny ropy samozřejmě ovlivňuje profitabilitu tohoto byznysu, neboť tvoří jednu z největších nákladových položek v tomto typu podnikání. Průměrná cena za galon se ještě v roce 2020 pohybovala kolem 1,48 dolaru, zatímco o rok později již překonala hranici 2 dolarů.

Poznámka: V roce 2021 a 2020 letadla společnosti American Airlines spotřebovaly 5,6 miliardy galonů leteckého paliva.

Společnost na základě předpokládané spotřeby paliva na hlavních a regionálních linkách v roce 2022 odhaduje, že zvýšení ceny leteckého paliva o jeden cent za galon by zvýšilo naše roční náklady na palivo v roce 2022 přibližně o 40 milionů dolarů. Ke konci roku 2021 neměla firma žádné uzavřené kontrakty o dodávkách paliva k zajištění vůči cenové volatilitě.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie American Airlines a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie American Airlines v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie American Airlines?

Teď, když víte jak se na akciích lze vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie American Airlines nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “American Airlines” (společnost zadáme bez diakritiky), nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie American Airlines v České republice 2022?
Postup nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie American Airlines nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Společnost American Airlines se nachází v těžkém období, po dvou letech omezeného cestování přišla válka na Ukrajině a s tím i zvyšování cen leteckého paliva, což jí výrazně zvětšuje náklady. Ačkoliv za první kvartál roku 2022 nevykázala zisk, investoři ocenili optimistický výhled na další kvartál, kde už by firma dle odhadů měla dosáhnout ziskovosti a navýšit tržby oproti předchozímu kvartálu až o 50 %.

Jsou akcie American Airlines správnou volbou?

Kde lze koupit akcie American Airlines?

Jaká je cena akcie American Airlines?

Získám díky akcii American Airlines dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie American Airlines na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 30 000 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.