Sunday, May 26, 2024

Kde a Jak Koupit Intel akcie v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Polovodičový segment v posledních letech narost do obrovských rozměrů a stal se velice významným, jednou z možných expozic vůči této oblasti jsou Intel akcie.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Intel akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Intel akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Intel akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Intel akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Společnost Intel byla založena v roce 1968, přičemž to byly právě technologie této společnosti, které stály u zrodu prvních objevů na poli výpočetní techniky. Ambice Intelu byly ohromné, proto se pouhých pět lez po založení rozhodla společnost získat více kapitálu prostřednictvím IPO. Některé z cílů se určitě naplnily, neboť dneska patří Intel ke významným hráčům v polovodičovém segmentu.

 

Kde a Jak Koupit Intel akcie v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Jedná se celkově o 56. největší veřejně obchodovanou společnost s tržní kapitalizací dosahující výše 184 miliard dolarů. Výše na měsíčním grafu můžeme vidět cenový vývoj akcií Intel.

Kdo za firmou stojí?

Pozici generálního ředitele a rovněž člena představenstva zastává Patrick Gelsinger. Ten směřování technologického giganta začal kormidlovat teprve od začátku roku 2021, avšak ve firmě je zajisté jako ryba ve vodě, neboť v Intelu nastartoval svou kariéru již během vysokoškolského studia a strávil zde 30 let. Od firmy si dal na okamžik pauzu, aby nasbíral zkušenosti v VMware.

Kde a Jak Koupit Intel akcie v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Institucionální investoři drží většinový podíl ve společnosti Intel, neboť kontrolují až 4,82 % akcií v oběhu. Tento podíl je rovněž vyšší než u téměř jakékoli jiné společnosti v odvětví polovodičů. Mezi největší institucionální investory patří Vanguard a BlackRock.

Vyplácí společnost dividendy?

Ano, investory zajisté potěší, že společnost Intel své akcionáře odměňuje v podobě dividend. Tyto finanční prostředky jsou vypláceny kvartálně částkou 0,36 dolaru, což Intelu přiřazuje dividendový výnos ve výši 3,24 %. Výnos je vyšší než činí průměr v odvětví technologií a dividenda má dokonce rostoucí a konzistentní trend, což je dobrý signál.

Kde a Jak Koupit Intel akcie v České republice 2022?
Roční dividenda

Oblast působení

Jak už jsme zmínili výše, Intel působí v segmentu polovodičů, který je rozdělen na Design (Nvidia), Slévárny (Intel) a testování polovodičů. Mezi úhlavní konkurenty Intelu v tomto směru patří TSM nebo Samsung. Intelu momentálně nahrává čipová politika USA, kdy spojené státy chtějí, aby výrobce čipů vyráběl své čipy nejen v amerických továrnách, ale aby návrháři čipů jako Nvidia a AMD přesunuly zakázky od TSM a Samsungu k Intelu.

Kde a Jak Koupit Intel akcie v České republice 2022?
Stagnující hospodářské výsledky

A teď už konečně k segmentům, kterých společnost v roce 2021 rozlišovala šest – klientská výpočetní technika, datová centra, internet věcí, mobileye, nevolatilní paměťová a programová řešení, přičemž první zmíněný segment přispívá největším podílem na tržbách – až 51 %. Ačkoliv se Intel pohybuje ve velice žádané oblasti, trápí firmu stagnace výsledků.

Zákazníci Intelu

Společnost produkty prodává především OEM, ODM a poskytovatelům cloudových služeb. Drtivá většina lidí si nekoupí konkrétní procesor, ale dostane ho v rámci finálního produktu za který zaplatí, tato praktika nazývaná OEM spočívá v tom, že výrobci licencují svůj produkt, pro použití dalšími výrobci. Kdežto ODM je výrobce, který navrhuje a vyrábí produkty na základě specifikací jiné společnosti a může provést malé změny u původního produktu, v našem případě u procesoru Intelu.

Kde a Jak Koupit Intel akcie v České republice 2022?
Čisté výnosy podle regionů v závislosti na fakturačním místě zákazníka

Kromě toho jsou zákazníky i další výrobci a poskytovatelé služeb, například výrobci průmyslových a komunikačních zařízení a poskytovatelé cloudových služeb. Celosvětový prodejní kanál prodejců se skládá z tisíců nepřímých zákazníků – výrobců systémů, kteří nakupují procesory Intel a další produkty od vlastních distributorů. Během posledních tří let přispěly tři největší zákazníci každoročně až přibližně 40 % do tržeb společnosti, tito zákazníci jsou Dell, Lenovo a HP.

Jak vydělám?

Již jste si koupili Intel akcie a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus Intel akcie v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím Intel akcie?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak Intel akcie nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit Pilulka akcie v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit Pilulka akcie v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Intel”, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit Intel akcie v České republice 2022?
Postup nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete Intel akcie nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Společnost Intel poslední roky vykazuje stagnující hospodářské výsledky, což se projevuje na ocenění akcií, které se po více než pět let pohybují v téměř totožném pásmu. Pokud porovnáme růst ostatních společností v tomto segmentu, uvidíme markantní rozdíl. Investory nepřesvědčily ani výsledky 1. kvartálu roku 2022, které ukázaly 13% pokles tržeb z nejvýdělečnějšího segmentu klientské výpočetní techniky.

Jsou Intel akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Intel akcie?

Jaká je cena Intel akcie?

Získám díky Intel akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Intel akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.