Wednesday, June 7, 2023

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2023?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Akcie ČEZ jsou mezi českými investory obrovským trhákem, neboť se jedná o českou firmu a společnost podílející se významným podílem na trhu výroby elektřiny.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie ČEZ společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie ČEZ

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie ČEZ v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie ČEZ? Zbývá už pouze jediný klik.

 1. eToro – obchodujte podle profesionálů s 0% poplatky na více než 700 akcií a ETF
 2. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
 3. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
 4. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Česká firma ČEZ s kapitalizací dosahující 20 miliard dolarů je považována za takového krále českého akciového trhu, česká “blue chip” akcie. Akcie ČEZu investoři mohli začít obchodovat již v roce 1993. Nicméně jak můžete vidět, cena z počátku ihned zahájila klesavý trend a nejlepší investice vašeho života by to pravděpodobně nebyla.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií ČEZ

Kdo za firmou stojí?

Co je potřeba zmínit hned na začátku, je fakt, že se jedná o polostátní společnost. To znamená, že klíčový balík akcií vlastní český stát, konkrétně ministerstvo financí. Jako generální ředitel v ČEZu působí Daniel Beneš již od roku 2011. Před zvolením působil ve firmě 7 let a vystřídal na čtyři pozice.

TIP: Přečtěte si článek o další české firmě, Pilulka, pod odkazem zde.

Pozoruhodná je skutečnost, že majoritním akcionářem je stát s 69,8 % podílem, kdy 17,2 % vlastní právnické osoby a zbylých 12,6 % patří fyzickým osobám. Nicméně pokud se podíváme na strukturu identifikovaných institucionálních akcionářů dle zeměpisného členění, největší podíl vlastní právnické osoby v Severní Americe. Zbytek je níže v tabulce.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Geografické vlastnictví

Vyplácí ČEZ dividendy?

Na ČEZu jsou skvělé dividendy, které firmy vyplácí již od roku 2001, tedy více jak 20 let. Za rok 2020 činila výplata v dividendách 52 Kč za jednu vlastněnou akcii. Narozdíl od ostatních společností kótovaných na burze probíhá výplata jednou ročně. Níže můžeme vidět přehled jednotlivých výplat.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Vyplácení dividend

Oblast působení

Ještě než začneme s oblastí působení, jedná se z hlediska objemu o nejvíce obchodovanou společnost na české burze. Podle výše tržeb je v Česku druhou firmou hned za Škoda auto, protože spadá pod automobilového giganta Volkswagen. Podle tržní kapitalizace pak akcie ČEZu tvoří až 20 % indexu Pražské burzy PX, tvořily by pravděpodobně ještě více, ale jsou omezeny z hlediska 20% limitu indexu.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Tržní podíl v jednotlivých odvětvích

Jak můžete vidět výše v tabulce, je jedničkou na trhu ve všech oblastí. Společnost ČEZ působí na trhu s energetikou, přičemž s energií nakládá následovně – těžba, výroba, distribuce a prodej. Jak byste si mohli špatně interpretovat, nepůsobí pouze na českém trhu. Funguje i v Polsku, Bulharsku, Rumunsku, Turecku a dalších zemích.

Zelenější výhled

Dlouhodobou vizí společnosti ČEZ jsou udržitelné zdroje energie. Z tohoto důvodu se snaží expandovat v oblasti obnovitelných zdrojů. Pod ČEZ samozřejmě patří i jaderné elektrárny Temelín společně s Dukovany, čemuž nahrává stanovení Evropské komise, která jaderné elektrárny chce podporovat i nadále a označila je za udržitelné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Predikovaný vývoj obnovitelných zdrojů

Strategie “čistá energie zítřka”, které chce dosáhnout v roce 2030, se skládá z přeměnění výrobního portfolia na nízkoemisní společně s dekarbonizací a dosáhnout uhlíkové neutrality. K tomu ještě zefektivnit řízení jaderných elektráren i pánevních elektráren a připravit podmínky pro realizaci nového jaderného zdroje. Posledním bodem je již zmiňovaný rozvoj obnovitelných zdrojů při naplňování cílů klimatickoenergetického plánu v ČR.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie ČEZ a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie ČEZ v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie ČEZ?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie ČEZ nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

 • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
 • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

 • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

 • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “CEZ” (společnost zadáme bez diakritiky), nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Proces nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie ČEZu nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Kde je nejlepší koupit akcie ČEZ?

Abyste mohli začít uvažovat o nejlepší nákup akcie ČEZu, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké služby nabízejí. Abychom vám pomohli s výběrem, představíme čtenářům jednoho favorita redakce.

1. eToro

Broker eToro je velmi využívaným prostředníkem hlavně retailovými obchodníky, kteří s oblibou využívají funkci sociálního obchodování. Své služby poskytuje již od roku 2007, nejedná se tedy o žádného nového brokera u kterého byste se měli bát o své prostředky. Možná to je ten důvod, proč tuto platformu využívají miliony lidí z více než 200 zemí světa.

Kde a Jak Koupit akcie Tesla v České republice 2022?Kolik zaplatím na poplatcích?

Zatímco někteří brokeři jsou poněkud neprůhlední v tom, co účtují, britská obchodní platforma eToro společně se svojí aplikací pro obchodování je podle nás velmi transparentní. Za možnost investovat do ETF nezaplatíte ani korunu na poplatcích. Místo toho broker vydělává peníze tím, že si při vkladu účtuje malý 0,5% FX poplatek. Veškerý přehled poplatků najdete zde.

Výhody a nevýhody:

 • Bezproblémové zaregistrování a otevření účtu
 • Sociální obchodování a funkce kopírování obchodů
 • Nízké poplatky za obchodování forexu a CFD
 • Zdarma obchodování akcií a ETF
 • Ochrana vašeho kapitálů v řádu desítek tisíc dolarů

 • Poplatek za delší neaktivitu
 • Pouze jedna měna v které můžete držet hotovost

ZAČÍT OBCHODOVAT

Závěr

Nacházíme se v závěru článku. Doufáme, že jsme čtenářům nastínili základní informace o společnosti ČEZ, neboť byste měli jako budoucí akcionáři alespoň přibližně vědět, jaké jevy a skutečnosti mohou podnikání firmy ovlivnit. Firma ČEZ je vhodná pro investory, kteří hledají společnost se stabilní výplatou dividend a chtějí vlastnit některou ze společností z malého českého rybníčku.

Jsou akcie ČEZ správnou volbou?

Kde lze koupit akcie ČEZ?

Jaká je cena akcie ČEZ?

Získám díky akcii ČEZ dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie ČEZ na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás 15% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 3650 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.