Wednesday, June 19, 2024

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Akcie ČEZ jsou mezi českými investory obrovským trhákem, neboť se jedná o českou firmu a společnost podílející se významným podílem na trhu výroby elektřiny.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie ČEZ společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie ČEZ

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie ČEZ v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie ČEZ? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Česká firma ČEZ s kapitalizací dosahující 20 miliard dolarů je považována za takového krále českého akciového trhu, česká “blue chip” akcie. Akcie ČEZu investoři mohli začít obchodovat již v roce 1993. Nicméně jak můžete vidět, cena z počátku ihned zahájila klesavý trend a nejlepší investice vašeho života by to pravděpodobně nebyla.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií ČEZ

Kdo za firmou stojí?

Co je potřeba zmínit hned na začátku, je fakt, že se jedná o polostátní společnost. To znamená, že klíčový balík akcií vlastní český stát, konkrétně ministerstvo financí. Jako generální ředitel v ČEZu působí Daniel Beneš již od roku 2011. Před zvolením působil ve firmě 7 let a vystřídal na čtyři pozice.

TIP: Přečtěte si článek o další české firmě, Pilulka, pod odkazem zde.

Pozoruhodná je skutečnost, že majoritním akcionářem je stát s 69,8 % podílem, kdy 17,2 % vlastní právnické osoby a zbylých 12,6 % patří fyzickým osobám. Nicméně pokud se podíváme na strukturu identifikovaných institucionálních akcionářů dle zeměpisného členění, největší podíl vlastní právnické osoby v Severní Americe. Zbytek je níže v tabulce.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Geografické vlastnictví

Vyplácí ČEZ dividendy?

Na ČEZu jsou skvělé dividendy, které firmy vyplácí již od roku 2001, tedy více jak 20 let. Za rok 2020 činila výplata v dividendách 52 Kč za jednu vlastněnou akcii. Narozdíl od ostatních společností kótovaných na burze probíhá výplata jednou ročně. Níže můžeme vidět přehled jednotlivých výplat.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Vyplácení dividend

Oblast působení

Ještě než začneme s oblastí působení, jedná se z hlediska objemu o nejvíce obchodovanou společnost na české burze. Podle výše tržeb je v Česku druhou firmou hned za Škoda auto, protože spadá pod automobilového giganta Volkswagen. Podle tržní kapitalizace pak akcie ČEZu tvoří až 20 % indexu Pražské burzy PX, tvořily by pravděpodobně ještě více, ale jsou omezeny z hlediska 20% limitu indexu.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Tržní podíl v jednotlivých odvětvích

Jak můžete vidět výše v tabulce, je jedničkou na trhu ve všech oblastí. Společnost ČEZ působí na trhu s energetikou, přičemž s energií nakládá následovně – těžba, výroba, distribuce a prodej. Jak byste si mohli špatně interpretovat, nepůsobí pouze na českém trhu. Funguje i v Polsku, Bulharsku, Rumunsku, Turecku a dalších zemích.

Zelenější výhled

Dlouhodobou vizí společnosti ČEZ jsou udržitelné zdroje energie. Z tohoto důvodu se snaží expandovat v oblasti obnovitelných zdrojů. Pod ČEZ samozřejmě patří i jaderné elektrárny Temelín společně s Dukovany, čemuž nahrává stanovení Evropské komise, která jaderné elektrárny chce podporovat i nadále a označila je za udržitelné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Predikovaný vývoj obnovitelných zdrojů

Strategie “čistá energie zítřka”, které chce dosáhnout v roce 2030, se skládá z přeměnění výrobního portfolia na nízkoemisní společně s dekarbonizací a dosáhnout uhlíkové neutrality. K tomu ještě zefektivnit řízení jaderných elektráren i pánevních elektráren a připravit podmínky pro realizaci nového jaderného zdroje. Posledním bodem je již zmiňovaný rozvoj obnovitelných zdrojů při naplňování cílů klimatickoenergetického plánu v ČR.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie ČEZ a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie ČEZ v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Závěr

Nacházíme se v závěru článku. Doufáme, že jsme čtenářům nastínili základní informace o společnosti ČEZ, neboť byste měli jako budoucí akcionáři alespoň přibližně vědět, jaké jevy a skutečnosti mohou podnikání firmy ovlivnit. Firma ČEZ je vhodná pro investory, kteří hledají společnost se stabilní výplatou dividend a chtějí vlastnit některou ze společností z malého českého rybníčku.

Jsou akcie ČEZ správnou volbou?

Kde lze koupit akcie ČEZ?

Jaká je cena akcie ČEZ?

Získám díky akcii ČEZ dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie ČEZ na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.