Monday, May 29, 2023

Kde a Jak Koupit Novavax akcie v České republice 2023?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Novavax akcie jsou cenné papíry biotechnologické společnosti, která stojí za novým typkem vakcíny covid-19.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Novavax akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Novavax akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Novavax akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Novavax akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

 1. eToro -obchodujte podle profesionálů s 0% poplatky na více než 700 akcií a ETF
 2. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
 3. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
 4. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Společnost Novavax byla založena v roce 1987, kdy o 8 let později se stala veřejně obchodovanou společností. Momentálně firma disponuje kapitalizací ve výši 5 miliard dolarů, ale vzhledem k volatilitě akcií, kapitalizace osciluje mezi hodnotami v rozmezí 1 až 20 miliard dolarů.

Kde a Jak Koupit Novavax akcie v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Jak můžete vidět výše na měsíčním grafu, s Novavax akciemi je to jako na horské dráze – jednou nahoře a pak zase dole. Poslední raketový růst o 7 000 % nastal v roce 2021, kdy ze 4 dolarů se akcie dostaly až na 330 dolarů.

Kdo za firmou stojí?

V době psaní článku je CEO společnosti Novavax Stanley C. Erck, který své působení ve firmě započal v roce 2010 jako předseda představenstva. Stanley nasbíral významné zkušenosti v dvou biotechnologických firmách – Iomai Corporation a PROCEPT BioRobotics, kde zastával vedoucí pozice. Mezi lety 2017 a 2018 rovněž vedle CEO působil na pozici CFO (Chief Finance Officer).

Kde a Jak Koupit Novavax akcie v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Institucionální investoři drží většinový podíl ve společnosti Novavax, neboť kontrolují až 45 % akcií. Největším vlastníkem je opět Vanguard a BlackRock, zatímco fyzické osoby o Novavax akcie neprojevují velký zájem.

Vyplácí společnost dividendy?

Bohužel, společnost Novavax dividendu nevyplácí. Obecně platí, že u firem zaměřených na biotechnologický segment se investoři dividend dočkají jen zřídka. Podle dat webu nature, firmy spojované s tímto odvětvím kótované na amerických burzách vyplácí dividendu pouze 23 z celkových 366 případů.

TIP: Podívejte se na české společnosti, které dividendu vyplácí – KB nebo ČEZ.

Oblast působení

Společnost se specializuje na závažná infekční onemocnění (COVID-19, RSV, Ebola, MERS, SARS či sezónní chřipka), přičemž sama objevuje, vyvíjí a následně komercializuje vakcíny proti těmto nemocem. V důsledku operování v tomto odvětví, kdy proces klinických testů a následné schválení vakcíny úřady je nevyzpytatelný, jsou Novavax akcie vysoce volatilní a rizikovým titulem.

Kde a Jak Koupit Novavax akcie v České republice 2022?
Vývoj zisku a tržeb

Novavax má závod i v České republice, kde vyrábí antigen. Jak můžete vidět sami na grafu výše, vývoj a celý proces ohledně vakcín je finančně náročný, proto společnost často vykazuje záporný zisk. Nicméně distribuce vakcíny proti nemoci covid-19 v posledních dvou letech finanční výkazy zlepšila.

Nová vakcína proti covidu-19

O firmě Novavax jste určitě slyšeli v kontextu s novou vakcínou proti onemocnění covid-19, která by měla oslovit hlavně odpůrce očkování, proto použití slova “nová”. Jednoduše, při typu mRNA vakcíny tělu není poskytován spike protein, ale pouze informace o jeho vytvoření, kterou buňky zpracují a následně protein vyrobí. V případě vakcíny od firmy Novavax byl tento protein vytvořen dopředu laboratorně. Člověk ho dostane už v momentu očkování.

Kde a Jak Koupit Novavax akcie v České republice 2022?
Potenciální trh pro distribuci vakcín

Jak můžete vidět výše na obrázku, příležitost dodávky na globálním trhu pro první, dodatečnou dávku nebo pro mladistvé je obrovská.

Jak vydělám?

