Wednesday, July 24, 2024

Kde a Jak Koupit Novavax akcie v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Novavax akcie jsou cenné papíry biotechnologické společnosti, která stojí za novým typkem vakcíny covid-19.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Novavax akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Novavax akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Novavax akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Novavax akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Společnost Novavax byla založena v roce 1987, kdy o 8 let později se stala veřejně obchodovanou společností. Momentálně firma disponuje kapitalizací ve výši 5 miliard dolarů, ale vzhledem k volatilitě akcií, kapitalizace osciluje mezi hodnotami v rozmezí 1 až 20 miliard dolarů.

Kde a Jak Koupit Novavax akcie v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Jak můžete vidět výše na měsíčním grafu, s Novavax akciemi je to jako na horské dráze – jednou nahoře a pak zase dole. Poslední raketový růst o 7 000 % nastal v roce 2021, kdy ze 4 dolarů se akcie dostaly až na 330 dolarů.

Kdo za firmou stojí?

V době psaní článku je CEO společnosti Novavax Stanley C. Erck, který své působení ve firmě započal v roce 2010 jako předseda představenstva. Stanley nasbíral významné zkušenosti v dvou biotechnologických firmách – Iomai Corporation a PROCEPT BioRobotics, kde zastával vedoucí pozice. Mezi lety 2017 a 2018 rovněž vedle CEO působil na pozici CFO (Chief Finance Officer).

Kde a Jak Koupit Novavax akcie v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Institucionální investoři drží většinový podíl ve společnosti Novavax, neboť kontrolují až 45 % akcií. Největším vlastníkem je opět Vanguard a BlackRock, zatímco fyzické osoby o Novavax akcie neprojevují velký zájem.

Vyplácí společnost dividendy?

Bohužel, společnost Novavax dividendu nevyplácí. Obecně platí, že u firem zaměřených na biotechnologický segment se investoři dividend dočkají jen zřídka. Podle dat webu nature, firmy spojované s tímto odvětvím kótované na amerických burzách vyplácí dividendu pouze 23 z celkových 366 případů.

TIP: Podívejte se na české společnosti, které dividendu vyplácí – KB nebo ČEZ.

Oblast působení

Společnost se specializuje na závažná infekční onemocnění (COVID-19, RSV, Ebola, MERS, SARS či sezónní chřipka), přičemž sama objevuje, vyvíjí a následně komercializuje vakcíny proti těmto nemocem. V důsledku operování v tomto odvětví, kdy proces klinických testů a následné schválení vakcíny úřady je nevyzpytatelný, jsou Novavax akcie vysoce volatilní a rizikovým titulem.

Kde a Jak Koupit Novavax akcie v České republice 2022?
Vývoj zisku a tržeb

Novavax má závod i v České republice, kde vyrábí antigen. Jak můžete vidět sami na grafu výše, vývoj a celý proces ohledně vakcín je finančně náročný, proto společnost často vykazuje záporný zisk. Nicméně distribuce vakcíny proti nemoci covid-19 v posledních dvou letech finanční výkazy zlepšila.

Nová vakcína proti covidu-19

O firmě Novavax jste určitě slyšeli v kontextu s novou vakcínou proti onemocnění covid-19, která by měla oslovit hlavně odpůrce očkování, proto použití slova “nová”. Jednoduše, při typu mRNA vakcíny tělu není poskytován spike protein, ale pouze informace o jeho vytvoření, kterou buňky zpracují a následně protein vyrobí. V případě vakcíny od firmy Novavax byl tento protein vytvořen dopředu laboratorně. Člověk ho dostane už v momentu očkování.

Kde a Jak Koupit Novavax akcie v České republice 2022?
Potenciální trh pro distribuci vakcín

Jak můžete vidět výše na obrázku, příležitost dodávky na globálním trhu pro první, dodatečnou dávku nebo pro mladistvé je obrovská.

Jak vydělám?

Již jste si koupili Novavax akcie a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus Novavax akcie roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Závěr

Samotné akcie společnosti Novavax jsou vysoce volatilní a pokud se podíváme do historie, Novavax není vhodnou firmou pro dlouhodobou investici. Byznys biotechnologií je sám o sobě velice složitý a je zároveň těžké pro začínajícího investora segment pochopit, proto je lepší se soustředit na jednoduché obchodní modely a směřovat investice směrem stálých společností.

Jsou Novavax akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Novavax akcie?

Jaká je cena Novavax akcie?

Lze získat od Novavax akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Novavax akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.