Tuesday, April 23, 2024

Kde a Jak Koupit akcie Air France v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Cestovat bezpečně rychlostí v řádech stovek kilometrů za hodinu bychom si bez leteckého průmyslu nedovedli představit a expozicí vůči tomuto trhu jsou akcie Air France.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Air France společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Air France

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Air France v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Air France? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Tehdy ještě dvě rozdílné společnosti s podobným byznysem, KLM a Air France, vznikly v 1.polovině 20. století, před druhou světovou válkou. Obě firmy byly průkopníky v oblasti civilního letectví, avšak síly se rozhodly spojit až v roce 2003. Rozhodly se pro fúzi prostřednictvím veřejné nabídky akcií (IPO) společnosti Air France za akcie KLM. O půl roku později se akcie již obchodovaly na pařížské Euronext, NYSE a v Amsterdamu.

Kde a Jak Koupit akcie Air France v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Tato operace převedla většinu akcií Air France do soukromého sektoru rozředěním podílu francouzského státu vyústilo k privatizaci francouzské společnosti. Podle tržní kapitalizace, jež dosahuje v době psaní článku 2,34 miliardy dolarů, je skupina 32. největším leteckým podnikem na světě.

Kdo za firmou stojí?

Benjamin Smith, generální ředitel celé skupiny AirFrance-KLM je veteránem leteckého průmyslu, neboť se v něm pohybuje přes 30 let, zatímco v samotné společnosti Air Canada strávil na 20 let. Tudíž v čele firmy je zkušený člověk, což investorovi dodává určitou jistotu. Smith se navíc schází s celým výkonným managementem každé dva týdny, aby probraly strategie nastolené představenstvem.

Kde a Jak Koupit akcie Air France v České republice 2022?
Struktura akcionářů

V celkovém součtu skupina AirFrance-KLM emitovala 642 milionů akcií, z nichž téměř 30 % je ve vlastnictví francouzského státu. Významným akcionářem jsou rovněž východo-čínské aerolinky a nizozemský stát s podílem blížící se 10 %.

Vyplácí společnost dividendy?

Bohužel, skupina AirFrance-KLM své akcionáře momentálně neodměňuje v podobě dividend. Nicméně politiku vyplácení finančních prostředků akcionářům v minulosti prováděla a to konkrétně do roku 2017, kdy ji po špatných výsledcích hospodaření musela přerušit. Z toho vyplývá, že určitá možnost opětovného vyplácení dividend existuje.

TIP: Pokud se čtenáři zajímají o dividendové tituly, neměli by jim uniknout společnosti jako Shell nebo Coca Cola.

Oblast působení

Jak už jsme zmínili na začátku, primární byznys skupiny AirFrance-KLM spočívá v působení na trhu s leteckou přepravou. Obstarává přepravu cestujících na pravidelných linkách a nákladní dopravu, přičemž nechybí ani údržba letecké techniky. Společnost ve finančních výkazech rozlišuje čtyři segmenty – síť, údržba, transavania a ostatní.

Kde a Jak Koupit akcie Air France v České republice 2022?
Rozdělení kapacity cestujících Air France-KLM podle regionů do/z Evropy

Segment síť, nejvýnosnější část, zahrnuje síť pro osobní a nákladní dopravu. Příjmy pocházejí především z přepravy cestujících na pravidelných linkách (s výjimkou společnosti Transavia), zavazadel a služeb spojených s IT systémy. Do oblasti údržby se řadí výnosy z údržby poskytované ostatním leteckým společnostem a zákazníkům po celém světě.

Transavania je dceřinou společností AirFrance-KLM, která poskytuje nízkonákladové lety se zaměřením na Evropu a severní Afriku. Položka ostatní jednoduše zachycuje veškerý výnosy, jež se nemohly zahrnout do těchto tří segmentů.

Problémové období

Stejně jako ostatní aerolinky a letecké společnosti, skupinu AirFrance-KLM rovněž postihly restrikce související s pandemií covid-19. Podnik dále trápí možný dopad zavedení omezených letištních časů, nedostatek dostupných finančních prostředků, nárůst cen pohonných hmot a schopnost promítnout do cen letenek potenciálně rostoucí náklady spojené zejména s letištními poplatky, pohonnými hmotami a přechodem na zelenější technologie.

Kde a Jak Koupit akcie Air France v České republice 2022?
Kritický rok 2020

Finance získané na podporu během covidu-19 jsou samozřejmě na dluh a jeho splacení se, mimo jiné, AirFrance-KLM rozhodla řešit emisí nových akcií, což jejich cenu poslalo směrem dolů. Ke konci roku 2021 se ji podařilo splatit 500 milionů EUR z půjčky od vlády a prodloužit konečnou splatnost o dva roky později.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Air France a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Air France v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie Air France?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Air France nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Air France-KLM”, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie Air France v České republice 2022?
Proces nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie Air France nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Skupina Air France-KLM je leteckou společností se silným postavením na trhu, avšak poslední roky byly pro letecký průmysl nepříznivé. Opět se ukazuje, že akcie leteckých firem jsou velice cyklické a v reakci na negativní ekonomickou situaci reagují silným poklesem. Rozhodující budou pro firmu zejména následující roky, které, jak to vypadá, budou na finančních trzích velice turbulentní.

Jsou akcie Air France správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Air France?

Jaká je cena akcie Air France?

Získám díky akcii Air France dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Air France na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 30 000 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.