Saturday, July 20, 2024

Investice do Akcií pro Začátečníky v ČR 2024

Investice do akcií může pro začátečníky vypadat složitě. Všechny rady o investování do akcií jsou vám k ničemu, pokud nemáte možnost akcie skutečně koupit. K tomu budete potřebovat služby brokera. Tyto služby nabízejí společnosti jako eToro, Capital.com, Libertex a mnoho dalších.

Založení makléřského účtu je obvykle jednoduchý proces, který trvá sotva několik minut. Na svůj účet můžete vložit finance platební kartou nebo převodem peněz. Někteří makléři umožňují i vklad službou PayPal či jinou elektronickou peněženkou.

Seznam nejlepších brokerů pro investice do akcií

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro investice do akcií v České republice v roce 2022. Chcete začít investovat? Zbývá už pouze jediný klik.

 1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
 2. Libertex – zaměřte se na obchodování s pomocí CFD a zkuste to s malou částkou
 3. Robomarkets – pokud chcete obchodní účet v českých korunách, je tento broker jasná volba
 4. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základy investice do akcií

Dobré obecné rady, kterých se vyplatí držet jsou níže.

 • Diverzifikujte své portfolio
 • Investujte pouze do podniků, kterým rozumíte
 • Vyhněte se na začátek akciím s vysokou volatilitou
 • Naučte se základní ukazatele a pojmy pro hodnocení akcií

Při investice do akcií, kupujete vlastnické podíly ve společnosti, známé také jako cenné papíry. Návratnost investice, tedy to, co dostanete zpět v poměru k tomu, co jste vložili, závisí na úspěchu či neúspěchu dané společnosti. Pokud se společnosti daří a vydělává na produktech nebo službách, které prodává, očekáváte, že z tohoto úspěchu budete mít prospěch.

Jak vydělám na investování do akcií?

Existují dva způsoby, jak vydělat peníze investováním do akcií. Jedním z nich jsou dividendy. Pokud jsou akciové společnosti ziskové, část těchto zisků se může rozdělit mezi akcionáře vyplacením dividend. Tyto prostředky si můžete vybrat buď v hotovosti, nebo je reinvestovat do nákupu dalších akcií společnosti. Mnoho investorů v důchodu se zaměřuje na akcie, které generují pravidelný příjem z dividend, aby nahradili příjem, který již nedostávají ze svého zaměstnání.

TIP: Při investice do akcií v České republice se můžete vyhnout povinnosti danění kapitálových zisků z cenných papírů, pokud jste tyto akcie držely po delší dobu než tři roky.

Dalším způsobem jsou kapitálové zisky. Akcie se během každého obchodního dne neustále nakupují a prodávají a jejich ceny se neustále mění. Když se cena akcie zvýší nad částku, kterou jste zaplatili za její nákup, můžete své akcie prodat se ziskem. Tyto zisky se nazývají kapitálové zisky.

Co jsou akcie?

Akcie představuje vlastnický podíl ve společnosti. Například, pokud si koupíte akcii společnosti Apple (AAPL), vlastníte malou část podniku. Jinými slovy, namísto vlastnictví jednotlivcem nebo soukromou skupinou se některé společnosti rozhodnou “zveřejnit”, což znamená, že se kdokoli může stát spoluvlastníkem zakoupením akcií společnosti.

TIP: Zajímají Vás jednotlivé společnosti? Přejděte na analýzu společnosti Tesla nebo Google.

Jak funguje akciový trh?

Akciové trhy zprostředkovávají prodej a nákup těchto akcií mezi jednotlivými a institucionálními investory nebo společnostmi. Naprostá většina obchodů s akciemi probíhá mezi investory. To například znamená, že pokud chcete koupit akcie společnosti Microsoft (MSFT) a stisknete tlačítko “Obchodovat” prostřednictvím webových stránek svého brokera, kupujete akcie, které se rozhodl prodat jiný investor, tedy nikoliv od společnosti Microsoft samotné.

Pokud je po akciích velká poptávka, investoři budou nakupovat akcie rychleji, než se jich budou chtít prodávající zbavit, a cena se bude pohybovat výše. Na druhou stranu, pokud více investorů akcie prodává než kupuje, tržní cena klesne.