Již jste si koupili Novavax akcie a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus Novavax akcie roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím Novavax akcie?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak Novavax akcie nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě eToro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

 • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě eToro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné. Můžete také zvážit registraci pomocí Facebookového nebo Google účtu.

Kde a Jak koupit Google Akcie v České republice 2022?
Fáze registrace
 • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak koupit Google Akcie v České republice 2022?

Kliknete proto na políčko “Ověřit”, zobrazené výše. Kromě dokumentů poskytnete jméno, pohlaví, bydliště a datum narození, které se musí shodovat s údaji uvedenými na průkazu totožnosti. Následuje kratší dotazník o zkušenostech s investováním a výši investovaných prostředků, společně s dotazem které aktiva plánujete obchodovat. Tyto úkony má prostředník nařízené od regulátora.

Po vyplnění profilu můžete nyní uložit prostředky až do výše 2 000 EUR. Pro investování bez omezení, rychlého výběru prostředků a získání odznaku symbolizující ověřený účet Vás čekají další kroky. Mezi ně patří pouze poskytnutí osobních dokumentů typu občanského průkazu či pasu a účtu za energie, výpis z bankovního účtu nebo pracovního povolení. Tento verifikační proces trvá obvykle několik dní.

PŘEJÍT NA ETORO

 • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky bez omezení.

Kde a Jak koupit Google Akcie v České republice 2022?Jak můžete vidět výše, výběr metod je opravdu pestrý. Nejlepší metoda převodu peněz bude záležet na každém jedinci, obecně se ale doporučuje bankovní převod nebo vklad pomocí kreditní/debetní karty.

 • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme Novavax, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit Novavax akcie v České republice 2022?
Proces nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Zvolíte si částku, za kterou chcete akcii nakoupit a stisknete tlačítko  “Zadat pokyn”. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Kde je nejlepší koupit Novavax akcie?

Abyste mohli začít uvažovat o nejlepší koupení Novavax akcie, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké služby nabízejí. Abychom vám pomohli s výběrem, představíme čtenářům jednoho favorita redakce.

1. eToro

Broker eToro je velmi využívaným prostředníkem hlavně retailovými obchodníky, kteří s oblibou využívají funkci sociálního obchodování. Své služby poskytuje již od roku 2007, nejedná se tedy o žádného nového brokera u kterého byste se měli bát o své prostředky. Možná to je ten důvod, proč tuto platformu využívají miliony lidí z více než 200 zemí světa.

Proč Investovat do ETF S&P 500 v roce 2022? 3 tipy na konkrétní ETF kopírující S&P 500Kolik zaplatím na poplatcích?

Zatímco někteří brokeři jsou poněkud neprůhlední v tom, co účtují, britská obchodní platforma eToro společně se svojí aplikací pro obchodování je podle nás velmi transparentní. Za možnost investovat do ETF nezaplatíte ani korunu na poplatcích. Místo toho broker vydělává peníze tím, že si při vkladu účtuje malý 0,5% FX poplatek. Přehled všech poplatků najdete zde.

Výhody a nevýhody:

 • Bezproblémové zaregistrování a otevření účtu
 • Sociální obchodování a funkce kopírování obchodů
 • Nízké poplatky za obchodování forexu a CFD
 • Zdarma obchodování akcií a ETF
 • Ochrana vašeho kapitálů v řádu desítek tisíc dolarů

 • Poplatek za delší neaktivitu
 • Pouze jedna měna v které můžete držet hotovost

ZAČÍT OBCHODOVAT

Závěr

Samotné akcie společnosti Novavax jsou vysoce volatilní a pokud se podíváme do historie, Novavax není vhodnou firmou pro dlouhodobou investici. Byznys biotechnologií je sám o sobě velice složitý a je zároveň těžké pro začínajícího investora segment pochopit, proto je lepší se soustředit na jednoduché obchodní modely a směřovat investice směrem stálých společností.

Jsou Novavax akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Novavax akcie?

Jaká je cena Novavax akcie?

Lze získat od Novavax akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Novavax akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás 15% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 3650 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.