Friday, June 21, 2024

Kde a Jak Koupit Google Akcie v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Google akcie jsou mezi investory velice oblíbené, protože se firmě za posledních pár let velice dařilo a investorům to přineslo ovoce. Dále je to také tím, že téměř každý zná služby Googlu nebo je dokonce využívá a tak ho k firmě váže určité psychické pouto.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Google akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Google akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Google akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Google akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Za Googlem stojí společnost Alphabet, která je momentálně 4. největší veřejně obchodovanou společností na světě dle kapitalizace, která činí téměř 1,8 bilionu dolarů. Při IPO v roce 2004 činila cena akcií 85 dolarů. Za svou 18letou historii se tak akcie zvládly zhodnotit o více než 4 000 %.

Kde a Jak koupit Google Akcie v České republice 2022?
Vývoj ceny akcií Google

Výše můžeme vidět vývoj ceny akcií Googlu na týdenním grafu.

Kdo za firmou stojí?

V roce 2015 management Google rozhodl pro založení Alphabet pro zastřešení všech firemních projektů. Dnes Alphabetu šéfuje CEO, Sundar Pichai. Generálním ředitelem společnosti Google byl od jejího založení do roku 2001 Larry Page, který momentálně působí v představenstvu, kde společně s ním dohlíží na chod firmy i Sergey Brin, spoluzakladatel společnosti Google a majoritním akcionář společnosti Alphabet. Brin s Pagem na Googlu zbohatly a v žebříčku nejbohatších lidí planety figurují na prvních pozicích.

TIP: Pokud máte zájem nahlédnout do seznamu nejbohatších lidí na světě, můžete přejít na tuto stránku.

Rozhodnutí managementu

V době psaní článku nastal poměrně velký obrat v ceně akcií, ale pro investory se nic nezměnilo. Představenstvo firmy se shodlo na “stock splitu” 20:1. Pro akcionáře “stock split” znamená, že k momentálně jedné vlastněné akcii dostanou dalších 19. Stane se tak těm, kteří ke dni 1. července budou akcii vlastnit, přičemž dodání 19 akcií proběhne o dva týdny později.

Cena bude o 20násobek menší, což vyústí v to, že i uživatelé s menším portfoliem si firmu budou moci dovolit koupit.

Jelikož každý obchodník s akciemi si nemůže dovolit za jedinou akcii společnosti utratit 2 700 dolarů v rámci diverzifikace portfolia. Samozřejmě, řešením jsou frakce, ale ty opět nenabízí všechny platformy. K podobnému kroku se uchýlila i společnost Amazon.

Vyplácí společnost dividendy?

Google patří bohužel mezi firmy, které nevyplácí dividendu. Nicméně zdá se pravděpodobné, že společnost  bude někdy v budoucnu vyplácet dividendu. Nejenže patří mezi největší společnosti na světě, ale díky stabilní a vysoce rozpoznatelné značce je ideálním kandidátem na vyplácení dividend. Na otázku kdy, je mnohem těžší odpovědět. To bude do značné míry záviset na tom, kdy bude Google ochoten obětovat některé růstové příležitosti, aby vrátil zisk akcionářům.

Oblast působení

Jak je všem známo, Google je technologická společnost, která poskytuje služby na internetu a v oblasti počítačových softwarů. Firma skupuje i nadějné technologické strat-upy a nebojí se angažovanosti v projektech týkajících se umělé inteligence nebo samořízených automobilů.

Zajímavost: Google.com je nejnavštěvovanější stránkou na světě.

Když se řekne Google, každému se jistě vybaví vyhledávač a s ním proslulé spojení “vygooglovat”. I když příjmy z tohoto odvětví tvoří stále největší podíl, už dávno se nejedná o pouhý vyhledávač. Firma proslula Gmailem, vlastním kalendářem, cloudovým úložištěm, přehrávačem videí – Youtube, operačním systémem Android a také systémy pro vyšší efektivitu – Google docs či sheet.

TIP: Podívejte se na další analýzu společnosti NIO.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Alphabetu a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Alphabetu roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Závěr

Google akcie patří zaručeně mezi špičku a v portfoliu by společnost Alphabet neměla chybět. Jelikož má na trhu vyhledávačů téměř monopolní postavení je vystavena poměrně kritickému pohledu ze strany monopolních úřadů, ovšem do budoucna se byznys model firmy pravděpodobně rozšíří do dalších směrů.

Jsou Google akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Google akcie?

Jaká je cena Google akcie?

Lze získat od Google akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Google akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.