Broker jako prostředník

Investoři musí transakce nákupu nebo prodeje akcií provádět prostřednictvím brokera, což je subjekt s licencí k obchodování s akciemi na burze. Svému makléři sdělíte (nebo elektronicky zadáte), jakou akcii chcete koupit a kolik akcií. Cenné papíry jsou poté doručeny na váš účet u zvoleného prostředníka.

Investice do Akcií pro Začátečníky v ČR 2022Jak na investice do akcií?

Pokud chcete analyzovat nějakou společnost, zkontrolujete ukazatele jako například zisk na akcii (EPS) nebo poměr ceny a zisku (P/E ratio). Budete však muset udělat mnohem více: analyzovat management společnosti, zhodnotit její konkurenční výhody, prostudovat její finanční údaje, včetně rozvahy a výsledovky. I tyto položky jsou jen začátkem.

Je lepší investování do ETF?

Alternativou k jednotlivým akciím je ETF kopírující určitý index. Tyto fondy drží desítky nebo dokonce stovky akcií. A každý cenný papír, který si ve fondu koupíte, vlastní všechny společnosti zahrnuté v indexu. Na rozdíl od akcií mohou mít podílové fondy a ETF roční poplatky, i když některé fondy jsou zdarma.

TIP: Pokud Vás téma ETF zajímá více, shlédněte tento článek, kde se tématem zabíráme do hloubky.

Jednou z klíčových výhod tohoto fondu je, že ve fondu máte okamžitě k dispozici celou řadu akcií. Pokud například vlastníte široce diverzifikovaný fond založený na indexu S&P 500, budete vlastnit akcie stovek společností z mnoha různých odvětví. Můžete si ale také koupit úzce diverzifikovaný fond zaměřený na jedno nebo dvě odvětví.

Diverzifikace

Diverzifikace je důležitá, protože snižuje riziko, že některá z akcií v portfoliu velmi poškodí celkovou výkonnost, a to vlastně zlepšuje vaše celkové výnosy. Naproti tomu, pokud kupujete pouze jednu jednotlivou akcii, máte skutečně všechna svá vejce v jednom košíku.

Pokud jde o diverzifikaci, neznamená to jen mnoho různých akcií. Znamená to také investice rozložené mezi různé třídy aktiv, protože akcie v podobných odvětvích se mohou pohybovat podobným směrem ze stejného důvodu.

Psychika

Největším problémem pro většinu investorů je ustát ztrátu svých investic. A protože akciový trh může kolísat, čas od času se vám ztráty přihodí. Budete se muset obrnit, abyste tyto ztráty zvládli, nebo budete mít tendenci nakupovat vysoko a prodávat nízko během paniky.

Před investováním skutečných peněz si vyzkoušejte “obchodování nanečisto” nebo-li demo účet.

Jedním ze způsobů, jak vstoupit do světa investování, aniž byste museli riskovat, je použít demo účet s virtuálními penězi. Budete také moci zjistit, jak byste reagovali, kdyby se skutečně jednalo o vaše peníze, které byste získali nebo ztratili.

Investiční horizont

Pochopení toho, zda investujete pro dlouhodobý horizont, nebo po krátkodobý, může také pomoci určit vaši strategii. Někdy mohou mít krátkodobí investoři nerealistická očekávání ohledně růstu svých peněz. A výzkumy ukazují, že většina krátkodobých investorů, jako jsou například denní obchodníci, o peníze přichází. Soupeříte s výkonnými investory a dobře naprogramovanými počítači, které mohou trhu lépe rozumět.

Noví investoři si musí uvědomit, že častý nákup a prodej akcií se může prodražit. Mohou při něm vznikat daně a další poplatky, a to i v případě, že provize makléře za obchodování na titulní straně je nulová. Pokud investujete krátkodobě, riskujete, že nebudete mít své peníze, když je budete potřebovat.

Jakou částku utratit pro investice do akcií?

Nejprve si povězme o penězích, které byste neměli investovat do akcií. Akciový trh není místem pro peníze, které budete v příštích pěti letech potřebovat. Zatímco v dlouhodobém horizontu bude akciový trh téměř jistě růst, v krátkodobém horizontu je v cenách akcií spousta nejistoty. Například pokles o 20 % v jednom roce není vůbec nic neobvyklého.

V roce 2020, během pandemie COVID-19, se trh propadl o více než 40 % a během několika měsíců se odrazil na historické maximum.

Jaké faktory zvážit při rozhodování o hodnotě investice do akcií? Do hry zde vstupuje několik faktorů. Důležitým faktorem je váš věk a také vaše konkrétní tolerance k riziku a investiční cíle. Pokud jste mladí, máte před sebou desítky let, abyste přečkali případné vzestupy a poklesy na trhu, ale to neplatí, pokud jste v důchodu a jste závislí na svých investičních příjmech.

Kritéria pro zvážení brokera

Otevření účtu u brokera je sice snadné, ale kterého makléře si vybrat? Stojíte-li před výběrem, pak doporučujeme zvážit několik níže zmíněných věcí.

 • poplatky za obchodování
 • vedení účtu
 • převody peněz
 • další poplatky.

Další rozdíly mezi obchodními platformami, jsou vzdělávací nástroje. Někteří makléři nabízejí zákazníkům různé webináře, videa, také přístup k investičním analýzám a dalším funkcí, které jsou užitečné zejména pro začínající investory. Záleží také na uživatelské přívětivosti a funkčnosti obchodní platformy. U některých si můžete vyzkoušet demo verzi, což můžeme jedině vřele doporučit nováčkům.

Kde jsou nejlepší investice do akcií?

Abyste mohli začít uvažovat o investice do akcií, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké produkty nabízejí. Abychom vám pomohli s výběrem, zúžili jsme seznam na pět nejlepších brokerů poskytující investice do akcií v České republice.

1. Capital.com

Capital.com možná není tak známý, ale to neznamená, že nemá co nabídnout. Tento celosvětový broker založený roku 2016 má kanceláře v Anglii, Kypru, Austrálii a Bělorusku, kdy v každé z těchto lokalit je autorizován těmito úřady- FCA, CySEC, ASIC a NBRB.

Investice do Akcií pro Začátečníky v ČR 2022

Capital.com nabízí kromě webové verze taky tu mobilní. Aplikace burzy se snadno používá, má moderní design, nabízí dvoufaktorové zabezpečení a možnost nastavení upozornění na předem definované události přímo ve vašem mobilním telefonu.

Nebojte se poplatků

Tento makléř nabízí investování do ETF a akcií zcela bez komisí, alespoň pro zákazníky pod FCA a CySEC, což se týká nás v České republice. Poplatky u Capital.com nejsou vysoké, ba naopak jsou jedny z nejnižších na trhu s ETF či akciemi. Neúčtuje si žádný poplatek za nečinnost ani při vkladu či výběru prostředků. Konkrétní výpis poplatků je k dispozici zde.

Výhody a nevýhody:

 • Nízké poplatky za CFD
 • Obchodování s akciemi a ETF zcela bez komisí
 • Skvělá podpora uživatele přes e-mail i živý chat
 • Regulován nejdůvěryhodnějšími úřady

 • MetaTrader 5 není k dispozici
 • Nepodporuje český jazyk

ZAČÍT OBCHODOVAT

2. Libertex

Tento broker patří mezi matadory, protože jeho historie sahá až do roku 1997, kdy byl projekt spuštěn. Jedná se o obchodní platformu zaměřenou na CFD produkty. Prostředník poskytuje své služby více než 2,2 milionům klientů. Na rozdíl od svých protějšků si zvolil cestu se specializovat na pouhých 250 obchodovatelných aktiv. Nabídka CFD produktů zahrnuje akcie, ETF, forex a komodity. Uvažovat tak můžete o investování do ETF.

Investice do Akcií pro Začátečníky v ČR 2022Při každém finančním trhu na Libertexu lze obchodovat s využitím pákového efektu. Ta je omezena na 1:30, pokud sídlíte v České republice a patříte mezi maloobchodníky. To znamená, že zůstatek na účtu ve výši 3 000 Kč by se rovnal síle 180 000 Kč v obchodním kapitálu.

Výše poplatků

Stejně jako všechny platformy pro obchodování dostupné českým klientům souvisí s CFD produkty tzv. swapové poplatky, jedná se o poplatek, který zaplatíte za každý den, kdy necháte svou pozici otevřenou. Je to proto, že CFD jsou finanční produkty využívající páku, a proto – přitahují zájem. Dobrou zprávou je, že Libertex umožňuje vkládat finanční prostředky bez placení jakýchkoli poplatků.

Výhody a nevýhody:

 • Specialista na CFD produkty
 • Vklad je bez poplatků
 • Finanční páka
 • Dlouhá historie
 • Mobilní aplikace
 • Široká nabídka ETF

 • Pouze CFD produkty
 • Nepodporuje češtinu

ZAČÍT OBCHODOVAT

3. Robomarkets

Tento broker patří k těm mladším, jelikož byl založen v roce 2012. Sídlo má na Kypru, čímž spadá pod regulaci EU a tím pádem na něj dohlíží kyperský CySEC. Robomarkets nabízí obchodování akcií a CFD. Kromě cenných papírů můžete tedy nakoupit i indexy, komodity a nabízí i investování do ETF.

Investice do Akcií pro Začátečníky v ČR 2022Jak můžete vidět výše na obrázku, broker nemá problém s českým jazykem a dokonce ani českou korunou. Zejména začátečníky by mohl oslovit zákaznickou podporou na chatu i telefonu v češtině. Výhodu představuje zejména obchodní účet vedený v korunách a vklad lze provádět jako bankovní převod na český účet, což je rovněž veliká výhoda.

A co poplatky?

Broker si samozřejmě za poskytování služeb účtuje poplatky, v čemž z části spočívá byznys model těchto prostředníků. U robomarkets zaplatíte obvykle 5 Kč za obchod, což je celkem nízký poplatek. Lehkou nevýhodou můžeme vidět u poplatků za neaktivitu. Bonusem je vklad i výběr zdarma.

Výhody a nevýhody:

 • Zákaznická podpora v češtině
 • Účet vedený v CZK
 • Vklad i výběr zdarma
 • Mobilní aplikace
 • Více jak 14 000 instrumentů

 • Poplatky za neaktivitu
 • Krátká historie

ZAČNI OBCHODOVAT

4. XTB

Tento broker se může pyšnit velkou základnou české a slovenské komunity. Pokud jste již v minulosti hledali levný způsob jak obchodovat forex, akcie a komodity v České republice, pravděpodobně jste narazili na XTB Online Trading. XTB neustále nabízí obchodníkům nižší než průměrné spready a vysokou páku pro obchodování forexu a CFD.

Investice do Akcií pro Začátečníky v ČR 2022

Vznik prostředníka se konal na přelomu milénia, roku 2002. Disponuje licencí České i Slovenské národní banky. Jelikož se jedná o společnost, která je kótovaná na burze, má povinnost zveřejňovat své finanční výkazy. Poskytuje zákaznickou podporu v češtině, čímž pravděpodobně zabodovala u českých uživatelů.

TIP: Společnost XTB se snaží u investorů a obchodníků rozšířit jejich znalosti za pomocí e-booků či pořádaných akcí. Doporučujeme si založit účet a využít poskytnuté materiály nebo se zúčastnit další přednášky.

Poplatky

Bohužel, platforma si účtuje poplatek za vklad platební kartou, který se liší podle měny. Standardně je zpoplatněn 0,8 %. Výhodou je bankovní převod, který je zdarma. Při držení pozice přes noc je účtován tzv. swap, který se liší u každého instrumentu a jejich výši XTB každý týden posílá svým klientům mailem.

Výhody a nevýhody:

 • Velká základna české a slovenské komunity
 • Dlouhá historie
 • Finanční páka
 • Mobilní aplikace
 • Zákaznická podpora v češtině

 • Poplatek za vklad
 • Poplatek za neaktivitu po 12 měsících

ZAČÍT OBCHODOVAT

Závěr

Po přezkoumání desítek známých poskytovatelů jsme zjistili, že nejlepší způsob pro investice do akcií poskytuje eToro. Je to proto, že platforma je bez provize, nabízí několik set akcií a umožňuje vkládat prostředky debetní/kreditní kartou, bankovním převodem nebo elektronickou peněženkou. A tato nejlépe hodnocená burza je samozřejmě regulována FCA – takže se můžete vyhnout nutnosti používat stinnou nelicencovanou platformu!

Můžu na akciích zbohatnout?

Jak vydělat na investice do akcií?

Jak si mám vybrat brokera pro investování do akcií?

Kolik za investice do akcií zaplatím na poplatcích?

Proč zvážit investice do akcií?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.